OFF
ON
Boxed
Ako naše telo reaguje na pocit samoty? Toto ste zrejme nevedeli

Ako naše telo reaguje na pocit samoty? Toto ste zrejme nevedeli

Pocit samoty je niečo, čím si v živote prejde zrejme každý. Mnohí dokonca viackrát. Nemať sa s kým porozprávať, nemať s kým ísť do kina alebo nemať nikoho blízkeho, komu sa pochválite alebo posťažujete. Aj toto dokáže človeka poriadne poznačiť. A vie to aj naše telo.

Naše telo reaguje na pocit samoty veľmi intenzívne. Každá myšlienka môže ovplyvniť to, ako sa cítime a ako sa cítiť budeme. Možno to niektorých neprekvapí, no väčšina možno ani netuší, čoho spúšťačom môže byť samota.

Permanentný hlad

Áno, je to tak. Filmové scény, kedy sa po rozchode jeden napcháva zmrzlinou a druhý do seba pchá smažené krídelká, nie sú tak ďaleko od pravdy. Pocit samoty človeka neraz dotlačí k tomu, že si dopraje viac a viac jedla. Jednoducho, samotu vypĺňa tým, že je a jeho myšlienky smerujú iba k tomu, aké to jedlo je. Vedci dokonca zistili, že produkcia hormónu, ktorý vyvoláva hlad, priamo súvisí práve s pocitom samoty.

Strata empatie

Cítite sa sami, nedokážete nájsť správny smer, ktorý vás nasmeruje k vášmu šťastiu. Pocit samoty spôsobí, že nenájdete pochopenie ani v prípade, že vidíte, počujete a vnímate šťastie druhých. Naučiť sa byť šťastným nie je možné, no zbaviť sa nešťastia a samoty nie je tak náročné. Dôležité je, aby ste dokázali vaše myšlienky smerovať k tomu, že môže byť lepšie.

Negatívny postoj

Úzko súvisí aj s predchádzajúcim bodom. V tomto bode u vás pocit samoty vyvoláva myšlienky na to, prečo ste sami a myslíte na osobu alebo na činnosť, ktorá tento proces spustila. Týmto sa ponárame hlbšie a hlbšie do svojho problému a vytrácame sa z reality. Všetko vnímame skrz negatívny náboj a často strácame aj tých, ktorí pri nás ešte mohli byť.

Stres a zlý spánok

Nedokážete sa uvoľniť, usmievať a už vôbec nie odpočívať. Depresívne momenty z filmu, kedy sa schúlite do klbka už tak pravdivé nie sú. Pretože pocit samoty vyvoláva nepokoj a náš mozog nedokáže pracovať tak, ako by mal. Presne toto vplýva i na váš spánok. Bojujete s myšlienkami, nedokážete vypnúť, dokonca sa bojíte. To produkuje v tele hormón kortizol a ten spôsobuje neustály nepokoj. Často tento problém môže prerásť až do nespavosti, tzv. insomnie.

Pocit nepotrebnosti

Samota vo vás vyvoláva pocit, že ste nepotrebnými alebo sa začínate cítiť neužitočnými. Nie je však nič lepšie, ako sa tohto pocitu zbaviť tým, že pôjdete medzi ľudí. Alebo zavoláte starému kamarátovi/kamarátke a pôjdete spolu von. Vždy lepšie ako nedokázať  vydržať ani so sebou samým.

A čo naše telo?

Nárast váhy, strata fyzickej sily, kruhy pod očami, bledá pokožka či prejavy ako nekontrolovateľný plač, zvracanie alebo mnohé iné. Naše telo reaguje rôzne, no vždy dá najavo to, ako sa cítime vo vnútri. Snaha maskovať všetko make-upom a falošným úsmevom pocit samoty nevyrieši.

Cenná rada, ak sa skutočne cítite sami, uvedomte si, že ani tento pocit nemusí trvať večne. V ťažkých okamihoch si nájdite čas na to, na čo ste doteraz zanevreli. Obľúbená aktivita, šport, knihy, tanec alebo čokoľvek, čo vám môže do života niečo priniesť. Niekedy môžete zistiť, že občasná samota môže byť celkom dobrým priateľom.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..