OFF
ON
Boxed
Seriál: Príbehy ikonických fotografií #3 – Bozk starý 2800 rokov

Seriál: Príbehy ikonických fotografií #3 – Bozk starý 2800 rokov

Tento obrázok pochádza z archeologického náleziska Teppe Hasanlu (antického mesta v dnešnom severozápadnom Iráne), ktoré bolo vypálené pri vojenskom útoku. Ľudia na oboch bojujúcich stranách umierali v ohni, ktorý mesto zasiahol nečakane a rozšíril sa jeho ulicami zjavne veľmi rýchlo. Kostry na fotografii boli nájdené v sýpke pod zbytkami košov na obilie, čo jednoznačne naznačuje, že títo dvaja zaľúbenci sa pravdepodobne pokúšali ukryť pred besniacimi vojakmi. Udusili sa však dymom skôr, než boli odhalení, respektíve skôr, než sa im podarilo ujsť z horiaceho mesta. Na rozlúčku si stihli dať už len posledný bozk. Zaujímavé je to, že obe kostry patrili osobám mužského pohlavia, čo indikuje buď rodinný alebo homosexuálny vzťah nájdených osôb. Diera v lebke kostry ležiacej vpravo bola spôsobená kopáčmi, až pri odhaľovaní nálezu v roku 1972.

Kostry z fotografie boli nájdené v sýpke bez akýchkoľvek ďalších predmetov. Jedinou vecou, ktorú mali pri sebe bola kamenná doska nachádzajúca sa pod hlavou ľavého kostrového pozostatku. V niektorých zdrojoch sa možno dočítať, že nález je starý až úctyhodných 6000 rokov. Nie je však tomu tak. Archeológovia, ktorí podrobne študovali nález, odhadli jeho vek na približne 2800 rokov. Pennsylvánska univerzita oficiálne potvrdila, že spomínaný pár zahynul okolo roku 800 pred Kristom.

Bozk starý 2800 rokov ako by naznačoval, že láska je večná

Bozk starý 2800 rokov ako by naznačoval, že láska je večná

Táto známa fotografia pochádza zo zbierok Penn Museum, kde ju pomenovali ako „milenci“ a pod týmto názvom sa jej aj dostalo najväčšej slávy

Poznámka: Teppe Hasanlu sa nachádza v severozápadnom Iráne. Ide o veľmi známe archeologické nálezisko starovekého mesta. Objavené bolo v rozmedzí rokov 1956 a 1974 tímami The University Museum z Pennsylvánskej univerzity a Metropolitan Museum z New Yorku.

Autor

Co-founder projektu zdolahore.sk, freelancer píšuci o všetkom zaujímavom a podnetnom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..