OFF
ON
Boxed
Karel Gott – Hlas, ktorý nikdy neutíchne

Karel Gott – Hlas, ktorý nikdy neutíchne

V utorok (2.októbra) krátko pred polnocou nás navždy opustil legendárny český spevák Karel Gott. Táto správa zarmútila celé Česko i Slovensko, ale zasiahla i zahraničie. Legenda a držiteľ 42 Zlatých slávikov zomrel vo veku 80 rokov. Maestro Gott podľahol leukémii, s ktorou statočne zápasil.

„S najhlbším zármutkom v srdci oznamujem, že nás včera, krátko pred polnocou, po ťažkej a dlhej chorobe, opustil môj milovaný manžel Karel Gott. Odišiel doma, v tichom spánku, v kruhu svojej rodiny.“

Ivanka Gottová, manželka Karla Gotta

Naštrbené zdravie

Karell Gott nebol len spevákom, len umelcom, len osobnosťou ale pojmom, ktorý prerástol až za hranice Česka a Slovenska. Rodák z Plzne (*14. júl 1939) pred pár rokmi prekonal rakovinu lymfatických uzlín, ktorú mu diagnostikovali v roku 2015.

Zdravotný stav Karla Gotta sa však aj po prekonaní tohto ochorenia zhoršoval. Sám spevák verejnosť o svojom zdravotnom stave informoval. Na letnom festivale v Liberci 14. júla chcel osláviť svoje 80-te narodeniny. Pre akútny zápal pľúc však svoje vystúpenie zrušil.

Zhruba pred štyrmi rokmi mu lekárni našli nádor. Po podstúpení pravidelnej liečby sa ho však podarilo úplne odstrániť. Následne zhruba pred rokom mu lekári diagnostikovali poruchu krvotvorby. Toto ochorenie však prerástlo až do akútnej leukémie. Spevák podstupoval pravidelnú ambulantnú liečbu a sledovali jeho celkový zdravotný stav.

„Nesmierne zarmucujúca správa pre celú našu krajinu. Karel Gott bol skutočný umelec, ktorý sa rozdával druhým. To je vyčerpávajúce, ale práve to robí umelca umelcom. Karel Gott daroval svoj život generáciám, daroval sa nám všetkým.“

Miloš Zeman, český prezident

Smútia aj v zahraničí

Frank Sinatra východu. Aj takouto prezývkou častovali českého Maestra Karla Gotta za hranicami. Na odchod speváckej legendy upozornili aj mnohé zahraničné médiá. Veľkej popularite sa tešil predovšetkým v Nemecku. Týždenník Die Zeit napísal, že Karel Gott bol jednou z najväčších hviezd šlágrov na svete. Práve Die Zeit označil Gotta za Sinatru východu.

V Nemecku sa preslávil aj piesňou Für immer jung (Navždy mladý), ktorú naspieval so známym nemeckým rapperom Bushidom.

„Dnes od nás odišiel skvelý človek. Úprimnú sústrasť pozostalým.  Milý Karel, odkáž mojej mame, že nám chýba.“

Bushido, nemecký rapper

Rakúsky denník Kurier pre zmenu uviedol, že podobne ako Frank Sinatra aj Karel Gott dokázal baviť generácie celé desaťročia. Za viac ako 60 rokov, ktoré aktívne strávil na pódiu, predal viac ako 50 miliónov albumov.

Božský Karel, týmto známym prívlastkom si ho pripomenula francúzska tlačová agentúra AFP. Napísala, že naspieval českú verziu piesne Pretty Woman od Roya Orbisona alebo Forever Young z dielne kapely Alphaville. Agentúra AP informovala, že Karel Gott bol úkazom, ktorý sa stal známym aj v krajinách za železnou oponou.

Nezabudnuteľné hity

„Nikdy som nespieval to, čo som nechcel. Žiadnu angažovanú pieseň, ktorú som nechcel spievať.“

Karel Gott

A vždy spieval s radosťou a s iskierkou v očiach. Možno to vyznie mierne komicky, no Karel Gott bude patriť medzi skupinu umelcov, ktorý bude mať po celom svete svojich imitátorov. Podobne, ako Elvis Presley či Freddie Mercury. Aj Karel Gott bol človekom a umelcom, ktorý mal svoj „nenapodobiteľný“ charakter a prejav.

“Ja som s ním prežil desiatky rokov, pri koncertoch, v nahrávacom štúdiu aj v súkromí. Však sme narodení v jeden deň. Karel bol precízny, pracovitý aj veľmi spoločenský. Zomrel v krásnom veku, mal krásny život. Je to veľká strata pre hudobnú scénu, miesto po ňom nikto nezaplní, ostáva po ňom veľké prázdno. Ostávajú tu jeho hlas, jeho piesne, ktoré budeme naďalej počúvať každý deň. A pritom naňho spomínať iba v tom najlepšom,”

Michal David, český spevák

Medzi najväčšie hity patria skladby, ktoré sa prelínali celé dekády a našli si svojich fanúšikov a milovníkov v mnohých generáciách. Hity ako Lady Carneval (1968), Kávu si osladím (1972), Když muž se ženou snída (1992), Zvonky štestí (1985), Kdepak ty ptáčku hnízdo máš (1975) alebo hitovky, ako Bum, bum, bum či C´est la vie (1966).

Maestro, slovami Vašej piesne, „tímto končí bál, a to mě nebaví, nebaví, hrajte ještě dál, naposledy“ (C´est La Vie). Váš bál nikdy neskončí a Váš odkaz bude kráčať navždy ďalej.  Tóny Vašej hudby sa bude počuť navždy. Zanechali ste po sebe hlbokú stopu, ktorá bude inšpiráciou pre všetkých ľudí a umelcov, ktorí chcú žiť s elánom, pochopením a pokorou.

Česť Vašej pamiatke.

Ďakujeme Maestro Gott.

#zdolahore

Foto: Facebook/@gottkarel

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..