OFF
ON
Boxed
Peniaze ubúdajú? Tieto 3 veci vám pomôžu ušetriť

Peniaze ubúdajú? Tieto 3 veci vám pomôžu ušetriť

Práca, práca a znova práca. Či robíte za pokladňou v supermarkete, alebo sedíte v kancelárii, náklady na život má každý jeden z nás. Výdavkov je vždy viac ako dosť. A peniaze? Ako vždy ide o nedostatkovú komoditu. Navyše, v živote sa môžu vyskytnúť skutočnosti, ktoré nám všetko ešte viac skomplikujú a šetrenie peňazí je jediná možnosť.

Môžete si zobrať pôžičku z banky, od kamaráta alebo v najhoršom prípade požičať od rodiny. Každopádne, ak je to kritické, často iná možnosť ani neostáva. Ak si však postupne všímate, že vaše príjmy ubúdajú rýchlejšie ako inokedy, skúste aplikovať tieto tri jednoduché kroky a uvidíte, že razom dokážete ušetriť desiatky a možno až stovky eur za týždeň.

1. Urobte si „audit“ financií

Znie to možno odborne, ale v skutočnosti ide o to, aby ste zistili, aký je váš príjem financií a naopak, aké sú vaše výdavky. Povedzme za obdobie jedného týždňa alebo mesiaca. Stačí, ak si zoberiete papier a spíšte pravidelné platby, náklady na potraviny, drogériu, prípadne náklady spojené s prácou či štúdiom a podobne.

Ak budete maž zoznam vašich príjmov a výdavkov, ľahko si vypočítate, ako vážna vaša situácia je. Skúste si urobiť vlastný audit financií a zároveň si zapisujte, na čo míňate denne. Následne ľahšie zistíte, kde môžete ušetriť.

2. Skontrolujte pravidelné platby

Internet, paušál za telefón, televízia, plyn alebo elektrina. Tieto poplatky platí mesačne takmer každý z nás. Chce trocha úsilia, aby ste zistili, či napríklad konkurencia neponúka výhodnejší paušál, lacnejší internet alebo aj nižšie ceny za energie. Ak platíte za paušál každý mesiac 20 eur a ďalší operátor vám ponúkne paušál za 10 eur, oplatí sa overiť si to.

Rovnako tak sa oplatí zistiť i to, aké služby vám účtuje banka. Prevody, výbery z bankomatov, zmena limitu na karte. Euro k euru a za rok banke necháte 200 eur len za to ,že pracujete s vlastnými peniazmi. Ak sa dá, navštívte konkurenciu a vypočujte si, čo vám vo vašej situácii ponúknu. Nikdy však neberte hneď prvú ponuku, na ktorú vás budú lanáriť. Konkurencia je silný nástroj a ak poviete, že vedľa vám ponúkli lepšie podmienky, urobia všetko preto, aby vás konkurencii uchmatli. To platí i u mobilného operátora.

3. Kontrolujte sa a stanovte si denný limit

Ak si všetko skontrolujete a budete vedieť na čom ste, jednoducho si musíte uvedomiť, že je potrebné niekde z komfortu ukrojiť. Nič nie je jednoduchšie, ako si povedať, že počas dňa neminiete viac ako 20-30 eur. Týmto spôsobom môžete šetriť i na finančne náročnejšie položky, ktoré si chcete kúpiť.

Ak teda cestujete do práce autom, skúste si prepočítať koľko vás stojí cesta, strava a stanovte si limit, ktorý neprekročíte ani o euro. Buďte však realisti a stanovte si limit, ktorý dokážete dodržať. Zvyšok peňazí môžete pokojne odložiť.

 

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..