OFF
ON
Boxed
Odhalil korupciu a bol za to  strelený do hlavy

Odhalil korupciu a bol za to strelený do hlavy

Hrdinský príbeh Franka Serpica, policajta, ktorý sa nebál otvoriť ústa a otvorene svedčil o podplácaní v radoch svojich kolegov, zarezonoval v spoločnosti natoľko, že sa stal predlohou skvelému kinematografickému počinu s Al Pacinom v hlavnej úlohe. Prečo sa tento rodák z Brooklynu nestal súčasťou tejto korupčnej chobotnice a akú daň musel za svoje činy zaplatiť?

Francesco Vincent Serpico nastúpil do newyorskej polície (NYPD) ako 23-ročný v roku 1959. Nebol však ako ostatní jeho kolegovia z 81. okrsku. Žil pre svoju prácu a mnohokrát zatýkal aj mimo služby v teritóriu iných policajtov. V roku 1967 Serpico po prvýkrát prišiel s mnohými dôkazmi o rozšírenej systémovej korupcii v radoch newyorskej polície, nikto ho však nebral vážne.

To sa zmenilo po zoznámení s Davidom Durkom, príslušníkom zboru, s ktorým sa rozhodli svoje zistenia publikovať v denníku New York Times. Článok bol uverejnený 25. apríla 1970. Krátko po tom starosta mesta vytvoril komisiu pre vyšetrovanie obvinení z korupcie. Serpico si ani neuvedomoval, akú hru práve rozohral.

O desať mesiacov neskôr bol Serpico prevelený do divízie narkotík. Kvôli znalosti španielčiny bol zapojený do zatknutia drogového dílera v hispánskej štvrti v Brooklyne. Serpico, spolu s pár záložnými dôstojníkmi, mal vtrhnúť do domu a zvyšok prenechať svojim kolegom. Po vykopnutí dverí sa však ocitol pred hlavňou zbrane. Guľka zasiahla miesto pod okom.

Policajti, ktorí sa podieľali na zásahu, miesto po padnutí výstrelu okamžite opustili a odmietli centrále nahlásiť postreleného dôstojníka. Život Serpicovi zachránil až postarší hispánsky muž zo susedstva, ktorý zavolal 911. Policajné vozidlo následne previezlo zraneného do nemocnice. „Keby som vedel, že to bol Serpico, nechal by som ho tam vykrvácať,“ povedal strážnik, ktorý odpovedal na hlásenie.

Frank Serpico v súčasnosti

Serpico prežil a po zotavení svedčil pred starostom zostavenou komisiou. Dodnes však netuší, čo sa v hispánskej štvrti počas protidrogovej razie odohralo. Nikdy neprebehlo ani žiadne formálne vyšetrovanie. Stal sa obeťou premyslenej pasce svojich kolegov, ktorým tak veľmi znepríjemňoval život?

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..