Pondelkové rána sú isto pre každého ťažké. No pondelok 29. Januára roku 1979 bol pre obyvateľov kalifornského mestečka San Carlos na predmestí San Diega obzvlášť náročný. Za všetko mohla ryšavá tíneďzerka Branda Ann Spencerová (16), ktorá si našla svojský spôsob ako sa vyrovnať s inak nevinným odporom k pondelkom.
Prvý prejav jej nespokojnosti s tým, že je pondelok, sa prejavil približne o 8:30, keď spolu so zvonením ohlasujúcim začiatok vyučovania padli i prvé výstrely. Deti čakajúce pred školou začali padať v bolestiach na zem. Rodičom, učiteľom a žiakom chvíľu trvalo, kým si uvedomili čo sa vlastne deje. Branda, ukrývajúca sa v rade domov naproti Grover Clevelandskej základnej škole, zatiaľ ostreľovala nevinné obete ako terče na strelnici.
Jej obeťou sa stal i riaditeľ školy Burton Wragg (53), ktorého zasiahla guľka do hrude, keď sa pokúšal pomôcť strachom paralyzovaným žiakom, ktorí ešte stále ostávali pred školou. O život prišiel aj školník Mike Suchar (56) snažiaci sa odtiahnuť zraneného riaditeľa do bezpečia a rovnako i Robert Robb, prvý policajný dôstojník, ktorý prišiel na miesto nešťastia. Osudnou sa mu stala strela do krku. Následne sa učitelia spolu so žiakmi zabarikádovali v škole a začali s ošetrovaním ranených.
Streľba ustala až vtedy, keď ďalší policajný dôstojník spolu so strážnikom z vedľajšej strednej školy zaparkovali priamo pred školou smetiarske vozidlo, ktoré teraz slúžilo ako štít. Následky streľby boli mrazivé. Osem detí bolo zranených, riaditeľ, školník a policajný dôstojník mŕtvi.
Zaujímavosťou je, že keď jeden z reportérov z miestnych novín zavolal do domu, ktorý polícia označila za ostreľovačovo hniezdo, v slúchadle zaznel pokojný Brandin hlas. Keď sa jej reportér opýtal, či náhodou nevie, odkiaľ vychádza streľba, pohotovo zo seba vychŕlila adresu svojho domu. Na reportérovu poznámku, že adresa patrí domu, v ktorom sa Branda práve nachádza, odpovedala: „Hej, a čo si myslíš, kto asi tak strieľa?“ Keď sa jej opýtal, prečo to robí, stroho odvetila: „Nemám rada pondelky a toto by ho mohlo trochu oživiť.“
Jej útok na školu trval asi len 15 minút. Po šiestich hodinách, ktoré strávila zabarikádovaná v dome, vyšla von, položila zbraň na trávnik a ticho sa vzdala polícii.
Z dôvodu závažnosti jej zločinov prokurátori zvažovali možnosť jej súdenia ako dospelej osoby, obhajoba zas navrhovala označiť Brandu za nepríčetnú, čím by sa vyhla trestnej zodpovednosti.
Prípad sa nakoniec pred porotu ani nikdy nedostal. Branda Spencerová sa priznala k trom vraždám prvého stupňa a k útoku so smrtiacou zbraňou. Jej rozsudok znel doživotie, s možnosťou prepustenia po 25 rokoch. V roku 2005 požiadala o prepustenie, no komisia jej žiadosť zamietla. Znovu môže požiadať o prepustenie až v roku 2019.
Zaujímavosťou je tiež, že tragický príbeh Brandy Spencerovej a pondelkového rána z roku 1979 inšpiroval známu britskú skupinu Boomtown Rats k zloženiu pesničky s názvom “I Don’t Like Mondays,” ktorá sa dokonca umiestnila na špici britskej hitparády.