OFF
ON
Boxed
Veľký Choč: vrch, ktorý ponúka krásny výhľad

Veľký Choč: vrch, ktorý ponúka krásny výhľad

Milovníci turistiky pozor! Na hranici Oravy a Liptova sa týči vrch, ktorý podľa mnohých ponúka jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku. Energiu, ktorú pri výstupe na Veľký Choč miniete, sa Vám 100-násobne vráti dychberúcim pohľadom na Tatry s Roháčmi, Babiu horu či Fatry.

Veľký Choč je neodmysliteľnou súčasťou Chočských vrchov. Nachádza sa vo výške 1611 metrov nad motorom. Oddávna lákal  nielen turistov a prírodovedcov, ale aj ikonu slovenských básnikov menom Pavol Országh Hviezdoslav. P.O. Hviezdoslav sa narodil neďaleko – vo Vyšnom Kubíne.

Ak sa rozhodnete vystúpiť na Veľkých Choč, zažijete panoramatický kruhový výhľad na Tatry s Roháčmi, Babiu horu a Fatry. Tvar Veľkého Choča by sme mohli priradiť ku nepravidelnej pyramíde s početnými bralnými partiami. Na jeho vrchu nájdeme kosodrevinu. Od Liptova má mierne stúpajúci ráz. Od Lúčiek je v príkrom zráze. Priraďujeme ho do katastra oravského Vyšného Kubína. Zbytok Chočských vrchov už však patrí katastrálnemu územiu Liptova.

Veľký Choč je právom považovaný za jeden z najkrajších vrchov. Vrch bol ospevovaný mnohými básnikmi z ktorých najznámejším bol Pavol Országh Hviezdoslav, rodák z Vyšného Kubína, ktorý leží priamo pod Chočom. Na svoj rodný kraj spomína v zbierke Básnické prviesenky Jozefa Zbranského básňou s názvom Vyšný Kubín. Ospevuje majestátny vrch a jeho priľahlú prírodu, kde sa narodil a ktorá ho pri jeho tvorbe inšpirovala.

Veľký Choč bol v roku 1982 vyhlásený za prírodnú rezerváciu. Neskôr ju zmenili na národnú prírodnú rezerváciu. Nájdeme ho taktiež v zozname Území európskeho významu. Chráni ho piaty stupeň ochrany. Ochranári hovoria o Choči a Chočských vrhoch ako o uchovávateľoch významných prírodných hodnôt. Žijú tam rôzne druhy hmyzu, motýľov, ulitníkov, ale aj orly, sokoly, ďatle či tetrovy, ktoré sú príznačné pre slovenské horské oblasti.

Na Choč môžu turisti vystúpiť z dvoch strán – z oravskej a z liptovskej. Najfrekventovanejšou trasou je však trasa z Valaskej Dubovej. Ak máte záujem o dlhšiu turistiku – vhodnejšou bude trasa, ktorá vedie z Likavky. Ak by ste výstup na Veľký Choč chceli spojiť s ďalším slovenským básnikov, vyrazte na túru z Jasenova, kde nájdete rodný dom Martina Kukučína

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

 Najviac komentované 

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Vieš koľko ľudí tento rok zabila marihuana? Výsledok ťa prekvapí!

Všetkých odporcov legalizácie marihuany nasledujúca info..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..