OFF
ON
Boxed
Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #1 – Pád Reichstagu

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #1 – Pád Reichstagu

V redakcii zdolahore.sk sme sa rozhodli vytvoriť seriál o tých najikonickejších fotografiách z histórie. Na úvod ti prinášame jednu z najznámejších fotografií druhej svetovej vojny:

Sovietsky vojak vztyčuje sovietsku zástavu nad Reichstagom, 1945

Táto fotografia je plná symbolizmu a zachytáva jeden dôležitý historický moment. Budova Reichstagu bola dokončená v roku 1894 a predstavovala majstrovské architektonické dielo tých čias. V dejinách Nemecka zohrala významnú úlohu. No i pre dejiny Sovietskeho zväzu neznamenala málo. Červenoarmejci považovali Reichstag počas celej dlhej Veľkej vlasteneckej vojny za symbol svojho nepriateľa. Dobiť sa im ho podarilo nakoniec až 2. mája roku 1945.

Popri fotografii Joe Rosenthala zachytávajúcu vztyčovanie vlajky nad ostrovom Iwo Jima je fotografia Jevgeniho Chaldeja zobrazujúca sovietskeho vojaka s vlajkou na streche budovy Reichstagu v Berlíne, pravdepodobne jednou z najznámejších fotografií druhej svetovej vojny. Na rozdiel od toho Rosenthalovho, Chaldejov záber je vopred zrežírovaný a sfalšovaný. (článok pokračuje pod fotografiou)

Chaldej si priniesol sovietsku vlajku so sebou vo svojej batožine

Chaldejova fotografia bola zjavne inšpirovaná už spomínanou snímkou Joe Rosenthala z Iwo Jimy. Sovieti si totiž dobre všimli, aký pozitívny ohlas vyvolala vo svete fotografia vztyčovania americkej zástavy. Sovietske úrady (a možno i sám Stalin) nariadili Chaldejovi, aby odletel z Moskvy do Berlína a vytvoril podobne silnú fotografiu, ktorá by symbolizovala víťazstvo Sovietov nad nacistickým Nemeckom. Chaldej si preto na tento účel priniesol sovietsku vlajku so sebou vo svojej batožine.

Keď sa objavil v Berlíne, zvažoval viacero prostredí, v ktorých by mohol urobiť vytúžený záber. V hre bola napríklad Brandenburská brána či letisko Tempelhof, no nakoniec sa rozhodol pre Reichstag, hoci na jeho streche vztýčili sovietski vojaci červenú zástavu už niekoľko dní pred tým. Chaldej najal malú skupinu vojakov, a 2. mája 1945 prikročil ku rekonštrukcii scény. (článok pokračuje pod fotografiou)

Sovietski cenzori, ktorí skúmali fotografiu si všimli, že jeden z vojakov má na každej ruke jedny náramkové hodinky, čo znamenalo, že sa pred tým musel zúčastniť drancovania

Sovietski cenzori, ktorí skúmali fotografiu si všimli, že jeden z vojakov má na každej ruke jedny náramkové hodinky, čo znamenalo, že sa pred tým musel zúčastniť drancovania (vojak na zábere v strede). Nechceli, aby sa celý svet v tomto svetle pozeral na Sovietov, a preto prikázali Chaldejovi, aby jedny hodinky odstránil. Chladej nielen, že vyretušoval hodinky, ale stmavil i dym v pozadí. Takto upravená fotografia bola potom publikovaná v časopise Ogonjok a stala sa tou verziou, ktorá získala celosvetovú slávu. (článok pokračuje pod fotografiou)

Fotografia zobrazujúca sovietskeho vojaka s vlajkou na streche budovy Reichstagu v Berlíne, je pravdepodobne jednou z najznámejších fotografií druhej svetovej vojny

Fotografia sa upravovala i po zverejnení a bolo možné sa neskôr stretnúť s viacerými jej verziami. Na jednej z nich bola napríklad zmenená vlajka tak, aby dramatickejšie viala vo vetre. Fotografia bola dokonca kolorizovaná. Počas svojho života Chaldej zaťato odmietal, žeby s jeho najznámejšou fotografiou akýmkoľvek spôsobom manipuloval. Kedykoľvek sa ho niekto na to spýtal, vždy odpovedal rovnako: „Je to dobrá fotografia a historicky príznačná. Ďalšiu otázku prosím.“

Autor

Co-founder projektu zdolahore.sk, freelancer píšuci o všetkom zaujímavom a podnetnom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..