Vedeli ste, že môžete kontrolovať svoje sny? Viete, že nemusíte spať, aby ste mohli snívať? Odhaľte tajomstvá sveta snov, o ktorých ste doteraz ani netušili. Spánok je neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Bez neho by náš organizmus nedokázal denne fungovať. Sny sú zasa sprievodným faktorom každého spánku. Málokto však vie, že spánok a snívanie počas neho skrýva omnoho viac záhad, ako by sa mohlo zdať.
Aj vy zrejme poznáte ľudí, ktorí pri bežnom rozhovore začnú hovoriť o tom, čo sa im v noci snívalo. Vy len mlčíte, pretože si nepamätáte ani to, ako ste vstali z postele. To však neznamená, že sny nemáte. Veď predsa práve sny sú plány múdrych ľudí.
Kontrolujte svoj sny
Proces kontrolovaného sna je nazývaný aj ako jasné snívanie. Nie je to však tak jednoduché. Človek sa totiž musí prestať obávať toho, že sa mu nebude nič snívať. Následne si musí uvedomovať, čo má byť predmetom jeho sna. Ide o predstavivosť, musí do hĺbky vnímať všetko, na čo myslí. Musí však mať absolútny pokoj. Predstavy v hlave musí vnímať ako priestor, nie ako vnútorný hlas.
Slepí nemôžu snívať
Mýtus vyvrátený. Tento fakt je absolútnym nezmyslom. Na to, aby ste mohli snívať, zrak nepotrebujete. Ľudia, ktorí nevidia, snívajú rovnako živo ako ľudia, ktorí slepotou netrpia. Ich sny bývajú často založené na abstraktnejších dejoch, menej reálnych.
Sny sú posolstvom
Niekto tomu verí, niekto nie. Sny však majú svoju symboliku. Prvá vec je tá, že nikdy sa v snoch nevraciate do minulosti. Nie vždy sú sny jasné a ľahko pochopiteľné. Týkajú sa však rôznych oblastí našich životov. Výklady snov od rôznych šarlatánov sú často iba lacným trikom. Sny nemusia byť ani predpoveďou či varovaním. Môže ísť iba o znázornenie stavu našej mysle. Vždy však ponúkajú obraz, ktorý často nedokážeme rozlúštiť a nedávame mu žiadnu váhu.
Snívanie bez spánku
Študenti by vedeli rozprávať. Prednášky a hodiny strávené v jednej miestnosti človeka vyčerpávajú natoľko, že je mysľou úplne inde. Stavu, kedy snívame za bdela, hovoríme aktívne snívanie. Oči máte otvorené, zameriate sa na jeden predmet a všetko okolo vás sa spomalí a vy vnímate len danú vec. Možno ste to už niekedy zažili a ani netušíte, že ste snívali.
Reálne osoby
Ak si odmyslíme anjelov a démonov. Vo svojich snoch môžeme snívať iba o tom, čo sme už vo svojom živote videli. To platí ako o predmetoch, tak i o tvárach. Človek videl za život tisícky, možno desaťtisíce tvárí. Preto niet divu, že v sne ľudí nespoznávame.
Muži a ženy snívajú inak
Zaujímavosťou je, že muži majú v 70% svojich snov ďalších mužov. Nemyslite zvrátene. Je to dané tým, že muži snívajú agresívnejšie sny, ktoré sa týkajú spoločenského postavenia. Ženy snívajú 50 na 50. V priemere muži i ženy strávia snívaním 6 rokov svojho života.
6 hodín spánku
Aby vaše telo mohlo prejsť všetkými fázami spánku, potrebujete minimálne 6 hodín spánku. Menej ako 6 hodín vedie k degradácii mozgových buniek. Mozgové bunky totiž nemajú dosť času na regeneráciu. Musíte prejsť N-Rem i Rem fázou spánku. Bez toho sa kvalitného spánku nedočkáte.
Spánková paralýza
Moment, kedy všetci panikária. Snažíme sa hýbať, kričať, no z nejakého dôvodu to nie je možné. Ide o paralýzu spánku. Nejde o nič vážne, no pocit je to naozaj nepríjemný. Mozog sa vtedy nachádza v podvedomí a nereaguje na pohybové ani iné podnety vášho tela. Dajte mu pár sekúnd a uvidíte, že všetko je v poriadku.
Nedokážete zaspať
Ľudia, ktorí zaspia behom 2 minút, trpia zvyčajne spánkovým deficitom. Bežná doba, počas ktorej by sme mali dokázať zaspať, je 10 minút. Najčastejším problémom, kedy nedokážeme zaspať, je myšlienka na to, že nedokážeme zaspať. Dostaví sa spánková depresia.
Rátanie ovečiek nepomáha
Bohužiaľ, v detstve vás to možno učili, no vedzte, že faktor, vďaka ktorému ste zaspali, to nebol. Rátanie ovečiek teda k rýchlejšiemu spánku vôbec nepomáha. Všeobecne len aktivujete mozog, čím dobu zaspávanie len predĺžite.
Vankúše sú praktické doplnky, ktorý zaručia kvalitný spánok