Notoricky známa Yakuza je v policajných spisoch označovaná ako nadnárodná skupina organizovaného zločinu. Za známou japonskou mafiou, ktorá datuje svoje počiatky ešte do 17. storočia, sa však skrýva omnoho viac, akoby si mnohí mysleli. Tetovania, striktný kódex, hazard, prostitúcia, vydieranie a hektolitre krvi. Črty, ktoré by mali Yakuzu charakterizovať. A aká je skutočnosť?
Vôbec nebudeme preháňať, ak povieme, že Yakuza je jedna z najobávanejších mafií sveta. Ak vôbec nie tou najobávanejšou. Samozrejme, namietať by mohli známe mafie, ako Cosa Nostra (Taliansko), Bratva (Rusko), ´Ndrangheta (Taliansko, Kalábria) alebo kolumbijské drogové kartely či americké gangy. Yakuza je však svojou hierarchiou niekde inde. Ako jeden z členov slávnej Yakuzy povedal: „Yakuza je tá najlepšia rodina na svete. Rodina, pre ktorú musíte zomrieť.“
Ninkyodo kódex
Členovia Yakuzy musia dodržiavať prísny kódex, ktorý sa nazýva Ninkyodo. Lepšie povedané, mali by ho dodržiavať. Manabu Miyazaki, autor, ktorý vydal viac ako sto knižných publikácií o tejto mafii, verí, že skutoční členovia Yakuzy sa stále držia tradícií a kódexu, ktorý je po vzore “Robina Hooda“.
Yakuza odjakživa pomáhala chudobným. Veď jej členmi boli aj prostí pouliční predavači, ktorí ak plnili svoje úlohy, mali zabezpečenú ochranu a slušný život. Avšak, dnes je kódex len spomienkou na tradície. Mnoho kriminálnych skupín Yakuzy ho nedodržuje a vidina moci a peňazí úplne zastrela pôvodné ľudské cítenie najväčšej mafiánskej skupiny.
Tetovanie a chýbajúci malíček
Typickým znakom člena Yakuzy je potetované telo. Často ide o typické japonské vzory, nápisy a zvieratá, ktoré sú bohato farebne zdobené. Zabúdať nesmieme ani na “yubizime“. V preklade hovoríme o amputácii. Tento akt prebieha vtedy, keď člen nesplnil zadanú úlohu alebo zneužil meno gangu. Neznamenalo to nutne smrť člena mafie. Odrezaný malíček bol symbolom toho, že bez neho nedokáže držať samurajský meč a je tak odkázaný na rodinu svojho gangu.
Firma, kriminál, rodina a polícia
Mnohí laici sa mylne domnievajú, že Yakuza je jedna obrovská mafia na čele s najvyšším „samurajom“, ktorý v Japonsku ovláda celé mafiánske podsvetie. Nie je tomu tak. Pre predstavu, do roku 1911 mala Yakuza vyše 190 000 členov po celom Japonsku a Kórei. Preto vás možno prekvapí, že aj dnes veľké percento „japonskej“ mafie tvoria práve Kórejci.
V tom období bolo členov Yakuzy viac ako príslušníkov japonskej armády. Dnes sa odhaduje počet členov na niečo vyše 100 000. Yakuza je zložená z viac ako 2 000 gangov. Gokudō, ako sa Yakuza zvykne nazývať, sa stala firmou, ktorá zabezpečovala príjmy pre mnohé rodiny. Zároveň sa však stala kriminálnou skupinou, ktorá zabíjala, ničila a okrádala všetkých bez rozdielu.
Podľa mnohých odborníkov pracuje pre Yakuzu i polícia. Yakuza je totiž v Japonsku prítomná už stáročia a stala sa rešpektovanou v celej spoločnosti. Niekto ju rešpektuje, pretože v nej vidí stelesnenie japonských ideálov. Na druhej strane rešpekt pramení z čistého strachu o holý život.
Hazard, prostitúcia a zbrane
Firma menom Yakuza má rôznorodé podnikanie, ktorým vytvára ročný, viac ako 200-miliardový zisk. Najväčšiu časť tvoria kasína a ilegálne stávky. Ďalším výnosným biznisom je bezpochyby prostitúcia. V Japonsku neexistuje miesto, kde by Yakuza nevlastnila bar či podnik so službami prostitúcie. Rôzne nočné kluby či eskortné služby.
Za stovky rokov si Yakuza vytvorila stabilné príjmy a expandovala. Svoju činnosť rozšírila do Ruska, Číny ale aj U.S.A. Vážne nebezpečenstvo predstavuje Yakuza pri obchode s drogami a zbraňami. Sekta ako Óm šin rikjó je známa tým, že vyrába smrteľne jedovaté plyny (sarín). Sekta je pritom prepojená práve s Yakuzou. Upravené zbrane vyvážajú hlavne do Ruska. Drogový biznis im funguje po celom Japonsku a Číne.
Veľká časť biznisu v podaní Yakuzy je však dnes legálna a násilná činnosť gangu upadá. Percento ilegálnej činnosti Yakuzy bolo v niekoľkých rokoch skresané na polovicu. Buď Yakuza vymiera alebo sa rozhodla vrátiť k svojej pôvodnej ideológii a o poriadok sa stará, len ak je to nutné.
Pomoc v núdzi – viac ako rodina
Bolo by nesprávne škatuľkovať. Yakuza nemá jedného vodcu, hoci sú osoby, ktoré sú rešpektované celým spoločenstvom gangov. Rešpekt si však zaslúži Yakuza vo viacerých ohľadoch. V roku 2011, kedy Japonsko postihlo hrozivé tsunami, členovia Yakuzy pomohli vláde a ako jedni z prvých boli na mieste a pomáhali odstraňovať škody. Rovnako tak pomohli aj takmer 70 dodávkami plnými pitnej vody, jedla a stanov, ktoré poskytli poškodeným.
Členovia Yakuzy často pomáhali aj polícii či vojakom. Yakuza dokonca niekoľkokrát pre japonskú vládu zabezpečovala aj ochranku pre medzinárodné návštevy, pretože smrť významného člena mafie by znamenalo poštvať si proti sebe celú Yakuzu. A to je istá smrť.