OFF
ON
Boxed
Vymeňte dnes Netflix za nebo s padajucími hviezdami

Vymeňte dnes Netflix za nebo s padajucími hviezdami

Sledovanie seriálov dnes večer môžete vymeniť za divadlo na nebi. Meteorický roj dnes dosiahne maximum. Ak vydržíte do neskorých nočných, respektíve skorých ranných hodín, zažijete krásne prírodné divadlo. Maximum Perzeíd nastane tento rok v noci z 12. na 13. augusta. 

Čo sú vlastne Perzeidy?

Perzeidy sú male prachové častice pochádzajúce z kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorá bola objavená v roku 1862. Pôvod kométy je z takzvaného Oortovho oblaku, ktorý sa nachádza na hranici našej Slnečnej sústavy. V rámci svojej kategórie patrí medzi obry (má veľkosť desiatich kilometrov). Jej obežný čas predstavuje viac rokov, ako trvá ľudský život – 133 rokov.

Naposledy sa v blízkosti Zeme ocitla v roku 1992 a ďalší návrat sa predpokladá na rok 2126. Častice kométy, ktoré sú menšie ako zrnká piesku, sa nachádzajú pozdĺž celej jej eliptickej dráhy.

V momente, keď sa Zem na obežnej dráhe okolo Slnka ocitne v oblasti, v ktorej križuje dráhu kométy, častice vlietajú do jej atmosféry. Dosahujú rýchlosť aj 59 kilometrov za sekundu. Pri vlete do atmosféry sa zohrejú a dosahujú teplotu viac ako 1600 stupňov. Následne takmer okamžite zhoria vo výške 80 až 120 kilometrov nad zemou.

Tento jav sprevádzaný “svetelným efektom” sa nazýva meteor. Častica, ktorá ho spôsobuje sa zasa nazýva meteorid. Ak táto častica nezhorí počas preletu a dopadne na zem, nazýva sa meteorit.

Všetko pod drobnohľadom

Prelet častíc bude monitorovaný kamerami. Tieto kamery snímajú nočnú oblohu nepretržite. Ako príklad kamier, ktoré túto aktivitu zaznamenávajú, uvádzame systém AMOS, ktorý vznikol na pôde Astronomického a geofyzikálneho observatória (AGO) UK neďaleko Modry. Kamery sú rozmiestnené na celom svete. Päť z nich sa nachádza na Slovensku, dve sú na Kanárskych ostrovoch, dve v púšti Atacama (Čile) a ďalšie dve na Havaji.

Meteoretický jav sa nazýva Perzeidy, pretože radiant, z ktorého meteory zdanlivo vylietavajú, je práve v oblasti súhvezdia Perseus, ktoré v tomto čase vychádza neskoro večer nad severovýchodný obzor. Nazývajú sa tiež podľa svätca, ktorého upálili v Ríme – Vavrinca – Slzy svätého Vavrinca.

Kde a ako pozorovať

Vedci tvrdia, že jasnejšie meteory budú viditeľné aj napriek mesačného svetlu. Mesiac je totiž pár dní pred splnom. Ideálne miesto na pozeranie prírodného divadla nehľadajte na miestach s verejným osvetlením. Očakáva sa oblačné počasie, čo je v tomto prípade priaznivým.

Aktivita Perzeíd je pozorovateľná v dlhšom období – od konca júla až do konca augusta. Telieska z kométy 109P/Swift-Tuttle prelietavajú Zem pomerne dlho. Ak teda ráno nemusíte vstávať, užite si toto impozantné divadlo na nebi.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..