Vedci občas musia robiť bláznivé veci, aby dokázali objaviť niečo prelomové, niečo, čo môže v mnohých ohľadoch zlepšiť život niektorých ľudí alebo celého ľudstva. Niektoré pokusy či experimenty sa však dostávajú až za hranicu toho, čo dokáže bežný človek tolerovať. Aj týchto päť experimentov je príkladom toho, že nie vždy sú vedecké pokusy úplne odbornou záležitosťou.
Veda je skutočne fascinujúca oblasť, ktorá umožňuje veci objavovať a práve to je pre vedcov a vedkyne po celom svete prioritou. Posúvať ľudstvo vpred a podieľať sa na budovaní lepšej budúcnosti pre celý svet. Dosiahnuť, aby mali ľudia krajší a jednoduchší život, ale nebolo vždy zámerom všetkých. História už ukázala, že nie každý „experiment“ prebieha tak, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať a zvyčajne si to odnesú tí nevinní.
Transplantácia semenníkov
Doktor Leo Stanley, ktorý pôsobil ako hlavný chirurg v kalifornskomväzení San Quentin. Stanley mal „geniálne“ zvrátený plán, ako znížiť kriminalitu v štáte Kalifornia. V roku 1913 nastúpil do väznice v San Quentine ako hlavný chirurg, hoci prácu chirurga dovtedy nikdy nevykonával. Stanley bol názoru, že choroba spôsobuje, že ľudia konajú protizákonne.

Väzenie sa preňho stalo doslova ihriskom a väzni hračkami. Známe sú prípady, kedy väzňom vyoperoval štítnu žľazu, pretože ju údajne už nepotrebujú. Stanley bol fanúšikom anestézy, aby si mohol s väzňami robiť, čo chce. Práve to mu umožnilo dospieť až do štádia, kedy transplantoval živým väzňom semenníky popravených odsúdených. Dôvod? Údajne muži, ktorí spáchali závažný trestný čin majú nízku hladinu testosterónu a transplantáciou je možné hladinu tohto hormónu zvýšiť a znížiť tak kriminalitu. Väzňom dokonca injekčne vstrekoval tekuté zvieracie semenníky a verejne tvrdil, že dosiahol úspechy.
Dvojhlavé psy
Ďalší „úspešný chirurg,“ ktorého experimenty sa bezpochyby dajú považovať za šialené. Hoci je pravda, že Rus Vladimir Demikhov bol prvým chirurgom, ktorému sa podarilo zrealizovať operáciu bajpasu. Avšak, čo sa skrýva za jeho úspechmi je v skutku choré. Demikhov bol chirurgom, ktorého doslova fascinovali transplantácie.
V štyridsiatych rokoch minulého storočia Demikhov vytvoril 20 dvojhlavých psov. Chirurg oddelil psiu hlavu, plecia a predné nohy šteňaťa a prišil k telu druhého psa. Údajne bol experiment úspešný a pes sa dokázal pohybovať, no neprežil dlho, pretože jeho telo odmietalo cudzie tkanivo. Demikhov sa však na počudovanie mnohých zapísal do dejín ako človek, ktorý sa stal v oblasti chirurgie, špeciálne transplantácií, úspešným priekopníkom.
Projekt MKUltra
Mnohí už možno o projekte MKUltra počuli. Ide o jeden z najslávnejších projektov americkej CIA. Veľa ľudí však malo pochybnosti o pravdivosti tohto experimentu. Projekt mal údajne prebiehať v rokoch 1950 až 1970, kedy sa CIA mala snažiť získať kontrolu nad mysľou človeka. Experiment sa podľa všetkého dotýkal viac ako 1 000 ľudí.
Hoci to môže znieť ako poriadny nezmysel, Američania mali pracovať na technológii, ktorou možno ovládať myseľ. Testy bol nezákonné a používali sa pri nich rôzne návykové a psychotropné látky a iné chemikálie. Súčasťou bolo i psychické mučenie, ktorým sa snažili meniť duševný stav ľudí. Výmysel? Nie, americká vláda na základe zákona o verejnej slobode informácií publikovala viac ako 20 000 strán archívnych dokumentov, ktoré tento projekt pod krycím menom MKUltra odhalili.
Jednotka 731
O tom, čo sa dialo v koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny sa už popísalo veľa. Nevynímajúce šialenosti „Anjela smrti“ Josefa Mengeleho. Len málokto však vie o prípade Jednotky 731 cisárskej japonskej armády. Aj dodnes sú ešte mnohé dokumenty utajené a nezverejnené. Japonsko pod medzinárodným nátlakom v roku 1984 uznalo, že počas druhej svetovej vojny vykonávalo experimenty na ľuďoch.
Jednotka 731 vznikla v roku 1938 a jej úlohou bolo vyvíjanie biologických zbraní. Projekt bol dokonca podporený japonskou lekárskou komorou či japonskými univerzitami, ktoré poskytli armáde svoje laboratóriá i personál. Tisíce čínskych zajatcov používala 731 ako testovacie vzorky. Infikovanie zajatcov cholerou, antraxom, morom či testovanie ideálneho množstva anestézy. Najznámejšie sú pokusy o vývoj tlakových komôr. Pri testovaní ľudské telá v komorách doslova explodovali a zmenili svoje skupenstvo na kvapalné.
Tuskegee štúdia alias smrť na syfilis
Možno niekoho o chvíľu prekvapí, že niečo tak hrozivé sa udialo v Spojených štátoch amerických v rozmedzí rokov 1932 až 1972. V skutočnosti malo ísť o americkou vládou schválený experiment, ktorého účelom malo byť porozumieť ochoreniu syfilis a spoznať, aké sú možnosti liečby.
Projektu sa zúčastnilo viac ako 600 Afroameričanov. 399 z nich bolo nakazených syfilisom a 201 bolo bez príznakov. Niektorí sa mali nachádzať v kontrolnej skupine a namiesto penicilínu im boli podávané iba minerály a vitamíny. Vedci však nevedeli, či nakazený berie placebo alebo berie účinný penicilín. Napokon tieto neuvážené rozhodnutia spôsobili, že 28 mužov zomrelo na syfylis a viac ako 100 zomrelo na následné komplikácie. Počas testu sa nakazilo viac ako 40 ďalších mužov a syfilisom sa nakazilo aj 19 detí.
Hrozivou teóriou je, že Američania len chceli pozorovať, ako budú ľudia trpiaci syfilisom umierať. V roku 1997 prezident Clinton vyhlásil, že vláda morálne zlyhala a šlo o experimenty, ktorých následky sa nedajú ospravedlniť.