To, že xenofóbia a rasizmus ešte stále panuje v Spojených štátoch amerických, je krutý fakt. Pokrytectvo má veľkú silu a evidentne pohltilo aj USA. Ako keby si neuvedomovali svoju históriu, a teda spôsob, akým sa ich predkovia dostali na americký svetadiel. A práve toto pokrytecké zmýšľanie umožnilo tohtoročnému udeľovaniu ocenení Grammy znevážiť tvrdú prácu jednej z najznámejších skupín 21. storočia, BTS. A ako to urobili? Vezmime si to celé od začiatku.
Juhokórejská sedemčlenná skupina BTS (RM, Jin, Suga, J-Hope, Jimin, V, Jungkook) začala svoju „americkú cestu“ prebojovaním sa do prestížnych rebríčkov Billboard. Výhrou prvého ocenenia na Billboard Music Awards v roku 2017 sa dostali do povedomia väčšieho množstva ľudí. Postupne dostávali šancu ukázať svoj výnimočný talent vo vystupovaní a ani raz nesklamali. Či už to bolo ich úplne prvé vystúpenie s piesňou Fake Love na Billboard Music Awards v 2018, alebo spoločné vystúpenie na odovzdávaniach Grammy minulý rok, kde mali možnosť zaspievať si Old Town Road s raperom Lil Nas X, Billym Rayom Cyrusom a inými umelcami, ktorí sa podieľali na niektorej z desiatok verzií tejto chytľavej piesne.
Prečítajte si aj: Nový Pach krvi posúva značku o triedu vyššie a prekračuje hranice žánra
Roky sme mohli sledovať, ako sa BTS stáva stále väčšou a úspešnejšou skupinou. Rok, čo rok lámu rekordy, ktoré predtým patrili umelcom, ako Michael Jackson alebo The Beatles. Vypredávajú štadióny, ich fanúšikovskú základňu s oficiálnym názvom ARMY tvoria desiatky miliónov ľudí z celého sveta, no ešte stále existujú ľudia, ktorí spochybňujú BTS ako svetový fenomén.
V priebehu posledných troch rokov členovia BTS uvádzali Grammy nomináciu ako jeden zo svojich hlavných amerických cieľov. Keď svet obletela správa, že ich pieseň Dynamite sa skutočne stala nominantom v jednej z kategórií, ľudia šaleli. No pod všetkou tou radosťou sa skrývali aj isté pochybnosti. Skupina totiž mala ambície dostať sa medzi nominovaných už v 2019 s piesňou Boy With Luv, na ktorej spolupracovala aj speváčka Halsey, no nepodarilo sa. Rozdiel medzi týmito dvomi skladbami? Dynamite má celý text v angličtine, kdežto väčšinu veršov Boy With Luv tvoria kórejské slová. Obe piesne mali za sebou mnoho úspechov, no len jednej z nich sa naozaj podarilo postúpiť medzi nominantov v kategórii Najlepšie duo/pop skupina. A to práve tej anglickej. Náhoda?
No i napriek pochybným praktikám Recording Academy radosť z takéhoto ohromného úspechu neutíchla. BTS a ich fanúšikovia sa ponorili do roku 2021 naplnení očakávaním, čo vzíde z tohtoročného udeľovania ocenení Grammy. Z dôvodu pandémie sa ceremónia presunula z pôvodného januárového termínu až na druhú marcovú nedeľu, no ani táto zmena dátumu nemenila nič na tom, že sa chalani z BTS nemohli dopraviť zo Soulu do Los Angeles, a teda celý priebeh slávnostného večera sledovali z pohodlia domova.
Nastal čas galavečera a svetoznáma juhokórejská skupina o štvrtej ráno kórejského času sedela oblečená v oblekoch od Louisa Vuittona v miestnosti so špeciálnou Grammy dekoráciou. Pochybnosti sa vo fanúšikoch znovu prebudili v momente, keď bolo jasné, že kategória, v ktorej boli ich obľúbenci nominovaní, bude vyhlasovaná mimo oficiálneho televízneho prenosu, a teda v ceremónii premietanej len v online priestore. Vo vyše 60 hudobných oblastiach, ku ktorým patrili aj ocenenia za latino, jazz alebo klasickú hudbu, bola víťazom umožnená 30 sekundová ďakovná reč. V prípade, že mal niekto problémy s internetovým pripojením, automaticky sa prešlo na ďalšiu kategóriu.
Ocenenie za Najlepšie duo/pop skupinu vyhlasovali až medzi poslednými. Fanúšikovia spolu so skupinou nervózne vyčkávali chvíľu, ktorá mohla kompletne zmeniť hudobnú históriu. Avšak prišlo sklamanie vo forme víťazstva skladby Rain On Me, na ktorej spolupracovala Lady Gaga s Arianou Grande. Oficiálne si táto dvojica ocenenie ani neprebrala, čiže ďakovná reč sa nekonala. V nasledujúcich momentoch sa ako keby pretrhlo vrece s príspevkami na sociálnych sieťach skupiny BTS. Bolo zaujímavé sledovať, ako jednotliví členovia upokojovali svojich fanúšikov slovami vďaky a sľubmi, že v tomto roku budú pracovať ešte tvrdšie. Tieto milé slová im však opätovala aj ARMY, ktorá medzi top svetové trendy na sociálnej sieti Twitter zaradila hneď niekoľko hashtagov, ako napríklad #OurGreatestPrizeBTS, či frázu z nominovanej piesne Dynamite, #SetTheNightAlightBTS.
Nezískaná výhra prebudila v ľuďoch pocit neférovosti. Začali sa vynárať porovnania číselných hodnôt, ktoré by mali byť brané do úvahy pri rozhodovaní o víťazoch, no evidentne nie sú. Medzi týmito dátami boli uvedené čísla pozretí jednotlivých videoklipov, vypočutí na hudobnej platforme Spotify, ale aj dosiahnuté miesta vo svetových rebríčkoch. Väčšina týchto dát nasvedčovala tomu, že práve kapela BTS mala vyhrať v spomínanej kategórii. Avšak nejasné kritéria, na základe ktorých výbor Grammy rozhoduje o novom majiteľovi zlatého gramofónu, určili za víťaza niekoho „domáceho“, čo rozhodne zaváňa miernym rasizmom.
Podmienka, že vystúpiť počas galavečera môže len umelec nominovaný na cenu Grammy, bola v prípade BTS splnená, a preto sa fanúšikovia mali aspoň na čo tešiť. Vopred zdieľaný „rozvrh“ oficiálnej ceremónie však slúžil ako návnada pre zvýšenie sledovanosti. ARMY je už z predchádzajúcich udeľovaní ocenení na takéto zaobchádzanie zvyknutá. Ide o viditeľné využívanie samotnej kapely a lojality, ktorú fanúšikovia voči nej prechovávajú. Pred každou reklamnou pauzou, ktorých bolo nemálo, odznelo zahlásenie: „Po prestávke uvidíte vystúpenie skupiny BTS…“. Po troch hodinách naťahovania sa fanúšikovia konečne dočkali jedinečnej show, ktorú dokáže predviesť len fenomén nazývaný BTS.
Takmer posledné vystúpenie večera zažiarilo svojou profesionalitou, celistvosťou a neskutočnou energiou. Skupina sa pre túto príležitosť rozhodla prenajať celú budovu Parc1 Tower v Soule. Jednotlivé miestnosti, v ktorých sa speváci pohybovali, boli detailnou replikou miestností situovaných v Los Angeles, kde sa odohrávali vystúpenia ostatných umelcov Grammy večera. Posledné slohy piesne Dynamite zazneli na vrchole spomínanej veže. V minulosti už skupina vystúpila na viacerých špeciálne prenajatých lokalitách, ako napríklad letisko Incheon v Soule, zábavný park Everland alebo olympijský štadión v juhokórejskom hlavnom meste.
Po skončení jedinečného vystúpenia sa skupina aj napriek prebdenej noci prihlásila na sociálnu sieť VLIVE, prostredníctvom ktorej sa naživo prihovorili svojim fanúšikom. Takýto live stream je už pre BTS a ARMY akýmsi zvykom. Oslavovať úspechy s fanúšikmi miesto účasti na afterparty je z ich strany činom neskutočne ľudským a skromným. Aj napriek nezískanej cene, mali chalani pre fanúšikov dôležitý odkaz, a to, že pre nich bola najväčším úspechom príležitosť vystúpiť s vlastnou piesňou na legendárnych Grammy. Za zmienku stojí aj fakt, že ak porovnáme sledovanosť udeľovania ocenení s počtom divákov živého prenosu BTS, zistíme, že 17 minút dlhý live stream pozeralo až o tri milióny viac ľudí ako samotné Grammy.
Každým rokom stúpa počet umelcov a divákov, ktorí bojkotujú Grammy Awards. Z umelcov to je raper Eminem, ale i speváčka Halsey, The Weeknd a Zayn Malik. Aj po tomto zážitku je isté, že pochybnosti o nezaujatosti a férovosti odborníkov sediacich v komisii rozhodujúcej o víťazoch v jednotlivých kategóriách, sú na mieste. Čokoľvek ovplyvňuje výsledky v jednotlivých oceňovaných oblastiach, rozhodne to nie sú čísla hovoriace o popularite jednotlivých hudobných diel. Čo sa týka BTS, akokoľvek kritikmi chválená môže byť ich tvorba, vždy existuje nejaká zábrana, ktorú je veľmi ťažké prelomiť. Líder BTS, vystupujúci pod pseudonymom RM, často opakuje frázu: „Hudba presahuje medze jazyka.“ Túto skutočnosť si evidentne neosvojili tí, čo majú právo „objektívne“ rozhodovať o víťazoch Grammy.
BTS uviedli tieto ocenenia ako „poslednú zastávku svojej americkej cesty“. Nejeden si však praje, aby sa táto púť čím skôr skončila, pretože ich tvrdá práca, jedinečná tvorba, obdivuhodná ľudskosť, nespočetné množstvo rekordov a zástupy ľudí, ktoré skupinu podporujú, svedčia o tom, že sošku zlatého gramofónu, ako symbol „uznania“, naozaj nepotrebujú.
Skvele napsané!
Wauuuuu tak krasny a pravdivý článok som o chlapcoch asi nikdy necitala…veľká vďaka za tieto pravdivé slova…vidno, že aj na Slovensku sú ľudia, ktorí majú hudbu radi a je to jedno aká je to hudba alebo kto ju spieva-hlavná je kvalita a správa, ktorú odovzdáva- a tento článok to potvrdzuje ????wauuu som nadšená..vďaka ???