OFF
ON
Boxed
Potenciálna hrozba? Bitcoin môže prispieť k globálnemu otepľovaniu

Potenciálna hrozba? Bitcoin môže prispieť k globálnemu otepľovaniu

Nie je žiadnou novinkou, že aj spotreba elektrickej energie prispieva do určitej miery k globálnemu otepľovaniu. Vedci z Havajskej univerzity však prišli so štúdiou, ktorá upozorňuje na zaujímavý jav. Bitcoin totiž môže spôsobiť nárast globálnej teploty až o 2 °C a to v priebehu najbližších 20-tich rokov.

Ako na to vedci prišli? V magazíne Nature publikovali štúdiu, v ktorej poukazujú na to ,že jedna virtuálna transakcia bitcoinu spotrebúva také množstvo elektrickej energie, ako spotrebuje celá domácnosť za týždeň. Teplota by podľa predpokladov mohla o 2 °C stúpnuť okolo roku 2048.

Bitcoin a emisie

Javí sa to ako úplný nezmysel. Bitocin predsa nemôže produkovať žiadny oxid uhličitý a emisie sú teda iba krycie meno. Skutočnosť? Počítače, ktoré ťažia bitcoin alebo prevádzkujú tieto transakcie, využívajú unikátny softvér. Ten zaťažuje procesory a spotrebúva značné množstvo elektrickej energie. Práve preto je nutné, aby počítač, ktorý pracuje s bitcoinom, dosahoval čo najvyšší, preexponovaný výkon.

Ekológia bokom?

Naoko nepatrné zvýšenie teploty o 2 °C by sa mohlo zdať zanedbateľné. Uvedomiť by sme si ale mali, že teplota narastá každým rokom a skutočné emisie spôsobujú nárast teploty ešte rýchlejšie ako nejaký bitcoin. Ak k tomu ale pridáme túto kryptomenu, letá v našich končinách s teplotou okolo 50 °C možno nie sú až takým futuristickým sci-fi.

Vedci z Havajskej univerzity však štúdiu vypracovali, aby poukázali, že aj takýto nenápadný proces spôsobuje ekologické patálie. Rozhodne však svet krypotmien nepredstavuje žiadnu výraznú environmentálnu hrozbu. Aktuálne kryptomeny nie sú platidlom, ktoré by bolo tak prehnane frekventované. Ak sa tak však stane, vtedy bude kryptomena pre planétu skutočnou ekologickou záťažou.

Autor

d.ruscak@gmail.com'
Chuť neustále sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Študovaný žurnalista, fanúšik činiek, milovník hôr, kvalitného jedla a zmysluplných konverzácií aj s dávkou humoru. Spracúva články na rôzne témy od marketingu, PR, zaujímavostí, motivácie, inšpirácie, ale aj z oblastí financií či realizuje zaujímavé rozhovory. Ku všetkému pristupuje zodpovedne a s pokorou. Práve disciplína je preňho slobodou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..