OFF
ON
Boxed
Štart rakety sa nepodaril, astronauti núdzovo pristáli

Štart rakety sa nepodaril, astronauti núdzovo pristáli

Vesmírna loď Sojuz MS-10 štartovala 11. októbra o 10:45 z  kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Let mal trvať šesť hodín. Členmi posádky boli Rus Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague. Mimoriadna situácia nastala približne dve minúty po štarte. Vesmírna loď musela núdzovo pristáť. Dôvodom boli technické problémy.

Astronauti sú v poriadku

Obaja astronauti, Alexej Ovčinin i Nick Hague, sú po nevydarenom štarte a núdzovom pristátí v poriadku. Dve minúty po štarte sa totiž aktivoval havarijný maják a raketa sa rozdelila na jednotlivé časti. Následne sa návratovému modulu otvoril padák a posádka bezpečne smerovala k Zemi. Kozmonauti sa vracali na Zem bez pohonu a modul šiel po balistickej dráhe bez hybnosti. Nebezpečenstvom bolo iba vysoké preťaženie na úrovni 6G.

Astronauti pristáli v kazašskej stepi. Približne 20 km od mestečka Džezkazganu, kde po nich prišli záchranári. Po ich príchode už obaja astronauti boli vonku z modulu a následne ich z miesta evakuovali vrtuľníkom.

Chyba bola v rakete

NASA informovala o poruche nosnej rakety už osem minút po štarte. Neskôr NASA oznámila, že astronauti sa budú vracať po balistickej dráhe. Po štarte trvalo štyridsaťdva minút, kým modul bezpečne pristál.

Problém nastal pri oddeľovaní bočných blokov vesmírnej lode. Cesta mala trvať 6 hodín a obaja členovia posádky sa mali pridať k zvyšným trom astronautom na ISS. Ovčinin i Hague mali na stanici stráviť šesť mesiacov. Takisto niesli zásoby jedla a vody.

Dočasná stopka

Podpredseda ruskej vlády Jurij Borisov uviedol, že aktuálne budú pozastavené všetky vesmírne lety. Vesmírna agentúra Roskosmos podrobí kontrole všetky nosné rakety typu Sojuz-FG. Borisov ubezpečil, že bude americkú NASA informovať o všetkých príčinách vzniku nevydareného štartu.

Ďalšia raketa, ktorá bude putovať na ISS by mohla odštartovať už v polovici novembra tohto roka.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..