Pokračovanie legendárneho Osvietenia po takmer 40 rokoch nesklamalo. Hoci Stephen King dielo Stanleyho Kubricka z roku 1980 doslova nenávidel, musel akceptovať jeho kultový status. Jeden z najlepších režisérov druhej polovice 20. storočia možno nedoručil najkvalitnejšiu adaptáciu Kingovho románu, no doručil skvelú, atmosférickú snímku. A že sa Mike Flanagan s Doktorom Spánkom rozhodol pokračovať práve v jej šľapajach, je len výhodou.
Hrôzy, ktoré Danny Torrance zažil ako malé dieťa v hoteli Overlook, si vzali svoju daň. Dnes už dospelý Danny žije život trosky, skrachovaného alkoholika hľadajúceho útechu v nahých telách rovnako úbohých žien. Svoju schopnosť zvanú „osvietenie“ úspešne ukryl na dne fľaše. Po tom, ako si začína uvedomovať hodnotu svojho mizerného života, nachádza prácu v hospici, kde práve vďaka „osvieteniu“ pomáha zomierajúcim pacientom odísť na druhý svet. Dostáva prezývku „doktor spánok“. Svoj talent však teraz musí použiť proti novej hrozbe. Podobne nadané mladé dievča Abra sa dostáva do hľadáčika sekty zvanej True Knot. Tá ju chce nájsť a zavraždiť, aby jej členovia dosiahli nesmrteľnosť.
Mike Flanagan sa ako mimoriadne talentovaný hororový režisér osvedčil už pri Oculuse či Geraldovej hre (taktiež podľa knihy Stephena Kinga) a svoju tvorbu korunoval úspešným seriálom z dielne Netflixu The Haunting of Hill House. Charakteristické budovanie hutnej atmosféry, ktoré dostáva prednosť pred lacnými „ľakačkami“, využíva vo veľkej miere aj pri filme Doktor Spánok. Snímka skutočne nechce byť priemerným hororom a podobne ako jeho staručký predchodca sa vyhýba tradičným žánrovým postupom.
Prečítajte si aj: Cameron s Millerom úlohu zvládli: Má Terminátor šancu pokračovať?
Štedrá 152-minútová stopáž nedáva o sebe vedieť a film ani na chvíľu nenudí, čomu prispieva psychologicky prepracovaná postava Dannyho a taktiež skvelá „záporáčka“ Rose the Hat. Flanagan sa nebojí v určitých fázach filmu pritvrdiť a šokovať – scéna rituálnej vraždy malého chlapca je natoľko brutálna a po hereckej stránke bravúrne zvládnutá, že má všetky predpoklady stať sa kultovou.
Filmu prospieva aj atraktívne herecké obsadenie. Ewan McGregor o svojich kvalitách už azda nikoho nemusí presviedčať, no jeho Danny Torrance je autentickým zobrazením krehkého človeka prenasledovaného temnou minulosťou. Najväčšou hviezdou je však Rose the Hat v podaní úžasnej Rebeccy Ferguson. Švédka si zápornú rolu užíva – je podmanivo démonická a každú scénu kradne pre seba. Menšie roly ostrieľaných profesionálov, akými Bruce Greenwood či Cliff Curtis určite sú, aj napriek neveľkému priestoru potešia.
V čom tkvie obrovská sila snímky, je práve jej prepojenie s Kubrickovým originálom. Už v úvode, keď zaznie hudobný motív z Osvietenia, pocítia filmoví fanúšikovia príjemné mrazenie. To sa výrazne znásobí v záverečnej fáze, keď sa Danny aj s malou Abrou vracia do hotela Overlook, aby s Rose navždy skoncoval. Pohybujeme sa v tých istých chodbách a miestnostiach, utekáme po identickom bludisku a strašia nás rovnakí duchovia (napr. hnijúca pani v izbe 237). Scéna rozhovoru s barmanom, ktorým je zhodou okolností Dannyho mŕtvy otec (v pôvodnom filme ho stvárnil Jack Nicholson, v Doktor Spánok sa úlohy zhostil Henry Thomas), predstavuje emotívny vrchol postavenia sa tvárou v tvár trpkej minulosti.
Prečítajte si aj: Joker je mrazivým a podmanivým originom s bravúrnym Joaquinom Phoenixom
Podobne ako u nového Terminátora, aj v prípade Flanaganovho viac než solídneho počinu ide o kasový neúspech, a tak sa žiadneho ďalšieho prírastku zrejme nedočkáme. Čo je však veľká škoda. Mike Flanagan prevzal to, čo vytvorili King s Kubrickom a pripravil pôdu pre svet, ktorý skrýva ešte veľa hrôz a fascinujúcich príbehov.