OFF
ON
Boxed
Instalife synonymom instalie

Instalife synonymom instalie

Sociálna sieť Instagram uzrela svetlo sveta v roku 2010. Postupne sa stala hitom a doslova ovládla svet sociálnych sietí. Obyčajná galéria fotiek si získala deti, mladých či starých. Zaujala veľké firmy, malých podnikateľov i umelcov. Dnes poznáme širokú skupinu ľudí, ktorá žije práve týmto fenoménom. Stal sa ich obživou a podriaďujú mu svoj život. Avšak, pozor. Instagramový život nie je skutočným životom. Je to tak!

Ak patríte medzi skupinu samozvaných „influencerov“, zrejme tento článok odsúdite veľmi rýchlo, pretože postupne si uvedomíte, že vaše impresie a čísla na Instagrame znamenajú v skutočnosti…Nič. Ich hodnota je – nula. Možno to znie trochu drsne, no taká pravda je. Namiesto instalife žijete obyčajné instalie.

Priznajte sa, kto už má dnes za sebou scrollovanie fotiek na Instagrame a kto sa na to teší každé ráno či večer? Každú chvíľu mobil v ruke, chytáte ho, pretože váš „hero či heroine“ pridali nový príspevok. Instagram sa stal vašou obsedantnou kompulzívnou poruchou. Inými slovami? Dostal vás instalie. Áno, teba tiež, pretože aj keď nie si ten/tá, čo jeho obsah tvorí, si závislý/závislá na tom, že toho musíš byť súčasťou. A možno pozeraním fotiek len zabíjate čas, čas, ktorý by ste mohli využiť omnoho efektívnejšie. Samozrejme, to nie je len problém Instagramu. Instalie je len jedným zo syndrómov. Kedysi to bol fakebook, ktorého platforma už mierne zmenila svoju funkciu.

Instagram ovplyvňuje životy. A vo výraznej miere ich tvorí, kreuje. To čo vidíte na krásnej fotke s filtrami, efektmi a upraveným kontrastom, presne to chcete žiť aj vy. Zamilovaná romantická fotka páru ležiaceho v hojdacej sieti na Bali. Brutálne vyzerajúce jedlo v prestížnej reštaurácii na predmestí Paríža a k tomu všetkému ďalších 50 hashtagov. A realita? Jedna fotka a následné mlčanie bez slov pri celkom chutnej večeri, pretože všetko vám povie príbeh, instapríbeh alebo trefný status pod fotkou. Z romantickej hojdacej siete a nádhernej dovolenky, honba za impresiami a srdiečkami v podobe lajkov a to koľko ľudí videlo váš news feed. Aj o tom to je instalie, klamať samého seba, pretože toto je to, čo mi spraví deň, je v skutočnosti plytkejšie, ako si uvedomujeme.

Samozrejme, ďalšie banálne príspevky egohoničov a instagramových laidie´s, ako cestujú autom zo Žiliny do Košíc, potom naspäť a sťažujú sa na desať minút v kolóne. Chýbať nesmie ani tematická hudba, aby to nepôsobilo tak nezáživne, aké to v skutočnosti je. Instagramoví maniaci dávno zabudli na skutočnú hodnotu bežných okamihov a to, akú má pre nich hodnotu daná vec či zážitok vyjadrujú tým, ako na to reagujete vy a ďalší ľudia. Zároveň občas netreba zabudnúť poďakovať, že to kam to dotiahli je aj vaša zásluha, ale treba pripomenúť, že začiatok bol ťažký a išlo sa od nuly, takže musíte makať.

Aké je synonymum slova influencer? Správne, atrakcia.

A teraz masku dole. Mnohých sklame to, že instagramový život, ktorí žijú, nie je tým skutočným. Áno, darčeky od sponzorov, požičanie auta na mesiac, pozvanie na spoločenskú akciu a ceny do súťaže potešia. Rozhodne, nezabudnuteľné materiály a okamihy. Stále však majte na pamäti to, že váš život sa stal číslom.

Zrušený instagramový účet a ste na nule. A potom človek precitne, uvedomí si, že to, že si naháňal počty folowerov na Instagrame, ho nikam v živote neposunulo. Možno mu ostanú tí blízki, verní, no behom pár sekúnd sa s koncom vášho Instagramu priblížil i koniec…Koniec príbehu, na ktorom ste stavali celý svoj život. A kam ste sa dostali? S výnimkou vyvolených, ktorí pracovali aby silu Instagramu využili na budovanie niečoho väčšieho, nikam. Pretože vás nezaujímal váš rast, osobnostný či intelektuálny, zaujímalo vás, koľko ľudí máte vo svojej priazni. Bez účtu na Instagrame sa zrazu stanete ešte menším človiečikom, ako je údržbár v bytovke, v ktorej bývate.

Ak staviate na úspechoch vášho Instagramu, berte ho ako súčasť života, ako marketingový nástroj, nie ako váš život a vtedy ste v správnej zóne. Nikdy však nenechajte ovládať Instagram váš život, pretože vtedy už nie ste samým sebou. Čísla na Instagrame vám zabezpečia prestíž a slávu, ale nič z toho nie je večné, zvlášť, ak nie ste ani takou „celebritou“, za ktorú sa považujete. Počet folowerov, impresií či lajkov nie je meradlom úspechu. Pocit šťastia spôsobený týmto fenoménom je často bublina vytvorená neschopnosťou budovať svoj skutočný život a posúvať sa vpred.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..