OFF
ON
Boxed
Máme tu Dušičky – Obdobie sviatočných vodičov

Máme tu Dušičky – Obdobie sviatočných vodičov

Okrem toho, že 1. november, Sviatok všetkých svätých, je spomienkou na tých, ktorí už nie sú medzi nami, je to aj deň, kedy sa na cesty vyberú desaťtisíce vodičov. Medzi nimi aj takí, ktorí za volantom sedia skutočne len sporadicky. Ľudovo sa im hovorí “sviatoční vodiči.“ Je opatrnosť počas Dušičiek na mieste?

Ide o staršiu generáciu

Toto obdobie sviatkov je presne tým časom, kedy dôchodcovia dofúkajú pneumatiky na svojej “Škodovke“, očistia spätné zrkadlo na svojom “žiguláku“ a sadnú do svojej zaprášenej “Favoritky“. Cieľom cesty je uctiť si pamiatku zosnulých a navštíviť cintoríny, kde sú pochovaní ich blízki. Zvyčajne ide o vodičov vo vyššom veku. Štatisticky sú za sviatočných vodičov považované osoby vo veku viac ako 69 rokov. Ide pritom o mužov i ženy.

Typické znaky sviatočného vodiča

V priebehu týchto sviatkov na ceste narazíte s vysokou pravdepodobnosťou na vodičov, ktorí sa prejavujú týmito znakmi:

  • Pomalá jazda
  • Spomalené reakcie
  • Nesprávne parkovanie
  • Zabúdanie na signalizáciu zmeny smeru jazdy
  • Nerešpektovanie dopravných značení
  • Ufrflané pripomienky na ostatných vodičov
  • Obmedzovanie a neohľaduplnosť iných vodičov

Hoci, tieto znaky sedia i na bežného vodiča dnešnej doby, v tieto dni je pravdepodobnosť takéhoto vodiča stretnúť omnoho vyššia. To, že sviatoční vodiči naozaj existujú, je skutočnosť, no ostatní vodiči túto realitu musia vedieť rešpektovať.

Tolerancia a trpezlivosť

Je problémom sviatočný vodič alebo vaša netolerantnosť? Položte si túto otázku. V deň Sviatku všetkých svätých sú cesty skutočne preplnené od východu až po západ. Problémy s parkovaním, časté ťukance, drobné i väčšie nehody. Obrniť sa musíte dávkou trpezlivosti. Práve skúsení vodiči by si mali uvedomiť, že vytrúbením vodiča a nadávkami nič nevyriešite.

Povinnosťou skúseného vodiča ja správať sa zodpovedne a tolerantne. Netreba robiť dramatické scény a hrať sa na Kena Blocka. Nie ste žiadnou obeťou, len možno doplácate na vodičov, ktorí robia chyby. Pochopiteľne, situáciu nemožno zľahčovať v prípade, že sa stane naozaj niečo zdraviu ohrozujúce. V takom prípade zachovať si chladnú hlavu dá zabrať.

Kým však nejde o zdravie, auto je vždy len kus plechu a treba konať tolerantne, zodpovedne a bezpečne. Veď od toho sú tu zmluvné a havarijné poistenia.

Redakcia ZdolaHore.sk vám praje veľa trpezlivosti na cestách a apeluje na opatrnosť za volantom počas sviatkov.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..