Ste majiteľom operačného systému Windows 7? V takom prípade by ste mali spozornieť. 14. Januára totiž oficiálne končí jeho podpora. Microsoft tento krok avizoval v dostatočnom predstihu ešte minulý rok. Čo tento krok zo strany spoločnosti Microsoft znamená? Ako sa to dotkne používateľov tohto operačného systému?
Ukončenie podpory operačného systému Windows 7 vývojárskou spoločnosťou Microsoft znamená, že už viac nebudú poskytované žiadne aktualizácie, dodatočné opravy a ani technická podpora. Ak sa teda stane, že by váš softvér prestal z nejakého neznámeho dôvodu pracovať alebo by nedokázal spolupracovať s nejakou aplikáciou či programom, Microsoft vám už nepomôže. Systém sa stane časom nekompatibilný s vývojárom dodávanými programami.
Nemusíte sa ale báť, že ukončením podpory by váš počítač s klasickým Windows 7 nefungoval, jednoducho však služby a aktualizácie, ktoré vývojár poskytoval, už pre vás budú minulosťou. Windows 7 však naďalej ostáva veľmi rozšíreným. Dokonca ho vlastní viac používateľov ako jeho nástupcu verziu Windows 8, či Windows 8.1.
Prečítajte si aj: TOP 10 bizarností, ktoré Slováci vyhľadávali cez Google v roku 2019
Windows 7 vo verzii Enterprise dostane výnimku a jeho zabezpečenie a podpora potrvá ešte do januára 2023. Ide totiž o firemnú verziu systému, ktorý používa množstvo podnikov. Microsoft bude jeho podporu poskytovať naďalej za ročný poplatok podľa počtu softvérov vo firme. Viac informácií nájdete na webe vývojára Microsoft.
Windows 7 sa môže stať nebezpečným
Hoci používanie Windowsu 7 bude naďalej možné, musíte rátať s tým, že to so sebou prinesie isté nevýhody, ba dokonca riziká. Tým, že Microsoft upustí od podpory, upustí i od ochrany systému. Tým pádom sa budete musieť o to viac spoliehať na antivírusové programy a ich účinnosť.
Systém sa môže stať doslova ihriskom pre hackerov. Pri Windows XP tomu nebolo inak. Keďže Windows 7 vlastní stále veľké množstvo užívateľov, po skončení podpory bude pre hackerov lákavejšie a zároveň jednoduchšie vyvinúť škodlivé kódy, ktoré už Microsoft nebude plátať.
Prečítajte si aj: Vtipné motivačné citáty majú svoje posolstvo
Z čisto technologického a vývojárskeho hľadiska dôjde k zlomu, kedy, ak sa vyskytne vo vašom softvéri neznáma chyba, je len malá šanca, že ju bude možné opraviť bežným spôsobom. Takisto vývojár postupne prestane vydávať verzie programov, softvérov a aplikácií (hry, grafické ovládače, internetové prehliadače), ktoré budú kompatibilné s Windows 7.
5 základných prvkov efektívnej ochrany
- Pravidelná aktualizácia antivírusových programov
- Používanie anti malware programu
- Zapnutý firewall
- Pravidelné zálohovanie systému
- Pozor na podozrivé emaily zo zahraničia a podozrivé odkazy
- Pozor na nebezpečné vyskakovacie okná na zahraničných weboch
- Programy sťahujte iba z overených zdrojov
Windows 7 skončil, aké sú možnosti?
Logickou možnosťou po skončení podpory Windows 7 je prechod na novší operačný systém. V ponuke sú verzie Windows 8 alebo 8.1. Treba však podotknúť, že ani tu s podporou netreba počítať príliš dlho. Po prvé, „osmičkové“ verzie si nezískali príliš veľkú obľubu a ľudia ostávali verní práve sedmičke. S príchodom Windows 10 sa mnoho zmenilo a práve preto, je desiatka najlepšou alternatívou. Aj vďaka tomu, že ponúka veľmi podobné používateľské rozhranie ako Windows 7.
Môžete si tak zakúpiť operačný systém Windows 10 a nechať si ho, jednoducho, nainštalovať na svoj počítač. Pozor však dávajte na minimálne hardvérové požiadavky, hoci nie sú nijak náročné, staršie počítače by mohli mať problémy. Druhou možnosťou je zakúpiť si počítač s už nainštalovaným Windowa 10.
Tretou možnosťou je prechod na operačný systém Linux. Pre užívateľov, ktorí boli zvyknutí na rozhranie Windowsu to však bude veľká zmena. Do tretice môžete prejsť k počítačom značky Mac od Apple. macOS pracuje s väčšinou, podotýkame väčšinou, programov ako Windows a dostávate takisto pravidelnú dávku aktualizácií a podporu. Pravdou však je, že ide o najdrahšiu možnosť spomedzi vymenovaných alternatív.