OFF
ON
Boxed
Navždy nás opustila legenda F1 Niki Lauda

Navždy nás opustila legenda F1 Niki Lauda

Vo veku 70 rokov nás navždy opustila ikona Formuly 1, niekdajší trojnásobný šampión – Niki Lauda. Ešte v lete podstúpil transplantáciu pľúc. V utorok v noci o jeho smrti informovala agentúra AFP s odvolaním sa na rodinu Laudu. 

“S hlbokým smútkom oznamujeme, že náš milovaný Niki zomrel v pondelok pokojne so svojou rodinou po boku,” uvádza sa vo vyhlásení rodiny.

 

Príbeh velikána auto-moto pretekov

Nezabudnuteľný jazdec Niki Lauda, celým menom Andreas Nikolaus Lauda, sa narodil 22. februára 1949 vo Viedni. Narodil sa do bohatej rodiny, ktorá od Nikiho očakávala, že bude pokračovať v podnikateľskej tradícii rodiny. Aj keď so značným sklamaním, rodina Nikiho Laudu privítala jeho ambície stať sa špičkovým pretekárom.

Jazdec, ktorého poznajú mladšie i staršie ročníky, získal titul v F1 v rokoch 1975, 1977 a 1984. V rokoch 1974 až 1985 získal celkovo 25 prvenstiev v rôznych veľkých cenách, od Veľkej ceny Spojených štátov amerických, cez Brazíliu až po Juhoafrickú republiku. Svoj posledný titul sa mu podarilo dobyť vo farbách McLarenu. V roku 2012 bol vymenovaný za čestného prezidenta tímu.

Niki Lauda sa nevzdal ani po ťažkej nehode

Lauda sa presadil aj na prestížnych európskych okruhoch v Monte Carle v Monaku, ďalej v Monze v Taliansku, v Hockenheime v Nemecku či britskom Brands Hatch.

Niki Lauda sa na stupni víťazov ocitol viac ako 50-krát.

Napriek ťažkej havárii, ktorú Niki Lauda  v roku 1976 prežil na nemeckom okruhu Nürburgring, sa auto-moto športu odmietol vzdať. Nehoda ho však navždy poznačila.

 

“Všetci v McLarene s hlbokým zármutkom prijali správu o úmrtí nášho priateľa, kolegu a šampióna z roku 1984 Nikiho Laudu. Niki zostane navždy v našich srdciach a zapísaný do našej histórie,” píše McLaren na sociálnej sieti Twitter. 

K úmrtiu šampióna sa vyjadrili aj ďalší velikáni auto-moto športu:

“Opustila nás legenda. Odpočívaj v pokoji, Niki,” napísal na Twitteri majster sveta z roku 2009 a bývalý jazdec McLarenu Jenson Button.

 

“RIP, Niki Lauda, skutočná ikona a legenda motoršportu. V tejto chvíli naše myšlienky smerujú k jeho rodine a blízkym,” napísal niekdajší austrálsky motocyklový pretekár a majster sveta v triede MotoGP Casey Stoner.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..