Nepochybne aj vám sa už niekedy stalo, že vás niekto nevhodným vtipom alebo uštipačnou poznámkou urazil a následne ste cítili voči danej osobe hnev a mali ste chuť jej to oplatiť. Alebo naopak ste boli tou osobou, ktorá povedala vtip na adresu niekoho iného v nevhodný moment a vznikla z toho nie práve radostná situácia. Áno, dokonca sa stáva aj to, že sa niekoho humorom dotknete, pretože ide o pre niekoho citlivú tému, možno až bolestivú. A skrátka taký je život, ale to neznamená, že humoru určíme hranice a zbavíme sa sarkazmu, satiry, irónie a zakopeme aj čierny humor len preto, že niekto dané posolstvo nepobral správne.
Americký komik Judah Friedlander v rozhovore pre český respekt.cz povedal: „Ľudia sú leniví sa nad vecami zamyslieť a vidieť ich komplexne. Nechcú vidieť zložitý kontext a platí to pre všetkých ľudí vo všetkých aspektoch.“ A tým je povedané všetko, týka sa to aj humoru. Judah patrí ku komikom, ktorí hovoria, že určovať striktné hranice humoristickému priemyslu môže chcieť len „blbec“. Je to tak, na umelcov, ktorí maľujú na plátno, tvoria abstraktné umenie, modelujú sochy či hrajú vo filmoch alebo v divadlách sa často dívame s údivom a hľadáme v ich dielach hlboké posolstvo.
Často pritom ide o primitívny pud či fetiš, ktorú chcú umelec – autor pretaviť do umeleckej podoby a povýšiť ju na niečo exkluzívne. Napriek tomu sa na mnohé diela dívame s úžasom, znázornenie orgií na historickom obraze je nadčasové, filmový počin so smejúcim sa vrahom, ako podrezáva žene krk je skvostom a abstraktné umenie znázorňujúce veľký penis v podobe lízanky v ústach ženy, to je doslova orgazmus. Ak umelecký priemysel a kritici dokážu tolerovať toto, dokonca to dokážu oceniť, prečo majú moralisti problém pochopiť s nadhľadom vtip o znásilnení, smrti či nízkom inteligenčnom kvociente nejakého jednotlivca. Rovnako ako divadlo či sochárstvo, aj humor je špecifická forma umenia. A nemalo by prekážať, že sa dotýka politiky, sexu, národnosti, zdravia alebo si ironicky uťahuje z nezmyselných úvah politických elít.
„Požiadavky na to, aby sa nevtipkovalo o znásilnení alebo o zneužívaní detí? Pre ľudí, ktorí to zažili, predsa aj humor môže byť jednou z možností, ktorou sa s tým dokážu vyrovnať. Človek, ktorý tú vec zažil, o nej nemôže vtipkovať? O vlastnej traume? Absurdné,“ aj to je postoj Judaha Friedlandera. A argument to je silný. Je prirodzené, že niektorým ľudom sa takýto typ humoru zdá cez hranicu, nemusí sa im páčiť, ale hrať sa na kazateľa a označiť niekoho za primitíva, hulváta či bezcharakterného hlupáka len preto, že dokáže o rakovine povedať jednoduchý či sofistikovaný vtip? „Že to niektorých ľudí naštve? Na to vždy hovorím, že to je jednoducho život,“ dodal pre Respekt Judah Friedlander.
Každopádne, nikto nehovorí o tom, že humor nemôže ubližovať. Ale všímajte si ten paradox. Ak je umením krvilačný horor, kde muž, čo najreálnejšie zavraždí manželku a svoje deti podreže v posteli, javí sa to ako nechutné a hrozivé. Ak je umením filmová dráma v nemocnici, kde zomiera dieťa na leukémiu, je to náročný ľudský osud. No, ak si humorista začne z podobnej témy uťahovať, vyvolá to pocit absolútnej averzie. Minimálne u mnohých ľudí, ktorí nepochopili slovíčko humor, pretože humor nie je synonymom reality.
Prečítajte si aj: Motivačné citáty: Dokážu horcruxy ľudom naozaj pomôcť? (úvaha)
A práve to je ono. Humor má svoju definíciu, ktorá spočíva v tom, že umelec či aktér sa snaží o úsmevné, no chápavé hodnotenie konkrétnej situácie, javu alebo osoby. Humor nemá za cieľ uraziť (nie je vylúčené, že môže a nepochybne to aj robí), no je jeho úlohou, aby dokázal obsiahnuť prvky komiky i tragiky, čo vyvolá smiech alebo plač. Možno aj oboje. Každopádne, humor zahŕňa niekoľko prvkov – satiru, iróniu, sarkazmus či obsahujú ho aj žánre ako paródia, groteska, komédia a v neposlednom rade je to aj kontroverzný čierny humor. A ak niekto odsudzuje humor končiaci nehodou, tragédiou, smrťou či končí závažnou ujmou na zdraví, naozaj mu nemožno uprieť, že by sa nad tým človek mohol pohoršovať. Avšak, ak vás isté situácie v živote dostávajú mimo komfortnej zóny, ste voči nim skeptický, neznamená to, že tieto situácie v živote nebudú vznikať. Nemusíte ich mať radi, to nikto nečaká, no rozhodne je lepšie ich tolerovať a rešpektovať a vysporiadať sa s nimi efektívnejším spôsobom, než akým je hnev.
Humoristický podtón s akoukoľvek komickou charakterovou črtou od cynizmu, irónie až po čierny humor musia mať však na vyššej úrovni správne podanie a načasovanie. „Veľmi záleží na kontexte. Záleží na tom, čo a ako to poviete. Napríklad mám jeden vtip o holokauste. Vtip o holokauste nemá hovoriť o tom, že daná udalosť je vtipná. Môj vtip hovorí o tom, že ľudia posudzujú iných ľudí na základe vecí, ktoré by nemali hrať rolu – pretože ich nemôžu ovplyvniť,“ povedal Judah, ktorý patrí medzi absolútnu špičku stand up humoristickej scény.
Koniec koncov. Humoru nemôžete určovať hranice, ak si želáte, aby boli nejaké pravidlá, dodržiavajte ich vy, no nemôžete ich vnucovať ostatným. Môžete dodržiavať zásady elementárnej slušnosti, no môžete ich aj porušovať. Je len málo situácií, z ktorých by si nebolo možné uťahovať, no pochopiteľne, je nutné, aby sa humor netvoril v situáciách, kedy to nie je vhodné. Rovnako ako každé iné umenie, aj humoristický priemysel môže mať slabšie bunky, ktoré nemusia robiť morbídnym, primitívnym či sofistikovaným vtipom dobré renomé, ale aj tak si na koniec treba povedať, že na rozdiel od života, toto je „len sranda“.
foto: unsplash.com
Nezabudnite, že každý deň je humorný, len počasie sa mení..