Po prečítaní nadpisu ste si museli s určitosťou povedať, že to teda bude „riadny úlet“ a určite pôjde o nejaký absurdný žart. Možno vás nasledujúce informácie sklamú, alebo naopak ohúria a prekvapia. Podstatné je, že v škótskom Glasgowe na tomto koncepte pracujú s plnou vážnosťou. Ich myšlienka sa však vôbec nejaví ako nereálna.
Ekológia je, bohužiaľ, virálnou témou azda posledného desaťročia a donedávna by sa dalo hovoriť len o akejsi občasnej úvahe o životnom prostredí. Inžinieri z University of Glasgow´s James Watt School of Engineering sa totiž snažia vyvinúť unikátny a funkčný superkondenzátor, ktorého úlohou má byť nahradenie elektrolytu v klasických batériách práve ľudským potom. Tým pádom by sa niektoré drobné elektronické zariadenia dokázali zbaviť bežného elektrolytu v batériových článkoch a boli by nepriamo nahradené práve touto tekutinou.
Ideálnym kandidátom na testovanie sa zdajú byť práve športovci a ešte konkrétnejšie športové hodinky, športtestery, hrudné pásy, ale aj slúchadlá a iná drobná elektronika, ktorá sa nachádza na tele športovca počas výkonu športovej aktivity. Inžinieri hovoria o batériovom článku, ktorému na chod stačí 20 mikrolitrov ľudského potu.
V skutočnosti má byť časť zariadenia potiahnutá polyesterovou celulózou a vrstvou polyméru, čo má vytvárať funkčnú elektródu superkondenzátora. Pôjde tak v jednoduchosti o handričku, ktorá absorbuje pot, ten bude reagovať s povrchom polyméru a bude vznikať elektrochemická reakcia. Tá bude mať za následok produkciu malého množstva energie.
Ravinder Dahiya, ktorý vedie inžiniersky tím v Glasgowe hovorí o tom, že hoci sú bežné batérie cenovo dostupné a dokážu uchovávať energiu spoľahlivejšie, sú vyrábané z neudržateľných a neekologických materiálov, ktoré výrazne zaťažujú životné prostredie. Doposiaľ neexistuje bezpečná likvidácia takýchto batériových článkov bez toho, aby toxické látky neunikali do ovzdušia alebo neznečisťovali vodu či pôdu.
Prečítajte si aj: Slovenská odpoveď na Vikingov prichádza s prvým trailerom
Dahiya je na svoj tím hrdý. „Podarilo sa nám po prvýkrát dokázať, že obyčajný ľudský pot ponúka aspoň malú príležitosť na to, aby sme sa zbavili množstva toxických materiálov.“ Funkčnosť ukáže až prax. Hoci sa stále jedná o vývoj, batéria „napájaná potom“ by mala zvládnuť až 4 000 nabíjacích cyklov. Navyše, takéto športové hodinky napájané ľudským potom skvelým motivačným prvkom.