Najnovšie zábery vraku slávnej lode Titanic nasvedčujú, že zmizne do roku 2030. Je to oveľa skôr, ako hovorili posledné predpoklady. Po štrnástich rokoch vrak behom augusta opäť navštívil tím expertov a vedcov. Po piatich ponoroch skonštatovali, že vrak lode výrazne klesol na dno oceánu, rozlomil sa na dve časti a naďalej sa rozkladá.
Námet na jeden z najslávnejších filmov o námornej katastrofe
Jedna z najslávnejších lodí, ktoré kedy vyplávali na more, stroskotala počas svojej prvej plavby v noci zo 14. na 15. apríla v roku 1912. Po zrážke s ľadovcom sa „nepotopiteľná“ loď potopila. Na mieste zomrelo viac ako 1500 cestujúcich, ktorí pri katastrofe zahynuli. Vysoký počet obetí spôsobil predovšetkým nedostatok záchranných člnov.
Príbeh Titanicu ožil predovšetkým prostredníctvom filmových plátien. Stal sa totiž námetom na natočenie úspešného filmu, v ktorom si hlavnú úlohu zahral Leonardo DiCaprio ako Jack Dawson a Kate Winslet ako Rose Dewittová Kubaterová. O réžiu, scenár a spoluprodukciu filmu Titanic (1997) sa postaral známy James Cameron.
Oceán sa s vrakom vysporiada
Podľa poslednej expedície, ktorá sa konala počas mesiaca august, sa zistilo, že vrak Titanicu výrazne klesol na dno oceánu, rozlomil sa na dve časti a neúprosne sa rozkladá. Môžu za to organizmy žijúce na dne Atlantického oceánu, morská soľ ale aj silné prúdy oceánu. Vrak Titanicu – respektíve jeho pozostatky – sa stali útočiskom a domovom rozmanitých druhov zvierat. Jednotlivé časti lode sú už úplne zničené a nachádzajú sa asi 4 000 metrov pod hladinou. Napríklad z takej vane samotného kapitána už nezostalo vôbec nič.
https://www.youtube.com/watch?v=V38jeRTvUs4
Nové zábery
Spoločnosť Caladan Oceanis sa postarala o augustovú expedíciu, z čoho natočila aj video. Urobila pár záberov, z ktorých sa natočí dokument, o ktorý sa postará Atlantic Productions. Posledná expedícia sa k potopenému Titanicu konala v roku 2005.
Na mieste zanechali aj spomienkový veniec na uctenie pamiatky tých, ktorí pri katastrofe zahynuli.
Vrak leží na oceánskom dne v hĺbke približne 4 000 metrov pri pobreží Newfoundlandu. Boli pokusy o to, aby bol Titanic oficiálne prehlásený za hrob a pamätník nešťastia, tieto pokusy však stroskotali, keďže sa vrak nachádza v medzinárodných vodách a nemá majiteľa.
These first images of the Titanic in 14 years show the wreck is being swallowed up by the ocean floor. pic.twitter.com/VqzgjjVONd
— DW News (@dwnews) August 23, 2019
Pokročilé štádium rozkladu
Experti v spolupráci s vedcami skúmali pozostatky lode prvýkrát aj kamerou s rozlíšením 4K. Pri ponore použili špeciálne upravené hĺbkové ponorné zariadenie z dielne spoločnosti Triton Submarines.
„Najzaujímavejšie bolo vidieť, ako je Titanic konzumovaný oceánom, vracia sa do svojej základnej formy a zároveň je útočiskom pre mnohé organizmy,“ vyjadril sa v tlačovej správe Triton Submarines Patrick Lahey, ktorý riadil podvodné zariadenie pri troch z piatich ponorov.