OFF
ON
Boxed
Hypotéza Gaia: Vďaka nej život existuje už miliardy rokov

Hypotéza Gaia: Vďaka nej život existuje už miliardy rokov

Gaia je pojmom, ktorý možno niektorí poznajú z gréckej mytológie. Gaia ako matka Zem a Uranos ako otec Nebo. Toho sa však teória Gaia vôbec netýka. V skutočnosti ide o hypotézu, ktorú v 60-tych rokoch rozvinul britský ekológ, chemik a klimatológ James Lovelock. Práve on je autorom známej teórie Gaia.

Neviditeľná entita

Čo alebo kto vlastne Gaia je? S touto teóriou Lovelock prišiel pri práci pre NASA, kde vypracovával metódy na odhalenie možného života na Marse. Pri tomto výskume zistil, že v atmosfére planéty Zem existujú stabilné koncentrácie určitých chemických zlúčenín, ktoré sa nikdy nemenia. Ak by teda našli v prípade inej planéty podobné koncentrácie chemických látok, šlo by o jednoduchý spôsob, ako zistiť, že na planéte je možný život.

Gaia je tak akousi neviditeľnou entitou, ktorá sa sama vyvíja a reguluje. Meno Gaia je podľa gréckej bohyne. Jasným dôkazom tejto entity, ktorá má potvrdzovať existenciu hypotézy Gaia, je aj fakt, že už 4 miliardy rokov na našej planéte nedošlo k zmenám, ktoré by ohrozili život organizmov.

James Lovelock

Zakladá sa na faktoch

Podľa Lovelocka je Gaia zložená z mechanizmov, ktoré vytvárajú kybernetické a homeostatické systémy. Tie sú riadené automaticky. Tým si naša planéta udržiava stabilnú teplotu povrchu či slanosť oceánov. Hoci je hypotéza podložená faktami, vedecká obec s touto teóriou narába veľmi opatrne. V určitých bodoch sa totiž nezhoduje. Vlastnosti Zeme sa totiž za určitých okolností menia.

Gaia má vytvárať optimálne fyzické a chemické prostredie pre život na tejto planéte. Zahŕňa biosféru, atmosféru, oceány i súš. Lovelock poukázal na rovnovážne vzťahy, ktoré na našej planéte fungujú. Napríklad, že morské živočíchy produkujú síru a jód v takom množstve, v akom ich potrebujú suchozemské živočíchy. V podstate tým poukázal na to, že Gaia nám dáva to nevyhnutné, čo funguje už miliardy rokov.

Nebezpečenstvom sme my

To, že do zeme narazil meteorit alebo asteroid, spôsobilo zmeny, no Gaia dokázala proces živých organizmov vždy udržať. Báť by sme sa teda nemali meteoritov alebo toho, že nás spáli Slnko. Skutočným nebezpečenstvom je ľudská činnosť. Globálne otepľovanie by nás bez Gaie už dávno zahubilo. Dokedy však Gaia bude reagovať na biodynamiku nášho prostredia, je hádankou.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..