OFF
ON
Boxed
Operácia Mleté mäso: nastrčená mŕtvola dokonale zmiatla Nemecko

Operácia Mleté mäso: nastrčená mŕtvola dokonale zmiatla Nemecko

V období druhej svetovej vojny sa používali nielen rozličné zbrane, ale aj rôzne taktiky boja. Jednou z najviac premyslených bola podstrčená mŕtvola, ktorá mala zmiasť Nemecko. Zámer Britov vďaka skutočne premyslenému plánu s názvom operácia „Mleté mäso“  vyšiel na jednotku.

V roku 1943, keď boje druhej svetovej vojny vrcholili, sa Briti odhodlali na pozoruhodný zastieraci manéver. Použili mŕtvolu bezdomovca, ktorého prehlásili za majora menom William Martin. Cieľom bolo zmiasť Nemcov čo sa v konečnom dôsledku podarilo na jednotku.

Nastrčenie mŕtvoly pri Huelve

V kalendári sa písal 30.apríl 1943. O 4:30h ráno, sa neďaleko prístavu Huelva na južnom pobreží Španielska, vynorila ponorka britskej Royal Navy s označením HMS Seraph. Muži z ponorky vyniesli podlhovastý oceľový predmet. Otvorili ho. Bolo v ňom oblečené mŕtve telo mužského pohlavia. Muži sa pomodlili a mŕtve telo spustili do vody. Následne sa ponorka ponorila a zmizla.

Mŕtvolu more priplavilo na pobrežie, kde ju o 9:30h našiel ležať na pláži miestny rybár menom José Antonio Rey Maria. Ten zalarmoval úrady.

Mŕtvy sa – podľa všetkého – volal major William Martin. V skutočnosti išlo o nastrčenú mŕtvolu 34-ročného muža, ktorý krátko predtým skonal v jednej z nemocníc v Anglicku. Príčinou smrti bola intoxikácia a následný zápal pľúc. Presne kvôli príčine smrti, sa rozhodla britská tajná služba pre toto telo. Bol to dobrý „základ“ pre zinscenovanie jedného z najrafinovanejších trikov druhej svetovej vojny.

Udalosti 2. svetovej vojny

Bolo to práve v roku 1943, kedy vojská Wehrmachtu bojujúce v Rusku strácali silu. Dôležitosť južnej Európy a severnej Afriky každým dňom rástla. Taliansko, Grécko a Balkán okupovali Nemci. Z taktického hľadiska bolo Nemcom jasné, že práve juh Talianska – ostrov Sicília, by bola najideálnejším miestom na vylodenie sa spojeneckých vojsk. Nemci boli pripravení. Armáda mala pod kontrolou všetky strategické miesta možného vylodenia. Vylodenie spojeneckých vojsk by sa tak stretlo s obrovskými stratami.

Briti však vymysleli plán hodný sfilmovania. Bol to práve Ewen Montagu z Naval Inteligence Department. Na tajnom stretnutí štábu navrhol dať Nemcom informáciu tak, aby ich presvedčili, že sa vylodenie nebude konať na Sicílii, ale na inom mieste. Cieľom bolo, aby Nemci stiahli armádu zo Sicílie a presunuli ju inam, aby nič nebránilo spojeneckému vylodeniu.

Ako však geniálnu myšlienku pretaviť do skutočnosti?

Myšlienka bola skvelá, jej pretavenie do skutočnosti ťažšie. Bolo potrebné nastražiť stopu, ktorá by Nemcov presvedčila o vylodení v inej časti Stredozemného mora, ako bola Sicília. Zároveň však indícia nemohla byť tak nápadnou, aby o nej Nemci začali pochybovať.

Rozhodli sa nastražiť posla správ s falošnými dokumentmi, ktoré privedú Nemcov na nesprávnu stopu. Aby bol plán geniálnym, bolo potrebné, aby bol posol mŕtvy.

Mleté mäso

Prípravy na operáciu s názvom Mleté mäso sa začali. Tajná služba si musela dať pozor na každý jeden detail plánu. Jedným z jeho atribútov bol major William Martin, ktorý sa pri španielskom pobreží zrútil s lietadlom. Pri sebe mal kufrík s tajnými dokumentmi. Podľa nich sa vylodenie neuskutoční na Sicílii, ale v Grécku. Mŕtvolu malo vyplaviť na pobreží. Následne sa o nej malo dozvedieť nemecké velenie v Berlíne, ktoré malo v tom čase v Španielsku početné zastúpenie kolaborantov.

Hľadanie vhodnej mŕtvoly bolo skutočne namáhavé. Bolo jasné, že Briti neobetujú pre túto operáciu skutočného dôstojníka. Rozprúdila sa diskusia s patológmi, ktorí odporúčali telá rôznych „adeptov“. Dôležitú úlohu zohrávala príčina smrti. Britom bolo jasné, že budú Nemci telo pitvať, aby odhalili skutočnú príčinu smrti a overili si všetky detaily o majorovi Martinovi. Nakoniec sa im podarilo natrafiť na mŕtvolu 34-ročného Walesana, ktorý bol bezdomovcom. Umrel pravdepodobne na otravu, ktorá bola sprevádzaná podobnými symptómami ako smrť v dôsledku zápalu pľúc. Nemal príbuzných ani priateľov, pre Montagua bol teda ideálnou mŕtvolou, ktorú hľadal.

Alter ego William Martin

 Detaily, detaily, detaily. Nemci nemohli mať ani len štipku pochybností o identite majora Martina. Meno a hodnosť nestačila. O doklady preukazujúce totožnosť Williama Martina sa postaralo pasové oddelenie. Doklady robili tak, aby vyzerali ako opotrebené. Nezabudli ani na súkromný života majora Martina. Podľa ľúbostných listov, ktoré uňho neskôr Nemci našli mal snúbenicu menom Pam. Nechýbala ani jej fotografia, za ktorou stála asistentka Montagua. Taktiež mu na túto „misiu“ pribalili lístky z divadla či zväzok kľúčov.

Pri sebe mal kufrík, ktorý obsahoval dokumenty, že nie Sicília, ale Grécko a Balkán sa skloňujú ako miesto vylodenia spojeneckých vojsk.

Zmrazené telo majora Martina bolo po všetkých zastieracich úkonoch pripravené na svoju misiu. Malo oblečenú dôstojnícku uniformu.

Ostávalo už len dúfať…

Všetko bolo pripravené, ponorka pri Španielsku „vysadila“ majora Martina. Ostávalo už len dúfať, že Nemci premyslený plán britskej tajnej služby zhltnú aj s navijakom. A tak sa aj stalo. Zo Španielska ihneď začali prichádzať telegramy do Berlína. Obsahovali informácie, ktoré boli Britmi starostlivo pripravené. Nemci odvelili vojská na juh Francúzska a Balkán.

10.júla 1943 zaútočili Briti v širokej línii lietadlami a loďami na zvolený cieľ – Sicília. Vďaka majorovi Williamovi Martinovi bola invázia úspešná. V máji 1943 ho pochovali na Huelve. Montagu naň nezabudol položiť veniec od snúbenice Pam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..