Ruská plávajúca jadrová elektráreň dorazila do svojho cieľa. Černobyľ na vode, alebo ak chcete – úspešne preplával 5 000 kilometrov a dorazil do svojej trvalej základne. Nahliadnite na plavbu tohto 140 metrov dlhého plavidla.
Pred pár týždňami svetovými médiami otriasla správa, ktorá mnohých vydesila. Prvá plávajúca ruská jadrová elektráreň bola pripravená vyplávať z prístavu Murmansk na severe Ruska. Po skúsenostiach a spomienkach na haváriu v súvislosti s Černobyľom, ktoré po rokoch od katastrofy oživil predovšetkým seriál CHERNOBYL, sa nápad z dielne Rusov mnohým nepozdával. Plán sa však stal realitou.
Černobyľ na vode, alebo ak chcete – Akademik Lomonosov úspešne preplával pomocou vlečných lodí 5 000 kilometrov smerom na ďaleký východ, a dorazil do svojej trvalej základne, ako o tom informuje ndtv.com.
Greenpeace plávajúcu jadrovú elektráreň na vode považuje za obrovské riziko. Plavidlo po ďalekej plavbe zakotvilo blízko izolovaného mesta Pevek na Čukotke, dlhý tvar Čukottský autonómny okruh, ktorý tvorí najvzdialenejší severovýchodný región Ruska. Pre zaujímavosť – hlavným mestom autonómneho okruhu je Anadyr. Podľa sčítania z roku 2015 mal okruh dovedna viac ako 50 tisíc obyvateľov.
Akademik Lomonosov, prezývaný tiež Černobyľ na vode, vyplával na svoju dlhokánsku púť ešte 23. augusta a do cieľa mal podľa prvotných odhadov doraziť na konci septembra. Nakoniec sa mu to podarilo o niečo skôr.
Plávajúca jadrová elektráreň na Čukotku prišla splniť dôležitú úlohu – a to zásobovať elektrinou regióny, ktorú sú ťažko prístupné. Elektráreň by mala byť spustená do konca roka a pomôcť by mala vyše 50 tisíc ľuďom. Energiu bude dodávať aj plynársenským a ropným vrtným ostrovom na mori. Taktiež aj ťažobnému komplexu, ktorého súčasťou sú aj zlaté bane.
Akademik Lomonosov disponuje dvoma nukleárnymi reaktormi, má dĺžku 140 metrov a jeho životnosť sa odhaduje na 40 rokov. Na jeho palube nájdeme 70 členov posádky, ktorí sa budú starať – po uvedení elektrárne do prevádzky – o najsevernejšiu jadrovú elektráreň na svete. Odborníci však varujú, že elektráreň môže vážne narušiť a znečistiť Arktídu. Rusi však ubezpečujú, že Akademik Lomonosov je jedným z najbezpečnejších a enviromentálne najčistejších spôsobov výroby elektriny.