Poznajú ho zrejme všetci fanúšikovia známej knižnej i filmovej série od J. K. Rowling o čarodejníkovi Harrym Potterovi. Vo svete kúziel bolo sledovanie tohto športu skutočným zážitkom. Nasadnúť na metlu, skórovať pomedzi kruhy či dolapiť zlatú strelu. Takto tento šport pozná väčšina z nás. Práve milovníci Harryho Pottera sa rozhodli tento šport premeniť na skutočnosť a priniesť ho aj do sveta „muklov.“
Prišiel z Ameriky
Americká kreativita neprestáva udivovať. Metlobal alebo po anglicky Quidditch vznikol v USA na pôde jednej z univerzít. Vysokoškoláci ho brali spočiatku ako zábavu, no neskôr si šport získal svojich fanúšikov a rozšíril sa po celých Spojených štátoch. Expandoval do Veľkej Británie i do Európy. Na Slovensku je približne 5 rokov.
Na Slovensku existuje jediný profesionálny klub, ktorý funguje pod názvom Pressburg Phantoms. Phantoms chodia hrávať hlavne do zahraničia, konkrétne do Viedne, kde je metlobalistov viac. Stretávajú sa tam aj s metlobalistami z Čiech, kde je približne 5 klubov, Holandska či Belgicka.
Pravidlá metlobalu bez kúziel
Metlobal nie je oficiálnym športom. V budúcnosti to však môže byť inak. O pár rokov by mohol mať svoju vlastnú oficiálnu asociáciu. Pravidlá „muklovského“ metlobalu sú pomerne zložité.
Metlobal sa hrá s 5 loptami. Prehadzovačka, dva kusy dorážačiek a jedna zlatá strela (tenisová loptička v miešku). Zlatá strela sa stane súčasťou hry až po prvých 17 minútach. Na ihrisko vybehne nestranný hráč, ktorý má zlatú strelu pripevnenú k šortkám na suchom zipse. Ak ju jeden z tímov strhne, získava 30 bodov a zápas sa končí.
V jednom tíme hrajú traja triafači, ktorí majú biele čelenky. Ich úlohou je streliť loptu do jednej z obručí a skórovať. Ide o kontaktný šport, takže sa využíva vytrvalosť a sila. Ďalej sú v tíme dvaja dorážači s čiernymi čelenkami a tí bránia vlastné obruče a pomáhajú odstaviť protivníkov. Zelenú čelenku nosí strážca, ten sleduje celé dianie a často koriguje hru a môže ako jediný brániť rukami skrz obruče. Posledným členom tímu je stíhač so žltou čelenkou. Jeho úlohou je chytiť zlatú strelu. Na ihrisko prichádza až v 18 minúte. Celkovo tak ide o dva tímy po 7 hráčov. Každý z hráčov smie hrať len s loptou, ktorá jeho pozícii prislúcha.
Ihrisko a metly
To najdôležitejšie. Hráči už nepoužívajú klasické metly, ide o plastové tyče (1 m dlhé), ktoré hráči majú medzi nohami. Ak hráč „padne“ z metly alebo ho trafia dorážačkou, musí ísť do vlastného bránkoviska a dotknúť sa obruče. Až potom môže pokračovať v hre.
Ihrisko je podobné ihrisku na ľadový hokej (bez ľadu). Má obdĺžnikový tvar s hracou časťou 33 x 55 metrov. Na oboch koncoch sú 3 obruče umiestnené v rôznej výške. Hovorí sa im tzv. hoopy. Dodržiavanie pravidiel, samozrejme, sleduje rozhodca.