OFF
ON
Boxed
Elisha Otis: Sebaprezentácia vo výťahu

Elisha Otis: Sebaprezentácia vo výťahu

Rok 1853 – Prezentácia Elishu Otisa. Prenesme sa späť v čase do druhej polovice 19.storočia. Americký konštruktér Elisha Otis, ktorý vyriešil jeden z najväčších inžinierskych problémov, hľadá veľké javisko, kde by mohol svoj objav predviesť. Objav, ktorý šetril nielen peniaze, ale aj ľudské životy. Spôsob, akým objav predviedol inšpiroval celý svet a aj obchodníkov.

Výťahy v 19.storočí

V tejto dobe už mnoho amerických budov používalo výťah. Výťahový systém však nebol extra premyslený a fungoval v podstate na základe lana, kladky a nádeje… systém sa od Archimedovych dôb príliš nezmenil. Hrubé lano ťahalo výťah hore a dole. Všetko bolo v poriadku, až kým sa lano nepretrhlo a výťah nespadol dole. Dochádzalo nielen ku škodám na majetku, ale aj k stratám na životoch.

Otis prišiel na spôsob, ako tento problém vyriešiť. Pripevnil k plošine výťahu pružinu a nainštaloval v šachte ozubené rahno so západkou, aby v sa prípade pretrhnutia lana pružinová bezpečnostná brzda automaticky aktivovala a zabránila zrúteniu výťahu. Bol to na svoju dobu naozaj veľký vynález, avšak – ako to zvyčajne býva – Otis sa stretol so skepticizmom verejnosti.

Otis nepatril k ľuďom, ktorí sa vzdali

Mnoho ľudí by sa vzdalo. Otis si však prenajal to najväčšie kongresové centrum vo vtedajšom New Yorku. Na podlahe sály postavil otvorenú výťahovú plošinu a šachtu, v ktorej sa plošina mohla pohybovať smerom hore a dole. Otis v jedno popoludnie pozval verejnosť na demonštráciu svojho objavu. Vyliezol na plošinu a nariadil asistentovi vytiahnuť výťah až celkom hore, približne do výšky tretieho poschodia.

Následne – hľadiac na divákov pod sebou – presekol sekerou lano, ktoré držalo výťah. Diváci sledujúc výťah, ktorý sa rútil k zemi, prestali dýchať. Behom niekoľkých sekúnd však zaúčinkovala bezpečnostná brzda a zabránila pádu výťahu.

Otis, ktorý stojac v úplnej pohode oproti prítomným zahlásil: „ Je to bezpečné páni, úplne bezpečné!“.

Čo vlastne Otis dokázal?

Táto – nazvime to show – znamenala hneď 2 prvenstvá. Po prvé: bol to prvý test výťahu bezpečného pre ľudí. Nápis „OTIS“ si už pravdepodobne každý z Vás vo výťahu alebo v jeho tesnej blízkosti všimol. Otis následne založil Otis Elevator Company. A po druhé –  bol to jednoduchý, dychvyrážajúci, efektívny a stručný spôsob, ako do sveta vydať komplexnú správu, ktorá presvedčí ostatných – Išlo o prvú prezentáciu vo výťahu na svete.

Elisha Otis svojim objavom a hlavne prezentáciou ohúril širokú verejnosť. Ovplyvnil mnoho priemyselných odvetví, nevynímajúc poradenstvo. Od momentu, odkedy sa výťahy naplno začali používať, nám borci ako napríklad aj Dale Carnegie odporúčajú, aby sme mali vždy pripravenú tzv. „prezentáciu vo výťahu“. Hlavnou myšlienkou tejto prezentácie bolo pripravenie na situáciu, že sa vo výťahu stretnete s vysokopostaveným šéfom. A vy budete mať len pár sekúnd resp. minút na to, aby ste mu vysvetlili kto ste, čo robíte, skôr, než sa dvere výťahu otvoria a vy vystúpite na svojom poschodí.

“Prezentácia vo výťahu”

Niekoľko desiatok rokov bola prezentácia vo výťahu štandardom. Tieto časy sú už preč, keďže máme možnosť hovoriť so šéfmi, ktorí vo veľkých korporátnych spoločnostiach už zvyčajne sedia v otvorených kójach, či ich jednoducho kontaktovať mailom. Objav Elishu Otisa a jeho výťahová prezentácia ostane navždy legendárnou. 

Vedeli by ste sa za pár minút definovať, respektíve za minimum času povedať, kto ste, čo robíte, a kam sa chcete v živote dostať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..