Mnohí ľudia snívajú o tom, že raz zabehnú maratón. Preto pravidelne trénujú. Beh je jed ým z najobľúbenejších koníčkov. Nie je k nemu potrebné žiadne špeciálne vybavenie, konkrétne miesto alebo čas. Beh funguje vždy a všade. To je jeden z dôvodov, prečo je tento šport tak obľúbený. Bod za bodom Vám vysvetlíme, prečo aj Vy môžete zo samotného behu profitovať.
K behu nepotrebujete veľa
Prirodzene najdôležitejším doplnkom každého bežca sú bežecké topánky. Pri behu sú kĺby zaťažené dvoj – až trojnásobkom telesnej hmotnosti, čo môže so zlou obuvou viesť k bolestiam a poškodeniu kĺbov. Tlmenie je najdôležitejšou súčasťou dobrých bežeckých topánok. Pre optimálnu priľnavosť bežeckých topánok sa odporúča používať bežecké ponožky. Neobsahujú tak vysoký podiel bavlny a neudržujú vlhkosť ako normálne športové ponožky.
Priedušné bežecké oblečenie robí beh príjemnejším. Nenasiakne pot do seba, ale vyvedie ho von. Tak zostáva koža do značnej miery suchá. Bežecké nohavice a tričko by nemali byť príliš hrubé, telo sa po približne desiatich minútach poriadne zahreje. Do vlhkých a chladných dní je dôležitá nepremokavá a vetru odolná bunda. Športová podprsenka je nutnosťou pre každú ženu, pretože pri behu sú prsia vystavené silnému zaťaženiu. Bežkyne by mali voliť športovú podprsenku s obzvlášť silným spevnením. S dobrou náladou a motiváciou sa môže konečne začať. Pretože načo je to dobré, ak to pre Vás nie je zábava alebo ak rozbehnutie vyžaduje veľké prekonávanie sa?
8 najlepších účinkov vytrvalostného športu
- Nechať myšlienky lietať
Na behu je príjemným stále rovnaký pohyb. Je nezávislý a rytmus sa stáva súčasťou Vášho bytia. Takto jednoducho zabudnete na každodenný stres, telo a myseľ sú takmer v tranze, myšlienkam dávate voľný priechod.
- Telesná aktivita povzbudzuje metabolizmus a mozog
Kto dostatočne zaťaží svoje telo aj pri nízkej rýchlosti, naštartuje svoj metabolizmus. To zaisťuje dobrú zásobu kyslíka v celom tele a pomáha odbúravať stresové hormóny. Pri dlhšej aktivite vylučuje telo hormóny šťastia, čím sa zlepší nálada a duševná rovnováha. Mozog sa lepšie prekrvuje, čo podporuje novotvorbu nervových buniek.
To robí telo a myseľ výkonnejšími. Funkcie mozgu sa zlepšujú, informácie sa rýchlejšie ukladajú a spracúvajú. Okrem výkonu pamäte sa zvyšuje kreativita, koncentrácia a schopnosť reagovať. Bežci ostávajú v stresových situáciách pokojnejší a uvoľnenejší.
- Viac vedomia o tele pre zdravé sebavedomie
Pravidelný beh podporuje vedomie o tele. Bežci skutočne vedomejšie vnímajú, ako sa ich telo pohybuje, ako vyzerá alebo kde to občas pobolieva. Táto zvýšená senzibilita môže byť užitočná pri rozpoznaní svalového napätia v ranom štádiu. Toto vedomie posilňuje zdravé sebavedomie a pozitívny postoj.
- Aktívny oddych pre zdravý spánok
Stres každodenného života vyžaduje od tela a mysle maximálny výkon. Tento každodenný zhon sa najjednoduchšie vykompenzuje behom. Štúdie ukázali, že oddych je aktívny proces. Ľudský organizmus si pri pohybe oddýchne tri- až štyrikrát lepšie ako na gauči.
Pokoj a regenerácia sú pre telo a dušu nevyhnutné.
Mierny tréning zlepšuje kvalitu spánku a tým zabezpečuje plnohodnotný nočný odpočinok. Množstvo práce nesmie byť avšak príliš veľké a tréning príliš neskoro, aby malo telo dostatok času plynule vypnúť.
- Odkiaľ pochádza pocit šťastia pri behu?
Denne si nespočetné množstvo ľudí na svete viaže šnúrky na svojich bežeckých topánkach, pretože im beh robí radosť. Odkiaľ presne tento pocit šťastia prichádza, nikto naozaj nevie. Často sa hovorí, že pocit šťastia vyvolávajú endorfíny. Avšak skutočnosť je taká, že endorfíny sú prostriedkom proti bolesti, ktoré sa nachádzajú v tele a patria k látkam zvaným morfíny. Robia extrémne situácie znesiteľnejšími, neprispievajú ale k pocitu pohody.
- Látka podobná konope vyvoláva povznášajúci pocit
Podľa odborníkov existuje ďalší spúšťač tohto pocitu pri behu. Veľa bežcov ho pozná pod názvom „Runner‘s High“. Ľudské telo sa vtedy vžije do stavu, kedy si vytvára látky zvané endokanabinoidy a dostane sa tak do opojného stavu. Tieto látky sú veľmi podobné konope. Látky potom zakotvia v mozgu a vyvolávajú pocit pohody. Okrem toho znižujú bolesť a úzkosť.
- Ďalší podozriví z pocitu pohody pri behu
Pri športe produkuje telo taktiež väčšie množstvo sérotonínu, dopamínu, adrenalínu a noradrenalínu. Tieto hormóny šťastia zlepšujú náladu.
- Flow pomocou rytmu
Takzvaný „flow“ stav pri behu je moment, kedy zrazu začne všetko plynúť samo. Tento stav vyvolávajú pravdepodobne opakované rytmické pohyby. Po behu, predovšetkým po dlhšom behu, problém zrazu nevyzerá byť takým problémom, bez toho, aby sa situácia samotná nejak zmenila. Náhle prichádzajú nové nápady a nové myšlienky. Tento efekt konštantného rytmického pohybu úspešne využívajú psychológovia v trauma centrách.
Pomocou EMDR-terapie (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) môžu pacienti rytmickými pohybmi očí spracovať traumatické udalosti. Mozog zrejme prechádza resetom, zjednocuje negatívne udalosti a ukladá ich ako minulosť. Rytmické pohyby sú súčasťou behu.
Môže mať preto podobný účinok ako EMDR-terapia.
Jednoducho utiecť stresu
Bežci majú veľmi nízke výdavky – bežecké topánky a ide sa na to. Neexistujú žiadne časové alebo priestorové obmedzenia. Beh ovplyvňuje celé telo a trénuje nielen nohy. Pravidelný vytrvalostný tréning je prospešný tak pre imunitný ako pre kardiovaskulárny systém.
Pri behu sa v tele spúšťa mnoho procesov, ktoré vedú k hormonálnej rovnováhe. Ľahko odbúrava stresové hormóny a vyplavuje podporné látky. Tým sa znižuje úzkosť, agresivita a taktiež prebytočná energia. Veľké plus behu je, že sa naň nevzťahuje žiadne vekové obmedzenie. Každý môže začať s behom – v každom veku rovnako profitujete z mnohých účinkov.