Odkedy sa pozornosť farmárov začala najmä kvôli zvyšovaniu ziskov obracať na tzv. vertikálne farmy, technológie, od ktorých je takéto farmárčenie závislé, zaznamenali poriadny pokrok. A ten samozrejme otvára i ďalšie možnosti pre nový spôsob pestovania rastlinných produktov.
Mnohí označujú súčasné zmeny vo farmárčení za novú revolúciu v poľnohospodárstve, ktorá môže vyriešiť problémy s nedostatkom potravín, spôsobeným jednak populačnou explóziou a jednak veľkými suchami a nedostatkom vody z posledných rokov. Vertikálne farmárčenie, závislé len na LED svetlách simulujúcich slnečné žiarenie a na akýchsi umelých záhonoch bez skutočnej pôdy, je navyše i omnoho šetrnejšie k životnému prostrediu.
AeroFarms je názov spoločnosti, ktorá pred nedávnom začala s výstavbou najväčšej indoorovej vertikálnej farmy na svete. Má stáť v Newarku v New Jersey. Ročne má vyprodukovať až tisíc ton šalátu a inej zeleniny. Napriek tomu, že manažment takéhoto typu fariem je o poznanie jednoduchší, než tých klasických pod holým nebom (nezávisia predsa len od priazne či nepriazne počasia) ide stále o veľmi riskantný biznis. Asi najťažšie bude presvedčiť zákazníkov, že ich produkty sú rovnako dobré, kvalitné a zdravé, ako tie, na ktoré boli zvyknutí doteraz.
David Rosenber, co-founder a CEO spoločnosti AeroFarms prehlásil: „Na vypestovanie našich rastlín spotrebujeme o 95 % menej vody a o 50 % menej pesticídov a umelých hnojív, než klasickí farmári.“ Dosť dobré, nemyslíš? Myslíš ale, že toto vyhlásenie bude stačiť na to, aby presvedčil EKO a BIO zákazníkov na nákup ich produktov? Podľa nás pri súčasnom environmentálnom smerovaní sveta inej cesty asi niet.