OFF
ON
Boxed
NOVINKY Z KINA: Prekliate Dedičstvo / Hereditary (2018)

NOVINKY Z KINA: Prekliate Dedičstvo / Hereditary (2018)

S novým tímom prichádzajú aj nové rubriky a série článkov. Jedným z okruhov tém bude aj kinematografia, v rámci ktorej dnes začíname sériou NOVINKY Z KINA. V tejto rubrike nájdete vždy aktuálne a nové filmy, ktoré momentálne bežia v slovenských kinách, a na ktorých sme samozrejme ako redakcia boli prítomní. Nechceme tento druh článkov profilovať výlučne na recenzie, skôr na náš pohľad na film, ktorý by Vás prípadne mohol presvedčiť (alebo odradiť?) ku návšteve kina. Poďme teda na to.

Hneď na začiatku by ste mali vedieť, že našim najnavštevovanejším žánrom v kine je práve horor. Samozrejme sa snažíme sledovať prakticky všetky novinky, ktoré v danom období vychádzajú, či už sa jedná o komédie, komiksovky alebo sci-fi. Aj tento rok už za sebou máme pár hororov, no od Conjuring 2 (V Zajatí Démonov) a Get Out (Uteč), sme z kina ani raz neodchádzali ohúrení. Boli horory, ktoré nás zaujali a skonštatovali sme, že to nebola strata času, no s výnimkou práve spomínaných filmov vyššie sme ani raz neboli ešte pár minút po filme “priklincovaní” v sedadlách.

Včera sme navštívili ďalší tohtoročný hororový kúsok – Prekliate Dedičstvo (Hereditary). Prvou vecou, ktorá nás zaujala, bola minutáž filmu. V tomto žánri sme väčšinou zvyknutí na rýchly spád deja a trvanie celého filmu sa pohybuje okolo 90 minút. V tomto prípade nám tvorcovia ponúkajú 127 minútový zážitok (prvotná verzia mala dokonca takmer 3 hodiny). Úvod filmu nie je unáhlený, diváci sa do deja dostávajú pomaly (pre niekoho možno až príliš pomaly), spoznávajú postavy a ich celkom zložitý, ba až desivý životný príbeh (po smrti babičky Ellen sa rodina dostáva do tajomného kruhu udalostí). Pri tomto filme určite nečakajte klasické “ľakačky” a otrepané hororové klišé. Temná a pochmúrna atmosféra sprevádzajúca celý film s postupným odkrývaním súvislostí vás bude držať v napätí prakticky celú minutáž. Ak ste videli filmy ako Mother či The Witch, atmosférou to môžme prirovnať práve k týmto snímkam, no rozhodne sa v tomto prípade bavíme o zvýšenom psychickom tlaku na diváka, čo je len dobre.

Po podobných filmoch máme vo zvyku googliť a sme radi, že ako v prípade Conjuringu, tak aj tu si tvorcovia pomohli s reálnou mytológiou, čo by v konečnom dôsledku mohlo diváka vydesiť ešte o čosi viac. Keďže drvivá väčšina z vás tento film ešte nevidela, dej podrobnejšie rozoberať nebudeme. Poslednou vecou, ktorú by sme ešte chceli vyzdvihnúť, sú výkony hercov na čele s Gabrielom Byrneom a dokonale iritujúcou Milly Shapiro, ktoré ideálne doladili tento, musíme konštatovať, dobrý hororový zážitok. Naozaj zmiešané pocity sme mali len zo samotného záveru tejto snímky, v ktorom sa ale jasne rozuzlila pointa a divák si mohol začať retrospektívne dávať dokopy jednotlivé diely skladačky.

V tomto prípade však návštevu kina rozhodne odporúčame! Vaše pocity nám dajte vedieť do komentárov.

7,5/10

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..