Zdá sa to ako včera, kedy dvaja americkí astronauti Bob Behnken a Dough Hurley odlietali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) pod patronátom súkromnej spoločnosti SpaceX a americkej agentúry NASA. Po viac ako dvoch mesiacoch splnili svoju misiu (Demo-2) a dnes sa Crew Dragon vracia aj s posádkou na Zem.
Astronauti sa v module Crew Dragon pripojili k vesmírnej stanici ešte 31. mája. Na obežnú dráhu Zeme ich dopravila raketa Falcon 9. Misia Demo-2 bola špecifická už do samotného počiatku, pretože práve Falcon 9 a modul Crew Dragon boli vyvinuté a skonštruované súkromnou spoločnosťou Elona Muska – SpaceX. Išlo historicky o prvý let do vesmíru, ktorý bol realizovaný súkromnou spoločnosťou. Zároveň šlo o prvý let astronautov z územia Spojených štátov amerických od roku 2011, kedy NASA svoje raketoplány poslala do „dôchodku“.
Prečítajte si aj: Druhý pokus SpaceX už dnes! Let do vesmíru môžete sledovať online
Bob Behnken a Dough Hurley vykonávali na ISS rôzne testy a analýzy. Rovnako tak astronauti absolvovali aj niekoľko výstupov do vesmíru. Primárnym cieľom misie však bolo otestovať modul Crew Dragon. Hoci už modul vo vesmíre bol ešte v minulom roku, vtedy letel k ISS bez posádky.
Celý proces návratu modulu na Zem môžete sledovať ONLINE na webových stránkach spoločnosti SpaceX, NASA alebo na ich Youtubovom kanále. Modul Endeavour sa od stanice odpojil dnes o 01:35 nášho času. Posádka tak aktuálne brázdi vesmírny oceán a jej cieľom pre pristátie by malo byť pobrežie Pensacola na Floride. Počas cesty majú astronauti predpísaný 8-hodinový spánok. Podľa plánov by astronauti mali pristáť na mori. Zaujímavosťou je, že pristátie astronautov na mori sa uskutoční po 45 rokoch. Naposledy sa na mori pristávalo v roku 1975, keď sa vracali na Zem astronauti z misie Apollo.
Predpokladaný čas pristátia je v nedeľu o 20:42 nášho času. Návrat astronautov z misie Demo-2, teda jeho záver bude vysielať naživo aj slovenská RTVS o 20:10.
Priebeh pristávania
Zaujímavosťou je, že NASA ešte stále neurčila presné miesto pristátia. Problémom je totiž hurikán Isaias, ktorý operuje v blízkosti pobrežia Floridy. Práve v blízkosti pobrežia má pristať aj modul Crew Dragon. NASA oznámi presnejšie miesto pristátia len 6 hodín pred plánovaným pristátím – NASA vybrala viacero možných cieľov (7) pre bezpečné dopravenie astronautov na Zem.
Modul Endeavour, ktorý sa aj s modulom Crew Dragon odpojil od ISS dopraví astronautov dostatočne blízko k Zemi. Následne sa modul za pomoci motorov dostane zarovno s miestom pristátia. Krátko pred pristátím sa od modulu oddelí jeho časť, ktorá zhorí v atmosfére.
Astronauti sa k Zemi budú rútiť rýchlosťou viac ako 28 000 km/h a na tepelný štít modulu bude pôsobiť teplota takmer 2 000 °C. V okamihu, kedy si bude modul raziť cestu atmosférou voľným pádom sa preruší aj spojenie. Výpadok by mal trvať maximálne 6 minút. Ďalšiu prácu odvedú padáky, prvé dva modul spomalia a následne sa otvoria štyri ďalšie padáky vo výške 1,8 km nad zemským povrchom. Vtedy bude rýchlosť modulu dosahovať už len 53/kmh.
Vo vode už astronautov budú očakávať dve lode Go Searcher a Go Navigator, ktoré astronautov aj s modulom nalodia. Ešte skôr sa k modulu priblížia rýchločlny spoločnosti SpaceX, ktoré zaistia padáky a skontrolujú stav modulu pre prípadný únik výparov z pohonných látok. Potom modul lode nalodia a lekári a technici sa postarajú o bezpečné vystúpenie astronautov.
Modul Crew Dragon následne poputuje na Floridu, kde ho agentúra NASA podrobí analýze a kontrole. Ak sa modul osvedčí, dostane oficiálny certifikát a už v marci budúceho roka poletia na ISS ďalší štyria astronauti.