OFF
ON
Boxed
Množstvo informácií – Áno/Nie?

Množstvo informácií – Áno/Nie?

Asi nie som jediný, na ktorého dennodenne každú chvíľu vplývajú, či už príjemné, či nepríjemné informácie zo všetkých možných strán. Dnes, skrz momentálnu situáciu na slovenskej politickej scéne (Rozpúta Čižnár peklo? – podľa mňa zase nie), to dosiahlo enormnú silu.

Tak som si položil otázku: Je pre mňa dôležité poznať obsah každého jedného vyhlásenia a tlačovej besedy toho-ktorého politika?

Dospel som k odpovedi, že rozhodne nie. A to sa považujem za človeka, ktorý (možno slepo) verí, že voľbami sa dá dosiahnuť  zvolenie „minimálne“ menšieho zla. Je dobre byť informovaný, informácie hýbu svetom. O tom ani nebudeme ďalej debatovať. Potrebujem však vedieť také kvantum informácii dávkovaných toľkokrát počas dňa?

Ďalšie nie (cítim sa ako v relácii INKOGNITO). Informácie treba triediť. Uvedomte si, že pre Vás ako osobu je dôležité vedieť maximálne 30% informácii, ktoré sa k Vám denne dostanú. Všetko ostatné sú veci, ktoré neovplyvníte, ktoré Vás viac menej nezasahujú, či informácie, ktoré už v podstate aj tak nie sú aktuálne.

„Je jasné, čím sa živia informácie – pozornosťou svojho prijímateľa. Prebytok informácií spôsobuje nedostatok pozornosti a vyžaduje si, aby sme ju rozdelili medzi nadmerné množstvo informácií, ktoré sa ňou živia.“ H. Simon

Facebook Newsfeed, noviny, časopisy, bulvár, newslettre… zaobídeme sa aj bez nich? Koľko času denne by sme ušetrili, ak by sme vynechali vstrebávanie informácii, ktoré sú v podstate bezpredmetné?

Vyhlasujem 5 dňovú výzvu na ignorovanie spravodajstva, politiky, nezaujímavých článkov a áno, aj noviniek zo sveta. Užívajme si leto. Nezodpovedné…? – Uvidíme.

„Múdry človek by rád mnoho vecí ignoroval.“ R. W. Emerson

Čo s časom, ktorý 5-dňovým pôstom vieme ušetriť? Mám pre Vás tip. Venujte ho svojmu partnerovi, svojim súrodencom, svojmu okoliu. Môžete sa spoľahnúť, že v prípade, že niekde nastane koniec sveta, alebo oficiálny príchod mimozemšťanov, či vypukne svetová kríza, dozviete sa to tak či tak hoci aj v rade na zmrzlinu.

Takže žiadne noviny, časopisy, audioknihy, rádio, kde sa rozpráva. Hudbu si samozrejme nebudeme zakazovať. Žiadne spravodajské webové stránky. Čo sa týka televízie, pokojne si ju nechajte cez deň zapnutú. Ja pri nej relaxujem tak maximálne hodinu denne. Čo knihy? Navrhujem vyskúšať beletriu. Lepšie je pred spaním pohladiť  dušu, ako vyburcovať nervové zakončenia.

Samozrejme nenabádam na odstrihnutie optického káblu od internetu. Nebudeme to hrotiť (možno len nateraz). Narážam skôr na selektívne triedenie informácií. Vždy keď budete tesne pred prijatím informácie, či na jej križovatke, kde odbočka doprava je oboznámiť sa, a odbočka doľava je neoboznámiť sa – zamyslite sa. Spýtajte sa sami seba, či určite túto informáciu potrebujete hneď, prípadne na niečo dôležité. Ak si len na časť otázky odpoviete slovom nie, podstatné to nebude.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..