Dancing Pallbearers lokálne známi ako Nana Otafrija Pallbearing and Waiting Service. Takto znie oficiálny názov skupiny tancujúcich pracovníkov pohrebnej služby z Ghany, ktorých pohrebné rituály sa stali hitom internetu. Predovšetkým sú dnes nevyčerpateľným zdrojom tragikomédie, satiry a čierneho humoru v podobe meme obrázkov, gifov a videí. Paradoxne, ich najväčšia vlna úspechu prišla s príchodom koronavírusu.
Tancujúci pohrebáci z Ghany si pozornosť vyslúžili ešte v roku 2017, kedy o ich netradičnom spôsobe realizácie pohrebného obradu informovala britská televízia BBC. Hoci ich internet dnes zobrazuje ako veselých a uletených tancujúcich „týpkov“ s rakvou na ramenách, verte, že ich práca až tak veselá nie je. Predsa len, posledná rozlúčka zo zosnulým nie je niečo, čo by si niekto príliš užíval. Alebo?
https://www.youtube.com/watch?v=qgDCM91f7NY
Cieľom Dancing Pallbearers však je pohreb aspoň čiastočne premeniť na udalosť, ktorá so sebou prinesie veselosť a úsmev. Zjavne sa im to darí, pretože v rodnej Ghane o ich služby nie je núdza a v krajine sú dobre známi. Zakladateľom skupiny (firmy) je Benjamin Aidoo. Spočiatku to bola tradičná pohrebná služba, ktorá do obradov časom priniesla isté „fancy“ prvky. Aidoo ešte v roku 2017 pre BBC vysvetľoval, že klient si môže vybrať či chce obrad slávnostný alebo chce istý druh predstavenia. Následne skupina zapracuje na choreografii.
https://www.youtube.com/watch?v=tL8_I7S9siU
YouTube, Instagram alebo TikTok. Tieto sociálne siete sú dnes zaplavené vtipnými videami a fotografiami, kde títo „tanečníci“ zohrávajú hlavnú rolu. Veselí pohrebáci s rakvami si však uvedomujú vážnosť aktuálnej situácie a aj preto sa rozhodli prostredníctvom videa prehovoriť k ľudom. Špeciálne vo videu ďakujú lekárom po celom svete za ich ťažkú prácu. V neposlednom rade ďakujú a vyzývajú ľudí, aby naďalej zostali doma. Tentokrát však bez povestného „funreal“ tanca.
https://www.youtube.com/watch?v=E022R9nLRZI