OFF
ON
Boxed
Inaugurácia prvej slovenskej prezidentky je tu! Čaputová už má oficiálny portrét

Inaugurácia prvej slovenskej prezidentky je tu! Čaputová už má oficiálny portrét

Novozvolená prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová zvíťazila v prezidentských voľbách v marci tohto roka. Oficiálne mandát hlavy štátu začne vykonávať 15. júna, kedy sa uskutoční oficiálna inaugurácia, teda už túto sobotu. Okrem toho, že prezidentka sa doteraz vzdelávala v oblasti protokolov, ktoré prezident krajiny musí ovládať, skladala svoj tím, absolvovala i fotenie na oficiálny portrét.

Priebeh inaugurácie

Inaugurácia prezidentky Slovenskej republiky je veľmi významnou štátnou udalosťou. Zuzana Čaputová navštívi NR SR, kde prebehne zloženie sľubu za účasti poslancov parlamentu. Pozvaní sú rodinní príslušníci prezidentky, veľvyslanci, poslanci Európskeho parlamentu za SR a takisto všetci spolupracovníci a poradcovia prezidentky Zuzany Čaputovej. Avizované bolo i pozvanie neúspešných kandidátov na prezidenta.

Následne prezidentka prednesie inauguračný príhovor. Potom bude nasledovať presun pred budovu Slovenského národného divadla, kde už tradične pozdraví jednotky Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Cez Panskú ulicu sa plynule presunie do Katedrály sv. Martina, kde bude môcť pozdraviť verejnosť. Prebiehať bude slávnostná bohoslužba. Prezidentka pozvala takisto zástupcov všetkých registrovaných cirkví na Slovensku.

Potom už prezidentka zamieri do Prezidentského paláca, kde symbolicky prevezme úrad od Andreja Kisku. Zuzana Čaputová na znak úcty k starším zrealizuje obed s viac ako 40 seniormi.

Podvečer zamieri prezidentka k pamätníku Brány slobody, kde položí veniec. Po ceste z Devína položí kyticu aj na hrob prvého prezidenta SR Michala Kováča.

Všetko v priamom prenose

Oficiálnym vysielateľom inaugurácie bude RTVS, ktorá odštartuje live prenos o 10:55. Vysielať bude i televízia TA3, ktorá bude prostredníctvom živých vstupov komentovať priebeh inaugurácie. Od 11:00 sa začne priamy prenos slávnostnej inaugurácie aj na televíznej stanici Markíza. Pôjde o mimoriadnu dva a pol hodinovú reláciu, ktorú bude moderovať Zlatica Švajdová Puškárová.

Obmedzenie dopravy

Počas inaugurácie v sobotu bude v hlavnom meste obmedzená i doprava na uliciach Jesenského, Mostovej a Námestí Ľudovíta Štúra.  „V časoch od 11.15 h až do 11.45 h a od 12.30 h do 13.00 h budú ulice uzatvorené úplne. Z týchto ulíc je v sobotu vylúčená aj mestská hromadná doprava,“ informovala Petra Friese z tlačového odboru ministerstva vnútra. Uzavretá bude v čase od 8:00 do 14:00 hod. i Panská ulica a v čase od 12:30 do približne 15:00 hod. bude neprejazdná aj Staromestská. Zjazd bude umožnený z Mosta SNP na Vajanského ulicu a výjazd na most z nábrežia v smere do Petržalky.

Oficiálny portrét

Fotografom oficiálneho portrétu prezidentky bol Pavel Neubauer, ktorý je fotoreportérom Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR). Spomínaný fotograf je v tejto oblasti naozaj skúseným. Bol to práve on, kto fotil všetkých doterajších prezidentov SR. Oficiálny portrét má rozmery 39 x 53,5 cm a objednať si ho môžete aj vy. Viac informácií získate na adrese obchod@tasr.sk

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..