Nie je žiadnou novinkou, že aj spotreba elektrickej energie prispieva do určitej miery k globálnemu otepľovaniu. Vedci z Havajskej univerzity však prišli so štúdiou, ktorá upozorňuje na zaujímavý jav. Bitcoin totiž môže spôsobiť nárast globálnej teploty až o 2 °C a to v priebehu najbližších 20-tich rokov.
Ako na to vedci prišli? V magazíne Nature publikovali štúdiu, v ktorej poukazujú na to ,že jedna virtuálna transakcia bitcoinu spotrebúva také množstvo elektrickej energie, ako spotrebuje celá domácnosť za týždeň. Teplota by podľa predpokladov mohla o 2 °C stúpnuť okolo roku 2048.
Bitcoin a emisie
Javí sa to ako úplný nezmysel. Bitocin predsa nemôže produkovať žiadny oxid uhličitý a emisie sú teda iba krycie meno. Skutočnosť? Počítače, ktoré ťažia bitcoin alebo prevádzkujú tieto transakcie, využívajú unikátny softvér. Ten zaťažuje procesory a spotrebúva značné množstvo elektrickej energie. Práve preto je nutné, aby počítač, ktorý pracuje s bitcoinom, dosahoval čo najvyšší, preexponovaný výkon.
Ekológia bokom?
Naoko nepatrné zvýšenie teploty o 2 °C by sa mohlo zdať zanedbateľné. Uvedomiť by sme si ale mali, že teplota narastá každým rokom a skutočné emisie spôsobujú nárast teploty ešte rýchlejšie ako nejaký bitcoin. Ak k tomu ale pridáme túto kryptomenu, letá v našich končinách s teplotou okolo 50 °C možno nie sú až takým futuristickým sci-fi.
Vedci z Havajskej univerzity však štúdiu vypracovali, aby poukázali, že aj takýto nenápadný proces spôsobuje ekologické patálie. Rozhodne však svet krypotmien nepredstavuje žiadnu výraznú environmentálnu hrozbu. Aktuálne kryptomeny nie sú platidlom, ktoré by bolo tak prehnane frekventované. Ak sa tak však stane, vtedy bude kryptomena pre planétu skutočnou ekologickou záťažou.
[xyz-ihs snippet=“Kryptotrejder“]