Ani viac ako šesťdesiat rokov po smrti v tom čase najslávnejšej herečky na svete – Marilyn Monroe – sa špekulácie ohľadom jej smrti nezastavili. Bola to samovražda? Stála za tým mafia? Kennedyovci? Alebo išlo len o nešťastnú náhodu?
Písal sa rok 1962. O 4.hodine a 25.minúte dňa 5. augusta, zazvonil telefón tiesňovej linky na Los Angelskej policajnej stanici. V telefóne sa ozvala Eunice Murrayová, vtedajšia gazdiná Marilyn Monroe.
Príčina smrti
Na základe súdom nariadenej pitvy vyšetrovatelia došli k zisteniu, že za smrť vtedy najslávnejšej herečky celej zemegule, môže predávkovanie. Príčina smrti bola označená ako „pravdepodobná samovražda“. Pravdepodobná, teda nie „určite samovražda“. To aj desiatky rokov po smrti sexsymbolu číslo 1 rozpútava vášne. Smrť Marilym Monroe – vlastným menom Norma Jeane Bakerová, otriasla verejnosťou a v dôsledku skorej smrti sa stala doslova mýtom.
Udalosti noci
Vráťme sa k 5.augustu 1962. Po telefonickom kontaktovaní miestnej polície gazdinou, na miesto činu prichádza seržant a nachádza mŕtve telo už prikryté plachtou. Protokol výpovede gazdinej zaznamenáva udalosti z noci zo 4. na 5. augusta. Podľa slov gazdinej, si o 3.hodine rannej všimla svetlo, ktoré prenikalo spod dverí spálne herečky. Izba však bola zamknutá. Po klopaní nedošlo k žiadnej reakcii a tak sa gazdiná rozhodla kontaktovať psychiatra menom R. Greenson, ktorý Marylin Monroe liečil. Lekár sa na vstup do spálne rozhodol použiť vonkajšie okno, ktoré bolo potrebné rozbiť. Po vstupe do miestnosti ležalo neoblečené, bezduché telo herečky na posteli tvárou nadol. Paže mala popri tele. Vyzerala, ako by spala – uviedol policajt. Greenson upovedomil domáceho lekára Engelberga, ktorý konštatoval smrť.
Čo sa tej noci skutočne stalo?
Čo sa v noci zo 4. na 5.augusta stalo je naozaj náročné rekonštruovať. Po smrti sa vynárali stále noví a noví údajní svedkovia, ktorí vyvracali jednotlivé závery vyšetrovateľov. Každý údajný svedok vyhláseniami na seba často len účelovo strhával obrovskú pozornosť verejnosti.
Superstar Marilyn
Medzi najznámejšie snímky, ktoré Marilyn natočila patria: Páni majú radšej blondínky, Slamený vdovec či Niekto to rád horúce. Okamžite sa stali filmovými hitmi a získali si priazeň miliónov fanúšikov po celom svete. Marilyn bola najžiadanejším foto objektom svojich čias. Svojimi na tú dobu netypickými škandalóznymi pózami, zdobila obálky najznámejších časopisov. O to väčší šok nastal, keď sa verejnosť dozvedela o smrti mladej herečky. Šokom bola taktiež príčina smrti – predávkovanie nembutalom a chlórhydrátom, ktorú fanúšikovia nevedeli vstrebať.
Aký dôvod mohol viesť úspešnú herečku ku samovražde?
Dôvody, ktoré sa naskytujú, bolo niekoľko. Marilyn bola precitlivená, čoraz depresívnejšia osobnosť. Vo svojich 36 rokoch sa stihla tri krát vydať a tri krát rozviesť. Napriek pokusom sa jej nepodarilo na svet priviesť dieťa, po ktorom tak veľmi túžila. Sama, ešte na začiatku svojej hviezdnej kariéry raz povedala:
„Patrím k tomu druhu dievčat, ktoré nájdu mŕtve v spálni s prázdnou škatuľkou liekov na spanie v ruke.“
Po smrti sa rozšírilo, že už pred osudnou nocou sa Monroe viackrát pokúsila o samovraždu. Jej vystúpenia na verejnosti pôsobili presne opačne. Pri rôznych príležitostiach či interview bola veľmi uvoľnená a bezstarostná. Pôsobila – tak ako to tvrdili aj jej známi – pozitívne naladená.
Zaujímavé však bolo…
Na závere vyšetrovania však nesedelo viac faktov. Jeden z medikamentov, ktorý bol za smrťou Marilyn sa síce našiel v krvi, ale v žalúdku ani stopa. Znamená to, že medikament sa do tela dostal inou cestou ako perorálnou (teda inak ako ústami). Stopy po vpichu ihly sa taktiež nenašli.
Pri prvej obhliadke tela sa nepripisoval význam ďalšej nápadnej okolnosti: fialovému sfarbeniu hrubého čreva a výraznej podliatine v lumbálnej časti.
Boli tu ešte aj výpovede svedkov, ktorí tvrdili, že v noc skonania Marilyn Monroe bol v jej byte muž, prípadne niekoľko mužov. Nepoznali ich však. Marilyn mala údajne v danú noc aj niekoľko telefonátov, a to krátko pred smrťou.
Záhadné je aj to, že v noci netypicky, dôkladne poupratovala spálňu a poodnášala posteľné prádlo.
Bolo prítomné cudzie zavinenie? Kto mohol mať záujem na smrti Marilyn Monroe? Išlo o sprisahanie?
John F. Kennedy bol v tomto čase prezidentom USA. So svojou manželkou síce tvorili harmonický pár, americký prezident však bol aj hrdinom ženským sŕdc. Biely dom robil všetko pre to, aby prezidentove aféry ututlal. Špekulovalo sa, že jednu z afér mal práve s Marilyn Monroe.
Marilyn svojim priateľom tvrdila, že ich sex pomáha prezidentovi s bolesťou chrbta.
A to nebolo všetko. Traduje sa, že intímny vzťah mal s herečkou aj brat amerického prezidenta Robert, ktorý zastával post ministra spravodlivosti. Tieto aféry nehrali v prospech politických ambícií Kennedyovcov, hlavne s možnými výsledkami nasledujúcich volieb. Marylin vraj žiadala, aby sa John F. Kennedy so svojou manželkou rozviedol. Kennedyovci si boli vedomí, že americkí voliči nesmú a nemôžu byť zneistení fámami o podobných aférach. Vynorilo sa podozrenie, že za smrťou Marilyn Monroe môžu stať aj Kennedyovci. Deň pred smrťou Marilyn Monroe sa v jej byte mal nachádzať Robert Kennedy a Peter Lawford. Operácia však mala byť dielom tajnej služby. Spoľahlivé dôkazy, ktoré by túto teóriu potvrdili neexistujú.
Polemizuje sa aj objednávkou mafie za účelom poškodenia prezidenta Johna F. Kennedyho, ktorý otvorene vystupoval proti organizovanému zločinu. Taktiež sa uvažuje nad nešťastnou náhodou a chybe doktora Greensona a nesprávnej liečbe.
Záhada okolo Marilyn Monroe a toho, čo sa v noci zo 4. a 5. augusta 1962 stalo, zrejme navždy zostane nevyriešené.