Druhé pokračovanie série Fakty&Fikcia tento raz prichádza so snahou o vyvrátenie ďalšej dávky dezinformácií, a to za pomoci faktov ako obyčajne. Vakcína je vo vývoji, oficiálne schválené medikamenty voči novému koronavírusu nepoznáme, no napriek tomu sa na internete objavujú informácie, ktoré hovoria o tom, že proti COVIDU-19 zaberajú aj bežné antibiotiká. A dokonca aj alkohol, bielidlo či ostré čili. Ako to teda v skutočnosti je?
Prečítajte si aj: Fakty&Fikcia: COVID-19 existuje a koronavírus tu je od 60-tych rokov
FIKCIA: Jedným z argumentov, prečo by sa ľudia nemali dať očkovať vyvíjanou vakcínou voči ochoreniu SARS-nCoV-2 je, že to nie je nutné. Prečo? Pretože vyliečiť vás dokáže údajne obyčajné antibiotikum, ktoré vám váš lekár predpíše aj pri bežnej chrípke. Takisto sa nájde skupina jedincov, ktorí hovoria o tom, že efektívnou liečbou je i požívanie alkoholických nápojov, čistého liehu, bielidla (povedal to predsa Donald Trump) či dokonca konzumácia čili papričiek.
FAKTY: Prvým faktom, ktorý je potrebné pre pochopenie súvislostí zdôrazniť je, že ochorenie COVID-19 nie je bakteriálneho pôvodu, ide o vírusové ochorenie. Patrí do čeľade koronavírusov a antibiotiká voči vírusom nezaberajú. Počas hospitalizácie sú pacientom s ochorením COVID-19 podávané antibiotiká z dôvodu, že pridruženým ochorením sú bakteriálne infekcie či zápaly. V tomto prípade majú antibiotiká efektívne využitie a pacientovi sa môže výrazne polepšiť, rozhodne však antibiotikum nespôsobí spôsobom, že sa pacient zázračne zbaví vírusu COVID-19.
Aktuálne neexistuje žiadny licencovaný alebo oficiálne schválený medikament, ktorý by dokázal efektívne predísť nákaze alebo vyliečiť pacienta z tohto ochorenia. Nefunguje ani požívanie alkoholu či pikantného jedla. Práve naopak. Pitie čistého metanolu alebo etanolu môže spôsobiť človeku trvalé následky alebo dokonca smrť. Tieto látky sú síce používané v čistiacich prostriedkoch a dezinfekčných roztokoch, no z dôvodu ničenia vírusu na povrchoch. Pri vnútornom požití môžu vážne poškodiť vaše vnútorné orgány.
Zázračné lieky, ktoré ľudia prezentujú na internete sú buď nebezpečné alebo hlúpe. Druhým prípadom je aj nápad pravidelne konzumovať štipľavé čili papričky. Tento druh „liečby“ je absolútne neefektívny.
Čo remdesivir? Európska únia liek remdesivir (predajné označenie Veklury) odporučila zaradiť do skupiny medikamentov, ktoré napomáhajú pri liečbe ochorenia COVID-19. Štúdie totiž ukázali, že liek umožnil skoršie zotavenie sa pacientov oproti pacientom, ktorým liek podaný nebol. Jedná sa však o prípady, kedy bola liečba remdesivirom aplikovaná u pacientov s miernym až stredne ťažkým štádiom ochorenia. U pacientov, ktorí boli na mechanickej pľúcnej ventilácii sa tento medikament ako výrazne účinný nepreukázal. Pri klinických testoch sa zistilo, že remdesivir je najúčinnejší v prípade, ak je podaný v prvotnej fáze ochorenia, ideálne do 8 hodín po potvrdení nákazy.
Medzi účinné medikamenty, ktoré v istej miere napomáhajú pri liečbe pacientov s novým koronavírusom možno radiť i kortikoidy, najznámejším je dexametazón.