OFF
ON
Boxed
Matka Zem smúti: George zomrel ako posledný slimák svojho druhu

Matka Zem smúti: George zomrel ako posledný slimák svojho druhu

Ak bude spoločnosť Walt Disney či Pixar najbližšie točiť svoj najnovší animovaný film, zasvätiť ho slimákovi Georgovi by bolo veľkou poctou. Slimák George totiž uhynul a s ním vyhynul aj celý jeho druh. CNN informovala, že „najosamelejší slimák“ už nie je obyvateľom našej planéty.

Slimák rodu Achatinella Apexfulva sa dožil 14 rokov. Treba povedať, že destináciu si vybral naozaj luxusnú. Havajské ostrovy sú skutočne skvelým prostredím a stráviť tam 14 rokov, na to by si zrejme žiadny slimák nesťažoval. Jediným problémom bolo to, že bol na ostrove a s veľkou pravdepodobnosťou i na celom svete posledným svojho druhu. Samota tak bola jediné, čo ho skutočne trápilo.

Slimák Geroge prežil svojich 14 rokov na Havaji.

Umiestnený bol v rezervácii, resp. vedeckom zariadení, kde sa jeho endemický druh snažili zachrániť, no márne. Išlo o stromového slimáka, ktorý bol kedysi bežným druhom s vysokým zastúpením. Dokonca by ho kedysi označili za škodcu. Z neznámych dôvodov však v 80. – 90. rokoch došlo k rapídnemu úhynu. V roku 1997 bolo v zajatí posledných desať slimákov tohto druhu. Vo voľnej prírode ich viac nenašli. Slimáky sa však z neznámych dôvodov nerozmnožovali a tak postupne uhynuli. Posledným, ktorý bol odchytený, bol práve osamelý George.

Ministerstvo prírodných zdrojov na Havaji označilo uhynutie druhu Achatinella Apexfulva za tragické. Deti si Georga obľúbili natoľko, že sa počas výletov do rezervácie chodili dívať výhradne naňho.

Stratu tohto druhu biológovia vnímajú ako veľké zlyhanie človeka. Slimáky majú pre ekosystém veľký význam a aj keď ich vnímame často ako škodcov, v skutočnosti sa starajú o zdravie stromov a zbavujú ich húb a plesní.

Vedci sa ale nevzdávajú. DNA Georga ostalo zachované a veria, že sa im môže podariť jeho druh obnoviť. Hoci sa tým ľudstvo nezaoberá príliš, v priebehu desaťročí vyhynuli na našej planéte stovky druhov živočíchov (hady, slimáky, hmyz či plazy), ktoré túto planétu obývali státisíce rokov.

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Jeho motto je inými slovami mottom portálu ↓ZdolaHore↑. Písanie o všetkom, čo stojí za zmienku, zaujímavosti, šport, cestovanie, politika alebo kvalitná reklama... Obľubuje šport, cestovanie a takisto rád načrie do histórie. Cudzia mu však nie je ani oblasť technológií a podnikania. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..