OFF
ON
Boxed
Šikmá veža v Pise je o čosi menej šikmá

Šikmá veža v Pise je o čosi menej šikmá

Najznámejšia pamiatka talianskeho mesta Pisa – Šikmá veža v Pise, nazývaná tiež pisanská veža, je po zásahu stavebných inžinierov o asi 4 centimetre narovnaná.   

Dielo architekta Bonnana Pisana sa v dnešných dňoch nakláňa o niečo menej. Po viac ako dvadsiatich rokoch pokusov stavebných inžinierov sa stav veže, ktorá stojí v severozápadnej časti mesta Pisa na tzv. Campo dei Miracoli, podarilo zlepšiť. Ako informovala vo štvrtok agentúra AP, veža je v lepšom stave, ako sa predpokladalo.

Stavbu veže, s ktorou sa začalo v roku 1174, teraz spevňujú stovky olovených protizávaží. Bolo taktiež potrebné postupne odoberať pôdu zo základov. Ako uviedol konzultant medzinárodného výboru monitorujúceho sklon veže a taliansky profesor  Nunziante Squeglia, je zlepšenie náklonu stavby síce dobrou správou, dôležitejší je však práve celkový dobrý stav pamiatky.

Veža v Pise bola znovuotvorená v roku 2001 po asi desaťročnej odmlke, počas ktorej ju turisti práve kvôli priveľkému sklonu veže nemohli navštevovať. Hrozilo jej zrútenie.

Následne sa začalo s prácami, ktoré mali zabezpečiť túto pamiatku aj pre ďalšie generácie. Cieľ bol jasný: čo najviac vyrovnať vežu v Pise.  

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..