Počuli ste už o virtuálnej asistentke? Prípadne, využili ste už jej služby? V tomto článku si povieme niečo o tom, ako sa dajú vlastné úlohy outsourcovať a ušetriť si tým množstvo času na dôležitejšie veci, v ktorých Vás niekto iný nedokáže zastúpiť.
„Človek je bohatý priamo úmerne tomu, koľko vecí nepotrebuje.“ H. D. Thoreau
Uvažovali ste už nad tým, že niektoré úlohy, či už v podnikaní, alebo v zamestnaní by ste proste nemuseli urobiť, respektíve by ich urobil niekto za Vás a relatívne lacnejšie? Ideálna predstava. Teda, pre niekoho predstava, pre niekoho realita. V USA bežná vec, na Slovensku však Virtuálny asistent/asistentka stále málo využívané. Prečo?
Jeden z hlavných dôvodov zrejme bude, že pre Slovákov je vzhľadom na všetky odvody, či už do zdravotnej či do sociálnej poisťovne, prosto ďalší zamestnanec či služba príliš nákladná. V USA využívajú služby Virtuálnych asistentov omnoho frekventovanejšie. Využívajú však nielen občanov USA a Kanady, ale predovšetkým občanov, kde náklady na odmenu či mzdu sú v porovnaní s USA omnoho nižšie. Medzi takéto krajiny patrí India.
India sa v posledných desaťročiach naštartovala a rúti sa v rebríčkoch medzi najprosperujúcejšie ekonomiky sveta. Jej HDP na obyvateľa však ostáva stále nízke, pretože India – napriek hospodárskemu rastu v rokoch 2005 a 2006 – 8,1% – má vyše miliardy obyvateľov, čo ju aj vzhľadom na toto číslo stále radí medzi chudobné krajiny.
Na porovnanie: USA hodinová mzda ľudí, ktorí zvyknú služby „výkonných asistentov na diaľku“ využívať sa pohybuje v rozmedzí 20 až 25 dolárov za hodinu. V Indii? V Indii je to zhruba 10 dolárov za hodinu. Inými slovami, nebolo by skvelé delegovať prácu, ktorú by ste museli robiť vy za 20 až 25 dolárov za hodinu, na niekoho, kto to urobí (v rovnakej kvalite) za 10 dolárov?
„Budúcnosť je tu. Len sa ešte všade nerozšírila.“ W. Gibson
Výhodou virtuálnych asistentov je okrem toho, že získate čas na dôležitejšie veci a Vašu prácu urobí niekto rovnako kvalitne za menej peňazí aj to, že v prípade, že ako občan USA zadáte úlohu virtuálnemu asistentovi, ktorý sa nachádza a pracuje v Indii poobede Vášho času, on bude pracovať pre Vás počas toho, kým vy budete spať. Tým pádom sa ráno zobudíte a napríklad zadanú úlohu – vytvorenie prezentácie – budete mať hotovú.
Ďalšou nevýhodou pre Slovensko a virtuálnych asistentov v zahraničí je často jazyková bariéra. Jazyková gramotnosť však zažíva na Slovensku rozmach. Dočkáme sa toho, že aj my Slováci budeme najímať a dávať úlohy občanom Indie či Ázie?
Výber virtuálneho asistenta však nie je ľahkou záležitosťou. Nie všetci sú totiž perfektne anglicky hovoriaci a s tým môžu vyvstať rôzne nepríjemnosti, či nedorozumenia. Odporúčame (tak ako pri všetkom) si v prvom rade zvoliť virtuálneho asistenta či asistentku na základe odporúčaní. Virtuálnu asistentku vieme nájsť aj na Slovensku. Už pred rokmi som zazrel podobný inzerát na portáli jaspravim.sk, kde sa dá ľahko objednať.
Je však dôležité si vymedziť nielen cenu vykonania tej-ktorej úlohy. Je potrebné dohodnúť si aj čas, ktorý daný virtuálny asistent na splnenie bude mať (ideálne v rozpätí 24-48h). Úlohy treba zadávať radšej postupne a v čo najmenšom počte. Odporúčame maximálne 2, ideálne 1 a postupne pridávať. V zadaní treba jasne, stručne a zrozumiteľne vymedziť, čo je predmetom úlohy.
Je potrebné si však poriadne zvážiť, či delegovanie či outsourcing je v skutočnosti potrebný. Ak ide o špecifickú úlohu, ktorú virtuálny asistent bez Vašej súčinnosti nezvládne a jej definovanie bude trvať viac, ako keby ste si ju urobili sám, je outsourcing zrejme zbytočný. Rovnako aj v prípade, že daná úloha pre Vás nie je dôležitá, a nie je ani nutnosť ju plniť. Jednoducho ju treba eliminovať.
Veríme, že sme Vás navnadili a podobnú službu v budúcnosti vyskúšate. Ak ste ju už vyskúšali, napíšte nám Vašu skúsenosť či postrehy do komentárov. Ďakujeme!