Televízia Markíza v nedeľu 3. februára v publicisticko-diskusnej relácii Na telo s Michalom Kovačičom zverejnila prieskum agentúry Focus, v ktorom otázka na respondentov znela celkom jasne: Mal by sa Robert Fico stať ústavným sudcom?
Bývalý premiér, potom čo opustil svoje kreslo po vlne protestov, ktoré boli spojené s vraždou novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a množstvami pochybení, ale i predošlých káuz, sa rozhodol kandidovať na post ústavného sudcu. Výsledok prieskumu zrejme väčšinu neprekvapil, pretože vlna nevôle trvá. Roberta Fica si na Ústavnom súde SR neželá 71,8 % opýtaných. Napriek tomu 18,4 % by mu tento post doprialo a 9,9 % sa k tejto otázke nevyjadrilo.
Postavenie Ústavného súdu SR je v krajine na pomyselnom tróne v samotnej hierarchii nášho súdnictva. Samotný ústavný súd rozhoduje o súlade právnych predpisov nižšej právnej sily s právnymi predpismi vyššej právnej sily, a teda často samotnej Ústavy SR. Je dôležité teda vedieť, že je to práve Ústavný súd Slovenskej republiky, ktorý je poslednou inštitúciou, ktorá môže občanovi pomôcť dovolať sa práva. Kritériá na post ústavného sudcu sú preto prirodzene veľmi náročné a prísne. Otázkou teda je, či ich 40 nominovaných kandidátov s určitosťou aj spĺňa.
Na ústavnom súde sa má v roku 2019 vymeniť 9 ústavných sudcov, ktorí sú na svojich pozíciách od roku 2007. Podľa mnohých poslancov, predovšetkým strany Smer-SD, je Robert Fico najvhodnejším kandidátom, hoci pri vypočúvaní sa expremiér mnohým otázkam morálneho a kauzálneho charakteru vyhýbal alebo ich zľahčoval. Najvážnejším dôvodom, prečo sa však Robert Fico ústavným sudcom stať nemôže, je nedostatočná právnická prax. Práve 15 rokov v právnej praxi je jednou z hlavných podmienok, aby kandidát spĺňal požiadavky na post ústavného sudcu.
Robert Fico? Ten uvádza, že od roku 2000 je členom Slovenskej advokátskej komory. Avšak, nie je advokátom. Ako je to možné? Jeho advokátska činnosť je pozastavená. Uznať mu teda možno obdobie rokov 1986 (rok kedy získal právnické vzdelanie) – 1995, kedy vykonával právnickú činnosť na Právnickom inštitúte ministerstva Spravodlivosti. Od roku 1995 – 2000 zastupoval Slovensko pred Európskym súdom pre ľudské práva ako aj pred Európskou komisiou pre ľudské práva. Ficova právnická prax teda činí 13 rokov a 9 mesiacov.
Spĺňa Robert Fico podmienku o trvaní právnickej praxe?
Po tomto obvinení poslanec Fico zaslal Ústavnoprávnemu výboru dokumenty, ktoré majú potvrdzovať jeho aktívnu právnickú činnosť. Ide o potvrdenie z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde pedagogicky pôsobil. Stále však ide o pedagogickú činnosť (katedra Politológie) a nie aktívnu právnickú činnosť. Otázka je tak stále otvorená a voľba ústavných sudcov sa naďalej posúva z jediného dôvodu. Arogancia moci, ktorá nemá hraníc.