OFF
ON
Boxed
Čas sú peniaze. Čo je pre teba dôležitejšie?

Čas sú peniaze. Čo je pre teba dôležitejšie?

Čas sú peniaze. Hláška stará ako Matuzalem. Pokiaľ to vezmeme doslova, čas nie sú peniaze. Čas je oveľa dôležitejší ako peniaze, pretože čas je tvoj život. Vedomie, že tráviš svoj život perspektívne, je dôležitejšie ako to, za čo utrácaš peniaze. Poď sa s nami pozrieť na túto problematiku trochu bližšie. 

Čas aj peniaze sú v živote každého z nás nesmierne dôležité komodity. Je náročné odpovedať, čo je dôležitejšie – či čas či peniaze. Po dlhšej úvahe sa však zhodneme na tom, že rozhodne čas. V praktickom živote sa ale budeš rozhodovať, čo je pre teba výhodnejšie – či pre získanie niečoho využiješ radšej svoj čas, alebo peniaze.

Investovať čas alebo peniaze?

Ukážme si jeden príklad, na ktorom problematiku lepšie pochopíš. Si PC laik. Chceš si vybudovať e-shop. V podstate máš dve cesty:

  1. Kúpiš si knihu či e-book s názvom ako napríklad “Ako vytvoriť e-shop” a začneš študovať. Vrazíš do toho kopu času a pokúsiš sa si e-shop vyklikať sám. Bude ti to trvať pravdepodobne dlho a výsledok pravdepodobne nebude stáť za to. Ušetríš však peniaze na programátora + sa niečo naučíš. Investuješ čas.
  2. Zaplatíš programátora, ktorý ti e-shop vytvorí. Bude ťa to síce stať peniaze, avšak ušetríš čas. Môžeš sa venovať niečomu, v čom si dobrý a na e-shop zarobiť a nechať prácu na profesionála.

Ako sa rozhodneš? Pustíš sa do toho sám a ušetríš peniaze, alebo ušetríš čas a investuješ peniaze? Čo je pre teba vyhodnejšie?

Presne z toho dôvodu sa hovorí Čas sú peniaze. Pokiaľ svoj čas využívaš rozumne a efektívne, si na dobrej ceste k bohatstvu. Je to v podstate taký začarovaný kruh – Ľudia utrácajú svoje peniaze, aby ušetrili čas – na druhej strane – ľudia venujú čas tomu, aby zarobili peniaze. Je dôležité, aby si si uvedomil, kedy je potrebné investovať čas a kedy peniaze. Zničiť si život či zdravie tým, že zarobíš peniaze, aby si ich potom opäť investoval do zdravia nemá zmysel. 

Veľa ľudí hovorí …

“Keby som mal viac času, začal by som …” V určitom momente si to zrejme povedal každý z nás. Doplniť sa dá v podstate čokoľvek – od podnikania až po pravidelné športovanie či správne stravovanie. Málo ľudí si však uvedomí, že viac času už mať nebudú. Deň bude mať vždy len 24 hodín. Nie 28, ani 30. Tvrdá realita, však?

Čas je konštantný, mení sa iba naše vnímanie času.

Čím bohatším sa staneš, tým väčšiu hodnotu bude mať pre teba tvoj čas. Polož si z času na čas otázku, či svoj čas využívaš rozumne a efektívne. Peňazí je dostatok pre každého a neexistuje limit, koľko ich môžeš v skutočnosti zarobiť. Čas je pre teba najdrahší zdroj bohatstva, pretože je to jediný zdroj, ktorý máš obmedzený.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..