Zodiac, Jack Rozparovač či fantóm z Texarkany. Zoznam sériových vrahov, ktorých identity doposiaľ neboli odhalené, je skutočne pridlhý. Niekde na konci rebríčka, za týmito legendárnymi prezývkami, sa nachádza aj človek zodpovedný za ohavné vraždy v americkom meste Cleveland v 30. rokoch 20. storočia – médiá mu udelili prezývku „Cleveland torso murderer“. Slovo torzo už samo o sebe napovedá, čo za sebou vrah zanechával. Hovorí vám niečo meno Frank Dolezal?
Besnenie šialeného mäsiara z Kingsbury Run, teda juhovýchodnej časti mesta Cleveland, započalo v septembri 1935. Lovnou zverou vraha sa stali chudobní príslušníci spodnej vrstvy, predovšetkým bezdomovci obývajúci tzv. „shanty towns“ (oblasti tvorené improvizovanými obydliami z dreva či plechu). Niet teda divu, že drvivá väčšina vrahových oficiálne pripísaných 12 obetí pozostáva z neznámych osôb (americké úrady bezmenným obetiam prideľujú označenie John Doe/Jane Doe). V priebehu takmer troch rokov páchateľ za sebou nechával telá obetí bez hláv či končatín, väčšina mužských obetí bola dokonca vykastrovaná. Pre forenzných patológov tak bolo takmer nemožné určiť identitu obetí.
Na čele Clevelandskej polície v období vrahovho vyčíňania stál slávny Eliot Ness, zodpovedný za odsúdenie šéfa chicagského podsvetia Al Caponeho. Ness, ktorý po presune do Clevelandu zastával post tzv. Riaditeľa verejnej bezpečnosti, si však s vyšetrovaním nevedel rady a podľa mnohých práve tento prípad stojí za jeho smutným pádom. Obete pribúdali, no zoznam podozrivých bol prázdny. V návale zúfalstva Ness nariadil policajným jednotkám, aby oblasti obývané bezdomovcami vypálili v snahe zlikvidovať vrahovo lovisko. Nech verejnosť tento čin považovala za akokoľvek absurdný, telá sa prestali objavovať.
Prečítajte si aj: Hlavy živých obetí rozvŕtal a plnil kyselinou: Príbeh kanibala z Milwaukee
V lete 1939 okresný šerif Martin O’Donnell zatkol 52-ročného murára Franka Dolezala, narodeného 4. mája na Slovensku. Frank Dolezal sa k vraždám priznal, avšak než sa mohol postaviť pred súd, polícia ho našla obeseného v jeho cele. Detaily Dolezalovej pitvy potvrdzujú teóriu, že k priznaniu bol úradom šerifa prinútený násilím. Podľa patológa mal väznený muž zlomených šesť rebier. Dokonca aj okolnosti samovraždy vznášajú pochybnosti a naznačujú, že prisťahovalcovi z Československa niekto k úmrtiu dopomohol.
Napriek viacerým výrazným prešľapom Ness takmer dotiahol prípad do úspešného konca. Po zatknutí doktora Francisa E. Sweeneyho, ktorého vinou si bol Ness istý, podozrivého podrobili testu na detektore lži. Sweeney podľa výpovedí prítomných na teste zlyhal, no k odsúdeniu či súdnemu procesu nikdy nedošlo. Všetky oficiálne dokumenty o prípade sa stratili či boli zničené, a tak psychopat z Kingsbury Run dodnes zostáva zahalený tajomstvom. Či ním mohol byť slovenský prisťahovalec Frank Dolezal sa už nikdy nedozvieme.
Ak vás hrozivý prípad z Clevelandu zaujal, môžete obrátiť svoju pozornosť na komiks Torso, v ktorom jeho autor ponúka čitateľovi pozoruhodnú alternatívnu verziu slávneho, no neúspešného vyšetrovania.