Koalícia v zložení Smer – SD, SNS a Most-Híd v istom zmysle nikdy vzniknúť nemala. Predvolebné vyhlásenia o tom, že predseda SNS Andrej Danko do vlády s lídrom Mostu-Híd Bélom Bugárom nikdy nepôjde, že Most-Híd vládu so smerom odmieta sa však akosi nepotvrdili. A to nemusíme hovoriť o tom, že jedna zo zvolených strán zanikla rýchlejšie, ako stihla dobudovať svoju „Sieť.“ Ako je na tom vládna koalícia aktuálne?
Prezidentom bez šance
Začneme politickým „vyvrheľom“, akým sa stal za posledné mesiace (roky) Béla Bugár. Nemyslia si to len politológovia, ale i samotní voliči Bugárovcov. Volebné preferencie strany sú podľa viacerých prieskumov na úrovni 5-6 %. S takouto podporou prísť s kandidatúrou na prezidenta SR je odvážne, no zároveň úplne zbytočné. Prezidentská kandidatúra je však jedinou šancou, ako zdvihnúť percentá samotnej strane.
Béla Bugár môže byť menšinovým prezidentom Slovenskej republiky. Šancu získať hlasy celej maďarskej menšiny sú však po jeho nedodržaných sľuboch menšie ako po minulé roky. K aktuálnym témam sa predseda Most-Híd akoby odmlčal. Taktika vyčkávania je však možno tou lepšou alternatívou.
Danko niečo tají
Zatiaľ čo Bugár kandiduje za prezidenta, predseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko sa zmieta v „ruskej“ kríze. Jeho poklonkovanie sa k východu si všímajú zrejme všetci politici opozície, Európski poslanci, no a koaliční partner zo Smeru, ktorý hlása, že Slovensko chce byť jadrom Európy, zrejme tiež nedrží Dankovi palce. Sankcie voči Rusku možno sú pre našu ekonomiku bolestivejšie, no Dankova nátura postoje Európskej únie nezmení.
Predovšetkým by bolo potrebné si z titulu ujasniť, čo je najdôležitejšie. Ak sme pri titule, ako získať titul JUDr.? Rozhodne nie doktorandským štúdiom. A prečo ak som JUDr. ako Andrej Danko, môj životopis o tom nevie. To, že som údajne napísal rigoróznu prácu, ktorá je podobná práci nejakého iného absolventa a táto práca náhodne zmizla, je lepšie tú svoju utajiť. Predsa len, plagiátorstvo je dnes veľkým rizikom a Danko sa o svoju prácu právom obáva. Je to však jeho autorské právo.
Fico v diskusii tápal
V nedeľu v relácii RTVS O 5 minúť 12 ste mohli vidieť očakávanú diskusiu lídra najsilnejšej opozičnej strany Richarda Sulíka a predsedu Smeru-SD Róberta Fica. Hoci je Smer v prieskumoch naďalej najpopulárnejšou politickou stranou na Slovensku, kríza Smeru je badateľná. Týka sa hlavne vnútornej štruktúry. Róbert Kaliňák, Ján Počaitek, Peter Žiga alebo Július Jahnátek. Tieto mená už politickú dôveru rozhodne nevzbudzujú a mohli by sme pokračovať.
V diskusii bolo vidno, že i 3-násobný premiér SR Róbert Fico nie je istotou. Nejdeme rozoberať konkrétne body diskusie, v ktorej bol Fico neškodným. Diskusiu si môžete pozrieť z archívu a pochopíte, aká môže byť politická debata, ak chýbajú argumenty, dôvody, riešenia a ani útok už nie je dobrou obranou. Fico sa obracal na gestá, mimiku a občas dokonca prejavoval i značný hnev, ktorý mu na tvári doslova vytvoril pleťovú masku. Róbert Fico v diskusii, ktorú si sám vyžiadal, pôsobil nepripravene a argumenty o sociálnom cítení už zrejme nezaberali ani na moderátora relácie Jozefa Hajka, ktorý miestami skutočne nepôsobil nezaujato. Avšak dostatočný mediálny priestor poskytol obom účastníkom.