OFF
ON
Boxed
Brazília je prvá liga v zažívaní zábavy

Brazília je prvá liga v zažívaní zábavy

Vychutnávať si slnečné lúče na pláži Copacabana, zatancovať si na karnevale v Rio de Janeiro, zhlboka sa nadýchnuť v amazonskom pralese, zaburácať si na najznámejšom futbalovom štadióne Maracaná či postaviť sa zoči-voči majestátnej soche Krista Spasiteľa. Piata najväčšia krajina sveta Brazília ponúka cestovateľom však omnoho viac než len tieto notoricky známe atrakcie. Údajnú veľmoc budúcnosti, ktorá je domovom pre viac ako 200 miliónov ľudí, predstaví Cestovateľské kino v utorok 15. augusta v KC Dunaj. Krajinu, ktorá je miestom fantastickej etnickej rôznorodosti, exotickej kuchyne, neutíchajúcej radosti zo života, ale aj obrovskej chudoby a kriminality, predstaví Michal Chmeliar.

IMG_7114

Precestovali ste celú Južnú Ameriku. Čím si vás získala Brazília?

Michal Chmeliar: Je asi málo cestovateľov, ktorých by si Brazília nezískala. Je to taká veľmi zaujímavá zmes výbornej klímy, krásneho pobrežia, usmievavých ľudí, muziky a tanca všade, kam sa len človek pohne. Navyše v Brazílii čas plynie úplne inak, výrazne pomalšie. A keď máte do toho všetkého na pláži v pohári namiešanú caipirinhu, tak je skoro nemožné, aby si vás takáto krajina nezískala.

Pamätáte si svoju prvú návštevu tejto krajiny?

M. Ch.: Veľmi dobre. Bolo to v roku 2007. Prišiel som po zemi z Argentíny a prvé, čo som z Brazílie videl, boli majestátne a nádherné vodopády Iguazú. To je niečo, čo sa snáď ani nedá popísať a u mňa tieto vodopády stále vedú rebríček prírodných krás. A tento prvý deň pokračoval výbornou večerou v miestnej churrascarii, teda reštaurácií, kde vám čašníci priamo z grilu nosia na “šabliach” pečené mäso rovno na stôl. Netreba zabúdať, že v Brazílii si aj chuťové bunky prídu na svoje.

IMG_3124

Keď sa človek vyberie prvýkrát do Brazílie a chcel by spoznať jej esenciu, mal by ísť radšej po známych turistických miestach a atrakciách, alebo by mal radšej skúsiť objavovanie na vlastnú päsť?

M. Ch.: Záleží, koľko máte času a na čo si trúfate. Tým atrakciám sa asi nedá úplne vyhnúť, lebo byť napríklad v Riu a nebyť pri Kristovi na Corcovade, na Cukrovej Homoli alebo na Copacabane, to je ako by ste tam ani neboli. To je esencia tohto mesta a zároveň sú to aj turisticky najznámejšie miesta. Ale v neznámejších mestečkách sa určite oplatí potúlať sa na vlastnú päsť a poobjavovať si nové miesta, svojím štýlom a tempom. No určite by som v prípade Brazílie nepodceňoval teoretickú prípravu a nechal sa usmerniť aj od domácich, ktorí sú veľmi komunikatívni. Môžu vám jednak poradiť zaujímavé miesta, ale vás aj vyvarovať pred miestami, kde to už nemusí byť bezpečné.

O Brazílii sa v poslednom čase hovorí najmä v súvislosti s kriminalitou. Akých ľudí tam človek stretne, keď sa tam vyberie? Je mediálny obraz o tejto krajine výstižný alebo nie?

M. Ch.: Brazília je obrovská krajina a obrovské sú aj sociálne rozdiely medzi ľuďmi. Hlavne veľké mestá ako Sao Paulo alebo Rio de Janeiro trpia za posledné desaťročia nárastom chudobných štvrtí, ktorým sa v Brazílií hovorí favela. Týmto častiam by som sa určite ako návštevník vyhol. A na ulici alebo na pláži tiež netreba provokovať drahými náramkami či technikou. No inak bude väčšina ľudí, s ktorými sa stretnete, vysmiata, spokojná a veľmi komunikatívna. Takže aj takýmito jednoduchými opatreniami sa dá prispieť k tomu, aby ste mali z Brazílie zásadne lepší obraz ako ten, ktorý ponúkajú médiá.

IMG_6527

DSCN8455

Máte z Brazílie aj netradičné zážitky?

M. Ch.: Okrem už spomínaných vodopádov Iguazú, ktoré považujem za niečo naozaj jedinečné, som mal možnosť byť niekoľkokrát počas karnevalu priamo na Sambodrome či v uliciach Ria. A silný zážitok je aj oslava Nového roka na Copacabane, kedy sú na štvorkilometrovej pláži niekedy až tri milióny ľudí. Alebo sledovať futbalový zápas na Maracane. Zažiť Brazílčanov počas udalostí, na ktorých ide o zábavu, tak v tomto je Brazília jednoznačne v prvej lige!

Michal Chmeliar

sa na cesty vydal počas vysokej školy. Možnosti študijných pobytov, výmen a brigád ho dostali do sveta. Nasledovala stáž v juhoamerickom Ekvádore a už bola ruka v rukáve. S Južnou Amerikou si sadol, a tak tam pôsobí od roku 2007 ako cestovateľ aj ako sprievodca. Okrem Latinskej Ameriky precestoval Severnú Ameriku, Francúzsku Polynéziu, Nový Zéland, Austráliu a Európu. Okrem cestovania sa venuje aj divadlu.

15. 8. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Lístky: bit.ly/PredpredajBrazilia

Event: www.fb.com/events/820250241459171

CK_Brazilia_15_8_poster

Autor

Mladý, aktívny spoluzakladateľ projektov zdolahore.sk, generaciarapu.sk, kryptotrejder.sk. Študent práva a vizionár venujúci sa sebarozvoju a sebazdokonalovaniu. Svoje poznatky rád zdieľam s ostatnými :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..