Chcete uspieť? Zdvojnásobte počet svojich neúspechov. Thomas Watson – zakladateľ IBM
Úspech je jedno z najčastejšie skloňovaných slov na celom svete. Pre mnohých je to jednou z top 3 priorít v živote. Uspieť. Uspieť v zamestnaní, uspieť v podnikaní, uspieť v partnerskom živote. Mnoho ľudí sa však zaoberá úspechom. Menej z nich neúspechom. Čo vlastne neúspech predstavuje?
Čo robiť a čo nerobiť?
Každý z nás chce byť v niečom úspešný. Na to, aby ste sa stali úspešným, je potrebné, aby ste sa naučili na veci, ktoré ľudia označujú ako chyby a neúspech, dívať úplne inak. Medzi jedno z pravidiel úspešných ľudí môžeme zaradiť túto veľkú pravdu: „ Neexistuje neúspech, existujú iba výsledky.“
Čo ak by ste neúspech vnímali ako prínosnú spätnú väzbu?
Pozerajte na svoje chyby ako na príležitosť. Jednoducho hľadajte a nájdite riešenie.
Chyba č.1: Snažím sa nerobiť chyby. Chyba č.2: Maximálna sústredenosť na vyhľadávanie a analyzovanie chýb.
Uvažujte pri každej svojej chybe odteraz už len ako o prínose, ako o spätnej väzbe. Berte chybu ako výsledok, začnite myslieť na to, čo chcete miesto chyby.
Povedali ste si už niekedy niečo ako napríklad: Mám zlú pamäť. To asi v určitej situácii každý z nás. Tu je potrebné si položiť podľa predchádzajúceho návodu otázku ako napríklad: Akú pamäť by som chcel mať? Následne si otázku zodpovedajte. Je potrebné si odpovedať nielen všeobecne. Buďte konkrétni. Určite mi po vyskúšaní dáte za pravdu, že vám to pomôže sa zamyslieť nad mnohými vecami v podstate vo všetkých oblastiach či otázkach vášho života.
Je na mieste podotknúť, že Nemôžete zato!
Za čo nemôžem? Nemôžete za to, že vám od mala boli vnucované rôzne názory. Boli vám prisudzované rôzne negatívne vlastnosti, ktorými vlastne ani vôbec nedisponujete. Zaužívali ste si rôzne zvyky a návaky. To všetko tvorí vaše dnešné presvedčenie a pohľad na život. Mnohé z toho však nie je pravdou a v konečnom dôsledku vás to brzdí na ceste za šťastím, na ceste za vysnenou prácou, životným partnerom a podobne.
Tadiaľ cesta nevedie
Robiť dookola tú istú vec a očakávať iný výsledok, je naozaj šialenstvo. Veriť niekomu alebo niečomu, čo nás mnohokrát v živote sklamalo a prikrášľovať si realitu hovorením k sebe samému a akémusi vnútornému sebapresvedčovaniu nebude tá správna cesta.
Hráte sa na niekoho kým nie ste? Kupujete si veci, ktoré nepotrebujete za peniaze, ktoré nemáte? Prestaňte s tým. Čím skôr tým lepšie. Nedovoľte, aby sa vaše správanie dostalo do rozporu s vašim vlastným „Ja“.
[xyz-ihs snippet=“ZdolaHore-Telegram“]
Chcete sa každému zavďačiť? Držím palce! Reálne? Dovoľte mi pochybovať. Každý z nás to určite zažil a túto chybu v určitom okamihu života urobil. To je v poriadku. V poriadku však nie je túto chybu dookola opakovať. Pri chybách je dôležité si uvedomiť, že je škoda, že sme sa im nevyhli – ale POZOR! – Opodstatnenie však budú mať len vtedy, keď sa z nich poučíte.
Ďalšou chybou, ktorú sme urobili azda každý, je neustále pokusy o zmenu niekoho iného. Múdri ľudia túto chybu urobia iba raz, potom sa z nej poučia a viac to nerobia. Človek sa nezmení vašim pôsobením, maximálne ho môžete ovplyvniť. Je potrebné, aby sa na zmenu odhodlal sám. Musia na to existovať určité túžby a prostriedky, ktoré má dotyčný v sebe.
Je už len na vás, ako sa k tomu postavíte. Osvojíte si praktiky, ktoré používajú úspešní ľudia, alebo zotrváte v starých koľajach?