Hallowe´en, Allhallowe´en, All Hallows´Eve, All Saints´Eve. Zo včera na dnes sme zažili Halloweensku noc. Čo vlastne Halloween predstavuje vo svete a na Slovensku?
Halloween je anglosaský ľudový sviatok, ktorý sa každoročne slávi predovšetkým v noci z 31.10. na 1.11. – teda deň pred kresťanským sviatkom Všetkých Svätých – ľudovo nazývaný ako „Dušičky“. Deti sa obliekajú do strašidelných kostýmov a putujú od domu k domu s typickým porekadlom Trick or treat – čo znamená, že buď im dáte niečo sladké, alebo vám niečo urobia. V prípade, že im nedáte sladkosť sa môže stať, že vám namaľujú niečo na auto, dvere, či popastujú kľučku. Sviatok sa slávi predovšetkým v anglicky hovoriacich krajinách ako sú USA, Kanada, Veľká Británia, Írsko, Austrália, Nový Zéland a podobne. Taktiež sa udomácnil v Japonsku, na Bahamách či vo Švédsku.
Názov Halloween vznikol skrátením anglického „All Hallows´Eve“ teda „Predvečer Všetkých svätých“. Na Slovensku je sviatok vnímaný prevažne ako komerčný. Pulty obchodov zaplnia tradičné desivé masky. V kluboch sa usporadúvajú halloweenske párty, či rôzne súkromné halloweenske večierky. Na pultoch predajní nechýbajú tekvice určené práve na vyrezávanie. Na Slovensko sa sviatok dostal po nežnej revolúcii v roku 1989. Stále viac a viac sa udomácňuje. Prenikol aj do škôl, kde deti každoročne vyrezávajú tekvice, či vyrábajú strašidelné masky rôznych motívov.
[xyz-ihs snippet=“ZdolaHore-Telegram“]
História siaha až ku Keltom
Kelti sa na prelome mesiacov október a november lúčili s letom. Verili, že v tomto období, v túto noc, sa duše mŕtvych vracajú na zem so snahou ovládnuť všetko živé. Rovnako ako aj ľudia dnes, aj Kelti sa strojili do rôznych kostýmov a v prestrojení verili, že sa najviac priblížia k zlým duchom. Tým si chceli zabezpečiť, aby ich zlí duchovia nechali na pokoji. Po nástupe Bonifáca IV., ktorý chcel zamedziť šíreniu a celkovo v oslavách nekresťanských sviatkov, sa z keltského kniežaťa smrti Samhain stal „Sviatok všetkých svätých“. Pomenovanie Halloween bolo zavedené až v 16.storočí protestantskou cirkvou.
Symbol Halloweenu
Vyrezaná tekvica neodmysliteľne už po stáročia symbolizuje Halloween. Je typická tým, že má vyrezané otvory v podobe tváre. Vnútri zvykne byť horiaca sviečka, ktorá slúži ako lampáš. S týmto symbolom sa spája zaujímavá pôvodom írska povesť.
Jack – lenivý – avšak lišiacky sedliak, ktorý okabátil a dolapil samotného diabla.Pod podmienkou, že sa Jackova duša nikdy nedostane do pekla, diabla prepustil. Po čase však Jack skonal. Do neba ho však nevzali, a do pekla ho kvôli diablovmu sľubu vziať nemohli. Nešťastný Jack však bez svetla nevedel, kam sa pohnúť. Diabol mu dal žeravý uhlík z pekelného popola, ktorý nikdy nezhasne. Jack tak vydlabal pôvodne repu, dal do nej uhlík a vydal sa na nekonečné túlanie svetom hľadajúc miesto na spočinutie. Existuje však aj iná legenda. Írsky národ vyrezával do repy desivé tváre. Mali pripomínať lebky zosnulých. Vkladali do nich sviečky, ktoré mali slúžiť ako ochrana pred nepokojnými mŕtvymi dušami. Neskôr vymenili repu za tekvicu, ktorá bola na daný účel vhodnejšia.