Osud, ak v niečo také veríte, je k nám niekedy poriadne nemilosrdný. Potom je tu však niekto, kto vám vždy povie, že „zrejme to tak malo byť“ a v danom okamihu máte chuť preraziť s dotyčným stenu. Koniec – koncov, ale je to tak a musíte to akceptovať. Jack Ma, chlapec z chudobnej rodiny z čínskeho mesta Hangzou by o nepriazni osudu mohol písať knihy (píše). Dnes je však 31. najbohatším človekom na planéte a pozerá sa len na deň, ktorý žije.
„Neviem nič o technológiách, neviem nič o marketingu, neviem nič o právnych veciach. Rozumiem však ľuďom.“
Jack Ma sa narodil v roku 1964 v meste Hangzou, kde aj vyrastal. Už ako malý chlapec sa venoval tomu, čo ho bavilo. Sám priznal, že ešte na základnej škole prepadol z matematiky, ktorá mu teda vôbec nešla. Sústredil sa však na to, čo ho naozaj bavilo. Učil sa angličtinu. Práve tá mu po smrti Mao Ce-tunga (čínsky diktátor, pozn. red.) priniesla šťastie. Politická situácia v Číne sa zlepšila a do krajiny začali prúdiť turisti. Jack robil sprievodcu a vďaka kontaktom sa dostal dokonca do Austrálie, kde sa učil lepšej a lepšej angličtine.
„Ak to nikdy neskúsite, ako potom zistíte, či existuje nejaká šanca?“
Desaťkrát sa Jack hlásil na Harvard, aby desaťkrát zistil, že ho nezobrali. Jack následne začal navštevovať univerzitu v Chang-čou, ktorú mnohí a i on sám považovali za najhoršiu univerzitu v regióne. Hoci to s Jackom nevyzeralo príliš ružovo, lásky mu bolo dopriate a popri štúdiu sa oženil so svojou prvou láskou. Živil sa ako doučovateľ angličtiny, čo mu vynášalo približne 12 dolárov mesačne.
Ďalší neúspech prišiel, keď sa snažil dostať k polícii. Medzi výber piatich ľudí sa dostal aj on, napokon však vybrali štyroch a Jack medzi nimi nebol. Podobne nešťastný osud ho čakal pri prijímaní do známej prevádzky s rýchlym občerstvením KFC. Z 24 ľudí vzali 23 a Jack opäť ostal bez práce. Jack povedal, že sa uchádzal o 30 pracovných miest, pričom všade ho odmietli.
„Mali by ste sa učiť od svojich konkurentov, ale nikdy ich nekopírujte. Kopírujte a zomriete.“
Neskôr sa rozhodol založiť prekladateľstvo. Vďaka svojmu podnikaniu sa dostal do USA a práve vtedy nastal zlom. V roku 1995 sa začal zoznamovať s technológiami, ktoré boli v Číne „tabu“. Vtedy si uvedomil, že online priestor je veľkou príležitosťou.
V roku 1999 založil spoločnosť Alibaba. Internetová firma, ktorá sa postupne na trhu dostala na vyššie priečky, ako konkurenti z Amazonu či e-Bay. Dnes má Alibaba väčšie tržby ako obaja títo giganti dohromady. Ani fakt, že do roku 2001 bola jeho firma stratová Jacka neodradil a videl, že má šancu uspieť. Vytvoril aj vlastný platobný systém Alipay, vďaka čomu bolo možné nakupovať, predávať a objednávať tovar z Číny z akéhokoľvek miesta na svete.
„Ak sa nevzdáte, stále mate šancu. Vzdať sa je to najväčšie zlyhanie.“
Jack Ma sám priznal, že projekt Alibaba nikdy nepovažoval za podnikanie, ktoré mu môže prinášať miliardové zisky, chcel byť len rešpektovaným podnikateľom. Zdá sa, že sa mu to podarilo. Dnes je druhým najbohatším Číňanom a 31. najbohatším človekom na planéte. Jeho majetok sa odhaduje na viac ako 37 miliárd dolárov.
Alipay dnes využíva viac ako 800 miliónov ľudí po celom svete a Alibaba group zamestnáva viac ako 50 000 ľudí.
Meter a šesťdesiat centimetrov vysoký podnikateľ pritom nepatrí medzi zbohatlíkov, ktorí sú škrobení a hľadajú si miesto na Olympe. Jack Ma je jedným z tých, ktorí si radi vystrelia sami zo seba. Dnes svoje skúsenosti odovzdáva ostatným, píše knihy, realizuje rôzne semináre a odborné konferencie pre podnikateľov z celého sveta.
„Čím väčší problém, tým väčšia príležitosť.“