Neobmedzené peniaze
Federálny rezervný systém USA, ktorý v pondelok oznámil časovo neobmedzené kvantitatívne uvoľňovanie na bezprecedentný nákup aktív, sa zaviazal, že kúpi aktíva „v potrebných množstvách“, čo signalizuje začiatok prakticky neobmedzeného úsilia o uvoľnenie, ktoré bude zahŕňať prechod do podnikových dlhopisov po prvýkrát.
Keďže zväzujúce príkazy na zatváranie podnikov a zákazy cestovania pokračujú v ničení ekonomiky, svetové meny sa dostávajú do čoraz väčšieho šoku vyvolaného panikou z koronavírusu a opatreniami na zabránenie jeho šíreniu. FED a ďalšie centrálne banky sveta môžu mať neobmedzenú podporu, ale pri mnohých fiatových menách je to úplne inak.
Prečítajte si aj: Autokopírovanie ako budúcnosť obchodovania?
Nórska koruna a iné meny sú zrazené vírusom zasiahnutým trhom
NZD, GBP, SEK a ostatné fiatové meny na tom nie sú oveľa lepšie. Britská libra klesla oproti euru na úrovne, na ktorých sme ju nevideli už od roku 1985.
Bloomberg 19. marca citoval Neda Rumpeltina, európskeho šéfa menovej stratégie v Toronto-Dominion Bank:
„Myslím si, že existuje prinajmenšom silný impulz na likvidáciu všetkého, čo môžete – skôr, než to nebude možné – pretože londýnske obchodné platformy sa pravdepodobne onedlho zabuchnú.“
Ale čo s americkým dolárom?
„Ak prídete o prácu kvôli kríze, alebo z iného dôvodu, federálna vláda vám bude vyplácať celú mzdu po dobu štyroch až šiestich mesiacov.“
Zatiaľ čo mnohí si myslia, že hyperinflácia je bláznivým hospodárskym fenoménom vyhradeným iba pre krajiny mimo USA, Art Cashin už 15. októbra 2011 uvádza, že „hyperinflácia vyžaduje, aby centrálna banka dobrovoľne spáchala ekonomickú samovraždu.“
Aj keď si Cashin pred takmer desiatimi rokmi myslel, že je to pre USA nepravdepodobné, jeho opisy hyperinflácie vo Weimarskej republike môžu znieť aj teraz pre niektorých povedome:
„Veci nešli zlým smerom od začiatku. Áno, deficit stúpol, ale väčšinu z toho znášali zahraniční a domáci kupujúci dlhopisov … to znamená, že zahraniční kupujúci dlhopisov povedali: ´Hej, je to veľký národ a toto je pravdepodobne iba rýchly náraz v ekonomike.´“
„Keď sa veci začali rozpadávať, nikto sa neodvážil zredukovať stimuly prospievajúce ekonomike,“ pokračuje Cashin. „Obávali sa, že odstavenie ´finančného heroínu´ by viedlo k nepokojom, občianskej vojne, a v najhoršom prípade ku komunizmu. Takže keď si uvedomili, že to, čo robia, je deštruktívne, naďalej v tom pokračovali, pretože sa báli, že prestať bude deštruktívne ešte viac.“
Budúcnosť fiatovej meny je neistá, nakoľko vlády čelia bolestivým ekonomickým skutočnostiam
Na vojnou zničenú ekonomiku, ktorá nebola schopná ďalšej produkcie, bolo odpoveďou jednoducho tlačiť nové peniaze. Pri pohľade na nedávne vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že je „vojnovým prezidentom“ a že boj proti vírusu Covid-19 je teraz „vojnou – iným druhom vojny, než aké sme doteraz mali,“ sa dvíha podozrenie z núteného odstavenia ekonomiky. Očakáva sa, že v nasledujúcich mesiacoch sa výrazne zvýši miera nezamestnanosti. Podľa amerického lídra sa však nie je čoho obávať. Tvrdí:
„V prvom rade, nerád vám to hovorím, ale neskrachujete, pretože sa tlačia peniaze, dobre?“